EVENIMENT
Prezidențiale 2019: Calendarul electoral după primul tur de scrutin

La 10 noiembrie 2019 s-a desfăşurat primul tur al alegerilor prezidenţiale în ţară, în timp ce în zilele de 8, 9 şi 10 noiembrie au putut vota românii din afara ţării.
Întrucât rezultatele oficiale parţiale oferite de Biroul Electoral Central, la 11 noiembrie, ora 11.00, arată că niciunul dintre candidaţi nu a obţinut 50%+1 din totalul alegătorilor înscrişi în listele electorale, se va organiza un al doilea tur de scrutin. Potrivit calendarului electoral, instituit prin Hotărârea de Guvern nr. 630/2019, al doilea tur de scrutin va avea loc, în ţară, pe 24 noiembrie, iar în străinătate în zilele de 22, 23 şi 24 noiembrie 2019.
Perioada electorală la alegerile prezidenţiale din 2019
Perioada electorală este intervalul de timp cuprins între ziua aducerii la cunoştinţa publicului a datei alegerilor şi data publicării rezultatelor finale în Monitorul Oficial.
Perioada electorală aferentă alegerilor prezidenţiale din 2019 a început la 28 august şi se va încheia după data de 28 noiembrie, potrivit Hotărârii de Guvern nr. 630/28 august 2019 privind aprobarea Programului calendaristic privind realizarea acţiunilor necesare pentru alegerea Preşedintelui României în anul 2019.
Perioada de precampanie a avut loc în intervalul 28 august-12 octombrie, în timp ce campania electorală pentru primul tur s-a desfăşurat în perioada 13 octombrie-9 noiembrie 2019.
După primul tur de scrutin
În perioada de după ziua votului de la primul tur de scrutin, are loc numărătoarea voturilor de către birourile electorale şi transmiterea lor către Biroul Electoral Central (11-13 noiembrie), conform Hotărârii de Guvern nr. 630/2019.
Până la 12 noiembrie, candidaţii care au participat la alegeri, precum şi partidele sau alianţele pot depune la Curtea Constituţională cereri pentru anularea alegerilor pe motive de fraudă electorală.
Până cel târziu la 14 noiembrie, BEC trebuie să înainteze Curţii Constituţionale procesele-verbale cu rezultatele centralizate, pentru a fi validate şi publicate în Monitorul Oficial.
Al doilea tur de scrutin (22, 23 şi 24 noiembrie)
În cazul în care niciun candidat nu întruneşte, în primul tur de scrutin, o majoritate absolută, Curtea Constituţională trebuie să aducă la cunoştinţa publică, până la 15 noiembrie 2019, numele celor doi candidaţi care vor participa la al doilea tur de scrutin.
Campania electorală pentru cel de-al doilea tur de scrutin începe în 15 noiembrie, iar ziua votării pentru cetăţenii care votează în ţară este 24 noiembrie. La fel ca în primul tur, cetăţenii români care votează în afara ţării pot vota pe parcursul a trei zile: 22, 23 şi 24 noiembrie: vineri, 22 noiembrie (orele 12.00-21.00), sâmbătă, 23 noiembrie (orele 7.00-21.00), duminică, 24 noiembrie (orele 7.00-21.00)
Până la 26 noiembrie, partidele şi candidaţii pot adresa Curţii Constituţionale cereri privind anularea alegerilor pe motive de fraudă electorală, iar până la 28 noiembrie, BEC trimite Curţii rezultatele centralizate ale votului.
După primirea rezultatelor de la BEC, Curtea Constituţională validează alegerile şi rezultatele se publică în Monitorul Oficial. AGERPRES/(Documentare – Ionela Gavril, editor: Marina Bădulescu)
EVENIMENT
Baza de tratament și agrement Băile Sărate Ocna Mureș va fi extinsă. Mai multe vestiare și o nouă zonă de plajă

Baza de tratament și agrement Băile Sărate Ocna Mureș va fi extinsă. Agenţia Naţională pentru Mediu şi Arii Protejate a anunțat recent depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul „Extindere cu supraetajare parțială Baza de tratament și agrement Ocna Mureș”.
Proiectul vizează, printre altele, supraetajarea parțială a clădirii pentru mărirea numărului de vestiare de la 204 la 914, realizarea unui coridor acoperit de legătură între piscina…
Citește mai mult pe Alba24.ro

O alertă Cod portocaliu de inundații în 20 de județe, printre care și Cluj, a fost lansată de hidrologi, duminică după masă. Vor fi scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundații locale și creșteri de debite și niveluri,
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, duminică, o avertizare Cod portocaliu de inundații, valabilă până luni dimineața pe râuri din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VREMEA în Alba, săptămâna 2-8 iunie: temperaturi de peste 30 de grade și furtuni. Prognoza meteo pe zile în localități din județ

Vremea în Alba, în săptămâna 2-8 iunie: temperaturile cresc considerabil săptămâna viitoare în județul Alba. Maximele vor ajunge la 32-33 de grade Celsius. Sunt anunțate însă și perioade cu ploi și furtuni.
Și la munte va fi cald. Maximele vor varia între 19 și 24 de grade la Oașa, respectiv 20-25 de grade la Arieșeni.
Perioade cu furtuni vor fi mai ales spre finalul săptămânii și la munte.
VREMEA în Alba, în săptămâna 2-8 iunie. Prognoza meteo pe zile în…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Ziua Copilului, 1 iunie, a fost sărbătorită și la Teiuș. Primăria a pregătit momente speciale, concursuri și jocuri distractive pentru copii.
”Am aniversat în avans, această zi specială, cu momente speciale dedicate lor, cu concursuri, jocuri distractive, tobogane gonflabile, diplome, medalii.
Un tot care a întregit reușita acestei zile memorabile”, este mesajul primăriei.
foto: Primăria Teiuș/ Facebook