Connect with us

EVENIMENT

Primarul Iașului, Mihai Chirica, confirmat pozitiv la COVID-19. Mesajul edilului pentru ieșeni

Publicat

primar iasi

Primarul municipiului Iaşi, Mihai Chririca, a fost confirmat pozitiv vineri la infecţia cu noul coronavirus şi după aflarea rezultatelor analizelor el s-a izolat.

Chirica a scris într-o postere pe pagina sa de socializare că a făcut testul după ce a aflat că o parte dintre colegii din Primărie au acest virus.

"Fidel promisiunii făcute de a fi întotdeauna sincer cu dumneavoastră, concetăţenii mei, vreau să vă anunţ că am fost depistat pozitiv la testul pentru COVID-19. Am făcut acest test după ce am aflat că o parte dintre colegii de muncă din primărie au contractat noul coronavirus.Vă anunţ că m-am izolat, mă simt normal şi că în următoarea perioadă voi urma schema de tratament recomandată de specialişti pentru a ţine boala sub control. Imediat ce medicii vor considera că m-am vindecat, mă voi întoarce la muncă.

Până atunci, îl desemnez pe domnul viceprimar Radu Botez pentru a prelua atribuţiile de primar, coleg cu care mă voi consulta permanent. Este un moment foarte bun pentru a repeta îndemnurile de a fi responsabili şi solidari în această perioadă atât de dificilă pentru toţi. Dragi ieşeni, aveţi grijă unii de ceilalţi, feriţi-vă de boală şi nu uitaţi că sănătatea e un dar. Vă mulţumesc pentru înţelegere!", scrie primarul Mihai Chirica pe pagina sa de socializare.

În cursul acestei săptămâni au fost confirmaţi pozitiv şi viceprimarul Gabriel Harabagiu, la întoarcerea dintr-un pelerinaj în Grecia şi directorul Direcţiei de Relaţii Publice şi Transparenţă Decizională din cadrul Primăriei Iaşi, Vasile Tiron. AGERPRES/(AS, autor: Daniela Malache, editor: Antonia Niţă, editor online: Simona Aruştei)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Alba Iulia, acoperită de zăpadă. A nins ca în povești ore întregi. Cum arăta orașul în timpul nopții

Publicat

video: alba iulia, acoperită de zăpadă. a nins ca în

Peste noapte, Alba Iulia a fost cuprinsă de o ninsoare abundentă, care a adus în oraș un peisaj de iarnă autentică, așa cum nu s-a mai văzut de ani buni.

Fulgi de zăpadă mari și deși au căzut neîntrerupt timp de mai multe ore și au format un strat gros de zăpadă, depus uniform pe străzi, trotuare, parcuri și acoperișuri.

YouTube videoYouTube video

Orașul s-a îmbrăcat complet în alb, iar străzile aproape ireale au creat o atmosferă de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Echipa de fotbal CFR Cluj pleacă în cantonament în Spania. Când e programat primul meci din Superligă

Publicat

cfr spa e1767385659994.jpg






Echipa de fotbal CFR Cluj se va reuni, sâmbăă, 3 ianuarie, la Cluj-Napoca, iar duminică, jucătorii vor pleca în Spania, la Oliva Nova, unde se vor pregăti până pe 14 ianuarie.

În cadrul cantonamentului de iarnă, clujenii vor disputa mai multe meciuri de pregătire contra unor echipe internaționale.

Primul meci al CFR Cluj din returul Superligii va avea loc pe 18 ianuarie, de la ora 17,45, acasă, pe stadionul...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Pârtia albastră de la Mărișel, de 2000 de m, se deschide sâmbătă. Vești bune pentru schiorii clujeni

Publicat

marisel.jpg






Reprezentanții Mărișel Ski Bike Resort din comuna clujeană Mărișel anunță vești bune pentru schiori. Astfel, datorită ninsorilor din ultimele zile, începând de sâmbătă, 3 ianuarie, se deschide pârtia albastră, care are 2000 de m, până jos la Telescaun.

”Se lucreaza in continuare la partia rosie sa o putem deschide cat de curand”, arată aceștia.

Potrivit prognozei meteo, sâmbătă temperatura în...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Când se întorc elevii la școală din vacanța de iarnă. Când au liber din nou, pentru vacanța de schi

Publicat

zi liberă pentru părinți, la începerea anului școlar. lege adoptată

Când se întorc elevii la școală: Vacanța de iarnă 2025-2026 se încheie pe 7 ianuarie, iar joi, 8 ianuarie este prima zi de școală din Modulul 3, așa cum prevede structura anului școlar 2025-2026

ȘCoala începe joia pentru că marți și miercuri sunt sărbători, respectiv Boboteaza (pe 6 ianuarie) și Sfântul Ioan Botezătorul (7 ianuarie).

Urmează o perioadă de cursuri din 8 ianuarie 2026, până vineri, 6 februarie 2026, respectiv vineri, 13 februarie 2026, sau vineri, 20...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe