EVENIMENT
Primele fotografii de la reconstituire, cu butoiul în care ar fi ars Alexandra şi Luiza. „Dincă nu a putut să bage manechinul“
Procurorii au adus din nou în curtea lui Gheorghe Dincă, pentru reconstituirea crimelor de la Caracal, butoiul în care au fost găsite mai multe fragmente osoase despre care legiştii spun că ar aparţine Alexandrei Măceşanu, informează ziarul Alba24.ro.
Butoiul pe care procurorii şi poliţiştii din Caracal l-au găsit în curtea lui Gheorghe Dincă în ziua de 26 iulie, atunci când au descins în casa acestuia, a fost readus la locul faptei, scriu jurnaliștii de la ziarul Adevarul, care au publicat o serie de fotografii în premieră.
Declarația zilei vine de la Tonel Pop, avocatul familiei Luizei Melencu: „Nu a putut să bage manechinul în butoi. Ieşea mult afară. A fost un circ de nedescris acolo. Toţi stăteau în jurul butoiului şi urmăreau ce face Dincă”.

Gheorghe Dincă le-a arătat anchetatorilor cum le-ar fi ars în recipientul metalic pe cele două fete.Butoiul nu a fost pus, însă, pe pirostrii, aşa cum a declarat iniţial Dincă, ci a fost aşezat, pur şi simplu, pe o tablă, direct pe pământ.
În prima zi de reconstituire, în cazul Alexandrei Măceşanu, Dincă a luat manechinul în braţe, l-a aşezat jos, lângă butoi, iar apoi a pus câteva lemne în recipient. A luat din nou manechinul în braţe şi l-a împins cu uşurinţă în butoi, acesta fiind din materiale sintetice.
A luat o cârpă, a stropit-o cu benzină dintr-o canistră, a băgat-o printr-un orificiu al butoiului şi a dat foc. Mai greu a fost pentru Dincă atunci când le-a arătat cum ar fi procedat în cazul Luizei Melencu. După ce cu greu a băgat manechinul în mai mulţi saci tăiaţi la capete, Dincă l-a luat pe umăr, dar când a vrut să-l bage în butoi nu a reuşit.
„Nu a putut să bage manechinul în butoi. Ieşea mult afară. A fost un circ de nedescris acolo. Toţi stăteau în jurul butoiului şi urmăreau ce face Dincă”, a declarat Tonel Pop, avocatul familiei Melencu. De când a apărut cazul Caracal, mulţi specialişti au declarat că este imposibil ca într-un butoi să poată fi ars un corp uman întreg, iar reconstituirea cu butoiul a fost catalogată ca fiind un „spectacol ieftin”.
Procurorii DIICOT au precizat că luni şi marţi, în cazul Caracal, s-a urmărit ca Gheorghe Dincă să indice principalele momente privind racolarea, răpirea, violarea şi uciderea celor două fete.
„Activităţile întreprinse au vizat indicarea de către inculpatul Dincă Gheorghe a principalelor momente sub aspectul racolării, răpirii, adăpostirii, violării şi uciderii celor două victime, precum şi modalitatea şi mijloacele comiterii infracţiunii de profanare de cadavre, în raport de aceleaşi două victime”, se arată într-un comunicat de presă.
Sursă: Adevarul.ro, Alba24.ro
EVENIMENT
11 ambulanțe vechi, retrase din circulație la Cluj. SAJ își modernizează flota cu vehicule noi prin programul DSU
Serviciul de Ambulanță Județean (SAJ) Cluj trece printr-un proces amplu de modernizare, odată cu sosirea unor ambulanțe noi în cadrul programului național de dotare derulat de Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU).
Managerul general al instituției, Horia Simu, a confirmat că în prezent SAJ Cluj dispune de 89 de ambulanțe, însă o treime dintre acestea se află la limita duratei de exploatare.
„La…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
ANAF pornește ofensiva. Peste 500 de mari contribuabili, inclusiv de la Cluj, verificați în perioada următoare
Controale ample pentru verificarea corectitudinii obligațiilor fiscale la Cluj și în intreaga țară. Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) anunță lansarea unei ample campanii de inspecții fiscale ce va viza peste 500 de mari contribuabili din mai multe domenii economice.
Acțiunile vor fi derulate în perioada imediat următoare de către structurile teritoriale de inspecție fiscală, prin delegare de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Încă patru autobuze electrice au sosit la Alba Iulia. Pași spre un transport public modern și eficient
La Alba Iulia au sosit joi, 13 noiembrie, încă patru autobuze electrice, parte din proiectul „Dezvoltarea sistemului de transport public ecologic prin achiziționarea de vehicule nepoluante și stații de încărcare” finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), depus în parteneriat cu comuna Ciugud.
Potrivit reprezentanților Primăriei Alba Iulia, acestea se adaugă primului autobuz livrat luna trecută, care a finalizat cu succes perioada de testare tehnică.

Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Un secol de învățământ superior artistic celebrat printr-o expoziție inedită la Muzeul de Artă Cluj-Napoca
Universitatea de Arte și Design organizează în colaborare cu Muzeul de Arte Cluj-Napoca expoziția “Maeștri ai învățământului superior artistic clujean. Primele decenii”. Aceasta poate fi vizitată în cadrul muzeului între 12-30 noiembrie.
Tematica expoziției reunește trecutul și prezentul prin lucrările foștilor și actualilor profesori ai universității având un scop dublu. Astfel se marchează și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

