EVENIMENT
Primarul municipiului Bacău, trimis în judecată de DNA

Primarul municipiului Bacău, Cosmin Necula, a fost trimis în judecată de DNA pentru săvârşirea infracţiunii de participaţie improprie (sub forma determinării) la infracţiunea de abuz în serviciu, dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, într-un dosar legat de finanţarea a două asociaţii.
În acelaşi dosar a fost trimis în judecată şi Dragoş Daniel Ştefan, viceprimar al municipiului Bacău.
Potrivit DNA, la data de 10 iulie 2017, într-o şedinţă a Consiliului Local Bacău, Cosmin Necula şi Dragoş Daniel Ştefan i-au determinat cu intenţie pe consilierii locali prezenţi să adopte o hotărâre cu încălcarea dispoziţiilor Legii 350/2005 privind regimul finanţărilor nerambursabile din fonduri publice alocate pentru activităţi nonprofit de interes general.
Ca urmare a demersurilor celor doi, Consiliul Local Bacău, în calitate de organ deliberativ şi în exercitarea atribuţiilor prevăzute de Legea 215/2001 privind administraţia publică locală, a dispus finanţarea proiectelor depuse de două asociaţii (cu sumele de 553.000 lei, respectiv 15.000 de lei) deşi acestea, în urma punctajului acordat de Comisia tehnică de aplicare a Legii 350/2005, s-au clasat pe locurile 12, respectiv 20, iar proiecte având un punctaj superior au fost respinse.
Prin finanţarea acestor proiecte au fost încălcate dispoziţiile Legii 350/2005 privind regimul finanţărilor nerambursabile din fonduri publice alocate pentru activităţi nonprofit de interes general şi au fost vătămate interesele legale ale solicitanţilor care au întrunit un punctaj mai mare.
Corelativ, cele două asociaţii, beneficiare ale fondurilor, au obţinut un folos necuvenit constând în acordarea de finanţări nerambursabile la care nu erau îndreptăţite, potrivit dispoziţiilor legii menţionate.
Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Bacău. AGERPRES
EVENIMENT
Bărbat din Ocna Mureș, cu dosar penal după ce a fost prins băut la volan. Ce alcoolemie avea

Un bărbat de 64 de ani din Ocna Mureș a fost prins de polițiști în timp ce conducea sub influența alcoolului.
Potrivit IPJ Alba, în seara zilei de 3 iulie 2025, polițiștii rutieri din Ocna Mureș au oprit, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 64 de ani, din Ocna Mureș.
Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând valoarea de 0,98 mg/litru alcool pur în aerul expirat, fiindu-i recoltate mostre biologice, în vederea stabilirii…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Alt accident de motocicletă în Cluj-Napoca. Un șofer nu s-a asigurat, motociclistul a fost rănit

Polițiștii din cadrul Biroului Rutier au fost sesizați, vineri, cu privire la producerea unui accident rutier pe strada Unirii din municipiul Cluj-Napoca, între o mașină și o motocicletă, soldat cu rănirea unei persoane.
Din primele cercetări a reieșit că un bărbat de 43 de ani, din județul Mureș, care conducea un autovehicul ar fi intenționat să efectueze un viraj la stânga, moment în care a fost acroșat de o motocicletă care s-ar fi angajat într-o…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Festival de muzică rock, în Șanturile Cetății din Alba Iulia. Programul Praetorian Gates: Cât costa un bilet sau un abonament

Timp de două zile în Șanțurile Cetății din Alba Iulia va avea loc festivalul de rock, Praetorian Gates. Anunțat inițial în Piața Toboșarului, festivalul și-a mutat locația în Latura de Vest a șanțurilor, mai exact între podul de sticlă și cel de lemn.
În mare parte line-up-ul este format din trupe underground, la început de drum, însă sunt și două formații cunoscute ce vor închide fiecare zi de festival: Bucovina și Dirty Shirt.
Festivalul este cu intrare, iar…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fetiță găsită în curtea unei clădiri abandonate din centrul municipiului Alba Iulia. A fost predată familiei

O fetiță de aproximativ 4 ani a fost găsită vineri, în curtea unei clădiri abandonate din centrul municipiului Alba Iulia.
Aceasta se afla în spatele clădirii Romtelecom, în prezent nefolosită, când a fost observată de o persoană care a alertat poliția.
La fața locului a sosit un echipaj de poliție, dar și polițiștii locali. Potrivit reprezentanților IPJ Alba, polițiștii au reușit să o identifice rapid și a fost predată familiei.
Se pare că aceasta a ieșit din…
Citește mai mult pe Alba24.ro