Primarul comunei Drăguşeni, Eugen Nechita, a fost eliberat din arest, în baza unei sentinţe date, luni, de magistraţii Curţii de Apel Suceava.
Nechita, care a fost arestat pentru trafic de influenţă în dosarul angajărilor ilegale de la Spitalul Judeţean de Urgenţă “Mavromati”, a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. El are interdicţia de a părăsi teritoriul României.
Pe 16 ianuarie, Tribunalul Suceava a dispus prelungirea mandatului de arestare în cazul lui Eugen Nechita, însă primarul a contestat măsura. Curtea de Apel Suceava s-a pronunţat definitiv luni, înlocuind arestul preventiv cu controlul judiciar.
“În baza art. 204 alin. 12 Cod procedură penală, admite contestaţia formulată de inculpatul Nechita Eugen împotriva…