Connect with us

ACTUALITATE

Primele camere cu funcţie de detecţie a telefoanelor mobile utilizate ilegal la volan, lansate în Australia

Publicat

Camere cu funcţie de detecţie a telefoanelor mobile utilizate în mod ilegal la volan, o tehnologie folosită ”în premieră la nivel mondial”, au fost lansate în statul australian Noul Wales de Sud, informează luni agenţia DPA.

Noul Wales de Sud a activat duminică un sistem de detecţie, bazat pe camere de înaltă definiţie, conceput pentru captarea imaginilor din interiorul autovehiculelor în vederea depistării şoferilor care utilizează în mod ilegal telefoane mobile în timp ce conduc.

”Aceste camere vor viza utilizarea ilegală a telefonului mobil, oriunde şi oricând”, a anunţat luni Guvernul statului Noul Wales de Sud.

Un program pilot a fost testat de Guvern din ianuarie până în iunie pe teritoriul statului, cel mai populat din Australia. În urma acestuia, s-a constatat că atât camerele fixe cât şi cele mobile funcţionează în mod fiabil în condiţii reale. În timpul programului pilot, camerele au detectat peste 100.000 de şoferi care au folosit în mod ilegal telefoanele în timp ce conduceau.

Sistemul operează atât ziua cât şi noaptea şi în orice condiţii meteorologice.

În primele trei luni, vor fi trimise avertizări scrise, apoi vor fi aplicate amenzi începând de la 344 de dolari australieni (226 dolari americani).

Şoferii au dreptul să utilizeze legal suporturi pentru telefonul mobil şi să iniţieze sau să primească apeluri telefonice prin sistem bluetooth.

Cel puţin 45 de camere portabile vor fi instalate pe teritoriul Noul Wales de Sud, inclusiv în capitala statului, Sydney.

Începând din 2012 au avut loc 182 de accidente rutiere în care au fost implicaţi conducători de autovehicule care au utilizat telefoane mobile ţinute în mâini. În urma acestor evenimente au rezultat 13 decese şi 243 de răniţi, conform datelor prezentate la 28 noiembrie de autorităţile guvernamentale din Noul Wales de Sud.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Accident în municipiul Botoșani! Unui șofer i s-au făcut rău și a scăpat mașina de sub control

Publicat

foto: accident în municipiul botoșani! unui șofer i s au făcut

Publicitate

Pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani au intervenit în urmă cu puțin timp, la un accident rutier care a avut loc pe strada Marchian. Salvatorii s-au deplasat cu o autospecială de stingere și descarcerare și au constatat că autoturismul a lovit alte două mașini parcate pe marginea străzii, după ce șoferului i s-a făcut rău la volan. Acesta a fost preluat de un echipaj medical din cadrul Serviciului Județean de Ambulanță.

 

Pompierii au…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Pirat auto din Hudești, prins de polițiști cu mașina plină. A rămas fără permis pentru jumătate de an și a primit o amendă

Publicat

pirat auto din hudești, prins de polițiști cu mașina plină.

Publicitate

Polițiștii din Darabani au depistat pe 18 august 2025 un bărbat de 58 de ani, din comuna Hudești, care transporta trei persoane pe drumul național DN 29A, în regim taxi, fără a avea autorizație.

Șoferul a fost sancționat contravențional cu o amendă de 4.000 de lei, iar dreptul său de a conduce autovehicule a fost suspendat pentru șase luni.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

A băut și s-a urcat la volan fără a avea permis. Isprava unui bărbat de 57 de ani din comuna Mihălășeni

Publicat

permisul de conducere va fi suspendat pentru șoferii care nu

Publicitate

Polițiștii din Secția Rurală nr. 10 Ștefănești au oprit pe 18 august 2025 un bărbat de 57 de ani, din comuna Mihălășeni, care conducea un autovehicul pe un drum public.

Verificările au arătat că șoferul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. În plus, testarea cu aparatul etilotest a indicat o alcoolemie de 0,11 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Bărbatul este cercetat pentru conducere fără permis, iar polițiștii…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Autoturism furat, descoperit de polițiștii de frontieră botoșăneni

Publicat

autoturism furat, descoperit de polițiștii de frontieră botoșăneni

Publicitate

Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Stânca au descoperit la controlul de frontieră şi indisponibilizat pentru continuarea cercetărilor un autoturism care figura în bazele de date ca fiind furat din Marea Britanie.

 

În ziua de 19 august a.c, în jurul orei 00.40, în Punctul de Trecere a Frontierei Stânca – ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control pentru trecerea frontierei, un cetățean român,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe