ACTUALITATE
Prima reacție a lui Cîțu după demiterea Guvernului

Florin Cîțu a venit cu prima reacție după demiterea Guvernului: „Binele învinge!”.
Premierul demis a postat pe Instagram un mesaj, în care a scris doar „Binele învinge!”.
Guvernul Cîțu a fost demis după ce marți 281 de parlamentari au votat pentru moțiunea de cenzură a PSD. Este vorba despre senatori și deputați de la PSD, USR și AUR. Pentru a fi aprobată, moțiunea avea nevoie de 234 de voturi.
Co-președintele AUR, George Simion, a spus imediat că formațiunea politică are o propunere de guvern de specialiști și a vorbit și de suspendarea președintelui Klaus Iohannis.
Președintele USR, Dacian Cioloș, s-a declarat pregătit să reînceapă discuțiile cu PNL, dacă liberalii vin cu o altă propunere de premier decât Florin Cîțu. Cioloș spunea că cele două opțiuni sunt: reînceperii discuțiilor cu PNL sau USR PLUS va rămâne în opoziție.
Liberalul Florin Roman a spus, la rândul său, că PNL va respecta cutuma ca președintele partidului să fie și propunerea de premier.
La rândul său, președintele Klaus Iohannis a anunțat că va convoca partidele la consultări abia săptămâna viitoare, pentru a le da timp să se întrunească și să găsească „abordări mature”. MEDIAFAX
ACTUALITATE
Incendiu la Drăgușeni provocat de verificarea buteliei cu bricheta. Pompierii au limitat extinderea flăcărilor

Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
PSD Botoșani: Sprijinim investițiile pentru apă pentru animale, dar fondurile trebuie alocate corect, în funcție de nevoile reale și NU pe prieteniile și afinitățile președintelui CJ, Valeriu Iftime

Citește mai mult pe Botosani24.ro