ACTUALITATE
Primăria promite că viitorul culoar de mobilitate Nord va fi o cale bună să ieși din oraș. Dan Tarcea: Va fi o stradă serioasă
Miercuri, la Centrul de Inovare și Imaginație Civică va avea loc o dezbatere publică miercuri, începând cu ora 18, pe tema „Culoarului de mobilitate Nord – Podul Oașului-Răsăritului și străzile adiacente”.
Proiectul urmează calea Masterplanului supus dezbaterii publice și este menit sa susțină viitoarele dezvoltări imobiliare din zona Bulevardului Muncii, precum și crearea a doi poli noi de atracție, cultural și sportiv.
Noul culoar de mobilitate va fi amenajat începând de la Podul Răsăritului, în construcție, va lega strada Oașului de Răsăritului, și va ajunge până la Podul IRA.
Va fi o stradă serioasă
Viceprimarul municipiului Cluj-Napoca, Dan Tarcea, a declarat, marți, că acest culoar va fi o alternativă bună să ieși din oraș „pe o stradă serioasă, cu ampriza serioasă”, dotată inclusiv cu piste de biciclete.
Din punct de vedere tehnic, proiectul presupune:…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
ACTUALITATE
Concert-lecție la Bucecea: Rapsozii Botoșanilor – Ioan Cobâlă, întâlnire magică cu elevii orașului
Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Botoșăneanca Simona Radiș, desemnată cea mai bună canotoare din lume în 2025 de specialiștii de la Row2k
Citește mai mult pe Botosani24.ro


