EVENIMENT
Primarul unui oraș din județul Sălaj, CONDAMNAT în primă instanţă la trei ani de închisoare cu suspendare, pentru abuz în serviciu

Primarul din oraşul Şimleu Silvaniei, prim-vicepreşedinte al PNL Sălaj, Septimiu Ţurcaş, a fost condamnat, în primă instanţă, la trei ani de închisoare, cu suspendare, pentru abuz în serviciu contra intereselor publice.
Sentinţa a fost pronunţată luni, de Tribunalul Maramureş, într-un dosar complex vizând semnarea de către primar a unor acte ilegale de proprietate pentru terenuri, dar şi avizarea plăţii de către Ţurcaş a unor lucrări pentru Primăria Şimleu Silvaniei, care în realitate nu au fost realizate.
Conform sentinţei pronunţate luni, Septimiu Ţurcaş a fost condamnat la pedeapsa de trei ani închisoare, cu suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei pe un termen de încercare de 5 ani, fiind totodată exonerat de acuzaţia de fals în înscrisuri, din acelaşi dosar. Instanţa a decis, totodată, menţinerea sechestrului asupra unui apartament şi a unor terenuri aparţinând primarului din Şimleu Silvaniei.
În acelaşi dosar au mai fost condamnaţi alţi 7 inculpaţi.
De asemenea, judecătorii au decis confiscarea sumelor de 155.974 lei, respectiv 25.183,50 lei şi 29.950,67 lei de la doi dintre inculpaţi.
Sentinţa nu este definitivă, putând fi contestată în termen de 10 zile de la comunicare. AGERPRES
EVENIMENT
Tânăr de 18 ani din Rădești, REȚINUT pentru conducere fără permis. Ar fi fost sub influența alcoolului sau a altor substanțe

Polițiștii din orașul Teiuș au reținut sâmbătă, pentru 24 de ore, un tânăr de 18 ani, din localitatea Rădești. Acesta este cercetat pentru conducere fără permis de conducere și conducere sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
În noaptea de 15/16 august 2025, polițiștii din orașul Teiuș au oprit, pentru control, pe DJ 142L, un autoturism condus de un tânăr de 18 ani, din localitatea Rădești.
Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând valoarea de…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Autoritățile maghiare au redus intervalele orare de aplicare a restricțiilor de circulație pentru camioanele de 7,5 tone, pe durata weekendului, anunță Poliția de Frontieră.
Potrivit legislației maghiare, restricțiile pentru camioanele de peste 7,5 tone se aplică de regulă pe întreaga durată a sfârșitului de săptămână, însă autoritățile maghiare au decis ajustarea temporară a acestora.
Noile perioade de restricție sunt:
Sâmbătă, 16 august 2025: între orele 16:00…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Donald Trump vrea direct un acord de pace între Rusia și Ucraina. Volodimir Zelenski merge la Washington

Donald Trump, președintele SUA, a revenit cu detalii pe rețelele sociale după întrevederea cu Vladimir Putin în Alaska.
Trump a discutat cu lideri europeni, dar și cu președintele Ucrainei, după întâlnirea cu Putin, iar Volodimir Zelenski a anunțat că luni, 19 august, va avea o întâlnire cu omologul său din SUA.
Donald Trump vorbește despre un acord de pace între Rusia și Ucraina
Donald Trump și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Accident pe autostradă, între Alba Iulia și Aiud. Șoferul unui autoturism a pierdut controlul asupra volanului

Accident pe autostradă, între Alba Iulia și Aiud. Potrivit reprezentanților IPJ Alba, accidentul s-a soldat cu pagube materiale, fără persoane rănite.
Șoferul unui autoturism a pierdut controlul asupra volanului și a lovit un parapet de pe marginea drumului.
Imediat după incident, șoferul s-a prezentat la Poliție. Traficul nu a fost afectat.
Citește mai mult pe Alba24.ro