Connect with us

ACTUALITATE

Prima mare companie care îşi va amenda angajaţii nevaccinaţi

Publicat

Delta Air Lines Inc. va impune o suprataxă lunară de 200 de dolari angajaţilor care nu sunt vaccinaţi împotriva COVID-19. Devine prima mare companie americană care percepe o penalitate pentru a încuraja lucrătorii să se vaccineze, scrie Bloomberg.

Noua politică a fost subliniată într-o notă a directorului executiv Ed Bastian. A spus că 75% dintre lucrătorii companiei sunt deja vaccinaţi. Cazurile din ce în ce mai mari de coronavirus determină necesitatea tuturor angajaţilor de a se vaccina, a spus Bastian, în nota către angajaţi.

Taxa se aplică angajaţilor care nu au primit vaccinul până la 1 noiembrie.

 

Compania va solicita teste săptămânale

 

De asemenea, compania va solicita teste săptămânale pentru angajaţii care nu sunt vaccinaţi până la jumătatea lunii septembrie.

Delta Air Lines Inc. nu mai ia în considerare obligativitatea vaccinului, precum United Airlines Holdings Inc. şi alte companii. Goldman Sachs Group Inc., Google Alphabet Inc. şi Facebook Inc. au anunţat, de asemenea, cerinţele de vaccinare.

 

Delta este încrezătoare că abordarea sa va reuşi să mărească rata de vaccinare

 

Delta este încrezătoare că abordarea sa va reuşi să mărească rata de vaccinare a lucrătorilor peste 75%, a declarat un purtător de cuvânt. Sancţiunea potenţială se încadrează în „parametrii legali”, a spus el, potrivit sursei citate.

În timp ce cerinţele de vaccin au crescut de când vaccinul Pfizer Inc. şi BioNTech SE au primit luni aprobarea completa a FDA (Food and Drug Administration), angajatorii păşesc cu atenţie de teamă că vor afecta moralul angajaţilor. Unii analişti se îndoiesc că taxele suplimentare vor avea succes, deşi dimensiunea suprataxei Delta ar putea schimba această părere.

„Angajaţii care refuză să facă vaccinul sunt susceptibili să vadă acestă decizie ca pe o măsură punitivă, deoarce creează un cost anual suplimentar de 2.400 de dolar”, a declarat Brian Kropp, şeful cercetării resurselor umane pentru firma de consultanţă Gartner.

Taxa pentru angajaţii nevaccinaţi are menirea de „a scoate în evidenţă riscul financiar” al deciziei lor, a spus Bastian. „După aprobarea deplină a vaccinului Pfizer, este timpul să vă vaccinaţi cu toţii”, a mai adăugat el.

În luna mai, Delta a devenit prima mare companie aeriană din SUA care a solicitat vaccinul anti coronavirus pentru noii angajaţi. Angajaţii care nu sunt vaccinaţi trebuie să poarte măşti în toate mediile interioare. Delta a mai spus că, începând cu 30 septembrie, compania aeriană va păstra salariul integral pentru lucrătorii care au primit ambele doze de vaccin, dar care se îmbolnăvesc şi ar putea ajunge la dizabilităţi pe termen scurt. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO Conferință de elită la Botoșani. Patrimoniul culturii române, discutat într-o viziune transnațională

Publicat

foto conferință de elită la botoșani. patrimoniul culturii române, discutat

Publicitate

Municipiul Botoșani a fost, astăzi, gazda unui eveniment de marcă dedicat patrimoniului cultural românesc, reunind personalități importante ale vieții academice și culturale. În sala „Mihai Eminescu” a Primăriei Municipiului Botoșani s-a desfășurat Conferința „O viziune transnațională asupra patrimoniului culturii române”, organizată de Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii, în cadrul manifestărilor prilejuite de Zilele...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Doi cetățeni din Republica Moldova, depistați cu ședere ilegală

Publicat

botoșani: doi cetățeni din republica moldova, depistați cu ședere ilegală

Publicitate

Polițiștii de imigrări din Botoșani, împreună cu jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani, au desfășurat, la începutul acestei săptămâni, o acțiune pentru prevenirea și combaterea migrației ilegale, în municipiul Botoșani și municipiul Dorohoi.

Acțiunea s-a desfășurat la data de 12 ianuarie a.c., și a vizat identificarea străinilor care nu respectă regimul legal de ședere pe teritoriul României.

În urma...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ziua Culturii Naționale/ Președintele Academiei: Eminescu este el însuși, în sine, elogiul și lauda poporului român

Publicat

ziua culturii naționale/ președintele academiei: eminescu este el însuși, în

Publicitate

Eminescu este el însuși, în sine, elogiul și lauda poporului român, afirmă președintele Academiei Române, Ioan-Aurel Pop, într-o declarație acordată AGERPRES cu ocazia Zilei Culturii Naționale, subliniind că este necesar să ne prețuim valorile ”așa cum sunt ele”, să ne cultivăm limba ”ca un fagure de miere” peste tot, în țară și în lume.

”Faptul că sărbătorim cultura de ziua lui Mihai Eminescu nu este o întâmplare. Dintre toți...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

APIA Botoșani dă startul depunerii cererilor de plată pentru Intervenția DR-06, campania 2026

Publicat

apia botoșani dă startul depunerii cererilor de plată pentru intervenția

Publicitate

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Botoșani informează potențialii beneficiari că, până la data de 3 februarie 2026, pot fi depuse cererile de plată pentru Intervenția DR-06 – Bunăstarea animalelor, Pachet a) — Plăți în favoarea bunăstării porcinelor și Pachet b) — Plăți în favoarea bunăstării păsărilor, din cadrul Planului Strategic PAC 2023—2027.

Completarea și depunerea cererii se face...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe