EVENIMENT
Primarul Iașiului, Mihai Chirica, pus sub control judiciar pentru fapte de corupție

Primarul Iașiului, Mihai Chirica, a fost pus sub control judicicar, vineri, pentru fapte de corupție în ceea ce privește extinderea unui imobil din Iași. Potrivit procurorilor DNA, blocul ar fi fost construit și întabulat ilegal, cu mai multe niveluri față de cele prevăzute în autorizație.
UPDATE: Mihai Chirica s-a autosuspendat și va contesta decizia de plasare sub control judiciar
Primarul Mihai Chirica a anunțat că, începând de vineri, nu își va exercita atribuțiile pentru o perioadă de 60 de zile ca urmare a unei măsuri de control judiciar decise de procurorii DNA într-o speță care privește eliberarea unor documente semnate de mai mulți angajați ai Primăriei și al căror conținut se presupune că ar fi fals.
Primarul Mihai Chirica a mai spus că va contesta chiar vineri această măsură la judecătorul de drepturi și libertăți.
Până la reluarea atribuțiilor, acestea vor fi exercitate de către viceprimarul Daniel Juravle.
„În funcție de decizia instanței, voi decide ce voi face în continuare. Cert este că voi apela la toate argumentele și la toate prevederile legale pentru a-mi dovedi nevinovăția în această speță și în toate celelalte cazuri în care mi-au fost aduse acuzații. Nu voi abdica de la principiile pe care le am promovat, nu voi înceta să cred în valorile democrației și statului de drept, nu voi renunța să îmi fac datoria de cetățean ales al ieșenilor!”, a declarat primarul Mihai Chirica.
Potrivit DNA, Serviciul teritorial Iași, a fost dispusă punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurii controlului judiciar pe o durată de 60 de zile, începând cu data de 4 februarie 2022, față de Mihai Chirica, la data faptelor și în prezent primar al municipiului Iași, în sarcina căruia s-au reținut infracțiunile de fals intelectual în formă continuată (două acte materiale) și instigare la uzurparea funcției.
Fostul viceprimar, urmărit penal pentru fals intelectual și uzurparea funcției
De asemenea, a fost dispusă și efectuarea urmăririi penale față de Gabriel Vasile Harabagiu, la data faptelor viceprimar al municipiului Iași, în sarcina căruia s-au reținut infracțiunile de fals intelectual în formă continuată (două acte materiale) și uzurparea funcției
Procurorii DNA spun că există date și probe care conturează starea de fapt, potrivit căreia, cei doi, în exercitarea funcțiilor, ar fi dispus/semnat documente, cu încălcarea legii, în procedura de atestare a construirii, respectiv a extinderii unui imobil din municipiul Iași.
„Concret, blocul ar fi fost construit și intabulat ilegal, cu mai multe niveluri față de cele prevăzute în autorizație, iar suprafața imobilului este mai mare decât cea din autorizație fiind încălcat planul urbanistic zonal. Intabularea imobilului în cartea funciară s-ar fi efectuat cu sprijinul conducerii și al unor funcționari din cadrul autorității publice locale, în baza certificatului de atestare a edificării/extinderii construcției, datat 10.10.2018, emis de municipiul Iași”, arată procurorii.
(sursa: Mediafax)
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
VIDEO. Șofer din Bistrița-Năsăud, fără permis după ce a fost surprins depășind neregulamentar pe trecerea de pietoni, la Iclod

Un bărbat de 45 de ani, din județul Bistrița-Năsăud, a fost identificat și sancționat de polițiștii clujeni după ce a fost surprins efectuând o depășire neregulamentară pe trecerea de pietoni, pe DN1C, în localitatea Iclod.
Incidentul a avut loc în 22 septembrie, în jurul orei 12:30, iar imaginile care surprindeau manevra periculoasă au apărut în spațiul public în aceeași zi.
Amendat și lăsat fără…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Alertă alimentară: Loturi de semințe de mac, retrase din magazine din Alba și din țară. Depășesc concentrația de alcaloizi de opiu

Mai multe loturi de semințe de mac, comercializate sub brandurile Orlando, Orlandos Maestro și Nutco au fost retrase de pe rafturile magazinelor Profi și Selgros din Alba și din țară, după ce s-a constatat că depășesc concentrația admisă de alcaloizi de opiu.
Potrivit ANSVSA, se recomandă persoanelor care dețin produsele să nu le consume, ci să le distrugă sau să le returneze la magazine, urmând să primească în schimb contravaloarea lor.
Alcaloizii de opiu sunt compuși…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Vremea de weekend în Alba, 3-5 octombrie: frig și ploi. În Munții Șureanu va ninge. Prognoza meteo pe zile în localități din județ

Vremea de weekend în Alba, 3-5 octombrie: va fi frig la finalul acestei săptămâni, în județul Alba. Temperaturile scad, vineri până la 8-9 grade. Sâmbătă și duminică, vor fi 10-13 grade Celsius.
Sunt anunțate perioade cu ploaie și burniță, atât vineri cât și sâmbătă. Duminică, se mai înseninează, în prima parte a zilei.
Va ploua și la munte – Oașa și Arieșeni (maxime de 3-6 grade). Însă la Șureanu – altitudini mari, va continua să ningă și va fi viscol,…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Școlile Militare de Subofițeri de Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica” Drăgășani și „Petru Rareș” Fălticeni și-au deschis porțile pentru viitorii candidați. Peste 700 de locuri sunt disponibile pentru sesiunea de admitere septembrie-decembrie 2025.
Jandarmeria Română pune la dispoziția tinerilor care își doresc o carieră militară 350 de locuri la Școala Militară de Subofițeri de Jandarmi…
Citește mai mult pe Cluj24.ro