EVENIMENT
Prezenţa COVID-19, descoperită pe ambalaje de fructe de mare în China
Autorităţile din China au descoperit prezenţa noului coronavirus pe ambalaje de fructe de mare congelate importate şi transportate din oraşul port Dalian. Recent, localitatea s-a confruntat cu o creştere a numărului de cazuri de infectare, au anunţat marţi autorităţile locale, citate de Reuters.
Virusul a fost descoperit pe suprafaţa exterioară a ambalajelor cu fructe de mare congelate achiziţionate de trei companii din Yantai, un oraş-port din provincia estică Shandong.
Autorităţile guvernamentale din oraşul Yantai au declarat într-un comunicat că fructele de mare proveneau dintr-un transport de bunuri importate aduse în Dalian, însă nu au precizat originea acestuia.
În luna iulie, autorităţile vamale din Dalian, un important port din provincia nord-estică Liaoning, au descoperit prezenţa coronavirusului pe ambalaje de creveţi congelaţi importaţi din Ecuador, China suspendând ulterior importurile de la trei producători de creveţi din această ţară.
Se crede că noul coronavirus a apărut la sfârşitul anului trecut într-o piaţă în care erau comercializate fructe de mare şi animale sălbatice din oraşul Wuhan, situat în centrul Chinei.
O parte din fructele de mare achiziţionate de cele trei companii din Yantai au fost procesate pentru export, în timp ce restul au fost depozitate şi nu au ajuns încă pe piaţă, au indicat autorităţile guvernamentale din Yantai.
Întrebat dacă fructele de mare procesate au fost exportate, un membru al personalului din cadrul unei unităţi din Yantai care gestionează răspunsul la epidemia de coronavirus a refuzat să ofere mai multe informaţii la solicitarea Reuters, indicând comunicatul emis de conducerea oraşului Yantai.
Produsele au fost sigilate de autorităţi, a precizat conducerea oraşului adăugând că toate persoanele care au manipulat marfa au fost plasate în carantină şi au avut rezultatele negative la testul pentru depistarea coronavirusului.
Cel mai recent focar de coronavirus din oraşul Dalian a început la sfârşitul lunii iulie, primul caz fiind cel al unei persoane care lucra la o companie de procesare a fructelor de mare, notează Reuters. Până la 9 august, Dalian a raportat în total de 92 de cazuri de infectare.AGERPRES
EVENIMENT
Intensificări ale vântului și precipitații predominant sub formă de ninsoare, ghețuș, polei și viscol. Avertizare ANM
Administrația Național de Meteorologie a emis sâmbătă o avertizare de intensificări ale vântului și precipitații predominant sub formă de ninsoare, ghețuș, polei și viscol, care vizează, în intervalul 27 decembrie, ora 10:30 - 29 decembrie, ora 21:00, zona montană, Maramureș, Transilvania, Moldova, Dobrogea și estul Munteniei, Carpații Meridionali și Orientali.
Potrivit meteorologilor, vântul va avea intensificări în nordul Moldovei și în vestul Olteniei cu viteze de 50 -...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
WhatsApp va elimina o funcție importantă, din ianuarie 2026. Care este motivul și ce poți face pentru a continua să o folosești
WhatsApp va elimina o funcție importantă în ianuarie 2026: ChatGPT nu va mai fi disponibil.
ChatGPT şi alţi boţi de AI nu vor mai putea funcţiona pe WhatsApp, după ce Meta a schimbat regulile, special pentru a interzice soluţiile terţe de inteligenţă artificială.
Astfel, chatbot-ul dezvoltat de OpenAI şi ceilalţi chatboţi terţi de AI vor...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Primăria Cluj-Napoca: Cererile vechi pentru abonamentele de parcare rămân valabile în 2026. S-au majorat tarifele
Primăria Cluj-Napoca informează că cererile pentru abonamentele de parcare depuse începând cu anul 2024 nu trebuie reînnoite, acestea urmând să rămână valabile până la soluționare.
În același timp, municipalitatea a majorat tarifele de parcare în oraș, începând din anul 2026.
Cererile depuse în 2024 și 2025 nu mai trebuie refăcute
Potrivit unui anunț al Primăriei Cluj-Napoca, clujenii care au...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Numărul firmelor din Alba dizolvate în 2025 a crescut cu 49% față de anul trecut. Situația la nivel național
Numărul firmelor din Alba dizolvate în 2025 a crescut cu 49% față de aceeași perioadă a anului trecut, potrivit datelor INRC. Astfel, județul se situează în top 3 la nivel național, din acest punct de vedere.
Numărul firmelor dizolvate a crescut cu 26,23%, în primele 11 luni din 2025, până la 51.805, față de 41.039 în perioada similară din 2024, conform datelor centralizate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC).
Cele mai multe dizolvări au fost...
Citește mai mult pe Alba24.ro
