Connect with us

EVENIMENT

Primul hotel din spațiu, Voyager Station, programat să se deschidă în 2027

Publicat

Primul hotel în spațiu ar urma să fie deschis în 2027, construcția urmând să înceapă în 2026, anunță CNN.

În 2019, compania californiană Gateway Foundation a prezentat planuri pentru un hotel în stilul unei nave de croazieră care ar putea pluti deasupra atmosferei Pământului.

Stația Von Braun, cum s-a numit conceptul format din 24 de module, conectate prin ascensoare, care alcătuiesc o construcție circulară care orbitează Pământul era programată să fie complet operațională până în 2027.

Câțiva ani mai târziu hotelul are un nou nume – Voyager Station – și urmează să fie construit de Orbital Assembly Corporation, o companie de construcții nouă, condusă de fostul pilot John Blincow, care conduce și Gateway Foundation .

Într-un interviu recent acordat CNN Travel, Blincow a explicat că au existat unele întârzieri legate de Covid, dar construcția hotelului va începe în 2026, iar o ședere în spațiu ar putea deveni realitate până în 2027.

„Încercăm să facem publicul să realizeze că epoca de aur a călătoriilor spațiale este chiar după colț. Se apropie. Se apropie repede”, a spus Blincow.

Tim Alatorre, arhitect senior la Orbital Assembly Corporation, a declarat pentru CNN Travel că estetica hotelului este un răspuns direct la filmul lui Stanley Kubrick „2001: Odiseea spațială”. Alatorre și echipa sa vor să aducă o felie de pământ în spațiu, prin apartamente, baruri și restaurante șic. Oaspeții ar putea fi în spațiu, dar se pot bucura în continuare de paturi și dușuri.

Asta nu înseamnă că hotelul va ignora noutatea de a fi în spațiu. Există planuri de a servi „mâncare spațială” tradițională – cum ar fi înghețata liofilizată – în restaurantul hotelului.

În plus, vor fi oferite activități recreative care „evidențiază faptul că ești capabil să faci lucruri pe care nu le poți face pe Pământ”, potrivit lui Alatorre. „Datorită greutății și gravitației reduse, veți putea sări mai sus, veți putea ridica lucruri și alerga în moduri pe care nu le puteți face pe Pământ”.

Numele inițial al hotelului a fost ales deoarece conceptul a fost inspirat de desenele vechi de 60 de ani ale lui Wernher von Braun, un inginer aerospațial care a fost pionierul tehnologiei rachetelor, mai întâi în Germania și mai târziu în SUA.

În timp ce trăia în Germania, von Braun a fost implicat în programul de dezvoltare a rachetelor naziste, așa că numirea hotelului spațial după el a fost o alegere controversată.

Acesta a fost parțial motivul pentru care numele a fost schimbat, a declarat Blincow pentru CNN Travel.

Turismul spațial devine un subiect din ce în ce mai fierbinte și există mai multe companii care încearcă să se realizeze – de la Virgin Galactic la SpaceX.

Rachetele StarShip ale SpaceX ar putea duce în spațiu Voyager Station.

Deocamdată, hotelul spațial nu spune cât ar putea costa la o cameră, dar prețul va fi consistent.

Virgin Galactic, de exemplu, intenționează să lanseze pasageri în spațiul sub-orbital pentru 250.000 de dolari pe persoană, pe călătorie.

Cu toate acestea, echipa din spatele Voyager Station a spus că speră să facă în cele din urmă un sejur la hotel echivalent cu „o călătorie într-o croazieră sau o călătorie la Disneyland”.

(sursa: Mediafax)

sursa foto: Facebook Engineer Dee; Photos via OAC

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Regizor la 16 ani, clujeanul Vlad Șandor, lansează un nou scurtmetraj. De la primul film la misiunea de a aduce istoria pe ecran

Publicat

vlad sandor regizor.jpg






La doar 16 ani, Vlad Șandor reușește să impresioneze lumea pasionaților de film și istorie printr-un nou proiect cinematografic ambițios: un scurtmetraj cu tematică medievală, realizat cu o atenție remarcabilă la detalii și cu o pasiune rar întâlnită la această vârstă.

Pasionat deopotrivă de cinematografie și de istoria culturală și muzicală a Europei medievale, Vlad și-a transformat visul într-un…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Două localități din Alba rămân temporar fără apă potabilă, joi, 11 decembrie. Se fac lucrări la rețea

Publicat

două localități din alba rămân temporar fără apă potabilă, joi,

Apa CTTA SA Alba – Sucursala Alba Iulia a anunțat întreruperea apei potabile, joi, 11 decembrie în două localități din județ. Se fac lucrări la rețea.

Potrivit companiei, alimentarea cu apă va fi întreruptă în 11 decembrie, între orele 10.00 și 12.00, în localitățile Ghirbom și Berghin.

Se montează debitmetre. Locuitorilor le este recomandat să-și asigure rezervele de apă necesare.

La repunerea în funcțiune a alimentării cu apă potabilă, este posibil să apară…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Antonia din Sebeș, cea mai nouă concurentă din „Casa iubirii”: Vrea să-și găsească jumătatea în cadrul show-ului

Publicat

video: antonia din sebeș, cea mai nouă concurentă din „casa

Antonia, din Sebeș, este cea mai nouă concurentă a emisiunii „Casa iubirii” de la Kanal D. A intrat în competiție pentru experiență, dar și cu dorința de a-și găsi jumătatea.

Aceasta a locuit timp de 12 ani în Madrid, Spania, dar, recent, s-a întors în România. Este originară din Sebeș, județul Alba și urmează cursuri de make-up și manichiură, potrivit Kanald.ro.

YouTube videoYouTube video

Aceasta consideră că este o experiență…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Umilită în parcarea Aeroportului Cluj. Firma GOTO Parking, amendată pentru discriminarea unei femei cu handicap

Publicat

goto1.jpg






Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) a sancționat societatea GOTO PARKING S.R.L., administratorul parcării din fața Aeroportului Internațional „Avram Iancu” Cluj-Napoca, cu o amendă contravențională de 5.000 de lei, după ce o persoană cu handicap grav a reclamat faptul că i-a fost refuzată gratuitatea la parcare, prevăzută expres de legislația în vigoare.

Incidentul care a generat…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe