Connect with us

ACTUALITATE

Primul post de radio comunitar din România funcţionează în Deltă

Publicat

Satul Sfântu Gheorghe, una din comunităţile izolate din Delta Dunării, are un post de radio comunitar, primul din România, iar o staţie locală similară va fi deschisă sâmbătă în satul Vârvoru de Jos, a declarat vineri, pentru AGERPRES, unul din reprezentanţii coordonatorilor proiectului din partea asociaţiei ActiveWatch, Liana Ganea.

Postul de radio din Deltă emite pe frecvenţa 89,9 FM, a început să funcţioneze joi, iar primele emisiuni au inclus ştiri locale, anunţuri de la autoritatea locală şi interviuri cu lideri ai comunităţii.

"Oricine doreşte să facă anunţuri, sună la un număr de telefon, îşi poate înregistra anunţul, acesta va fi verificat, iar apoi va fi difuzat. După ce mâine (sâmbătă, n.red.) vom inaugura şi postul de radio comunitar din Vârvoru de Jos, vrem să avem chiar şi emisiuni culinare cu schimb de reţete între cele două zone", a menţionat Ganea.

Proiectul are drept obiective încurajarea comunităţilor locale să se exprime liber, încurajarea voluntariatului şi promovarea participării comunităţii la actul decizional.

"Este un proiect experimental. Vrem să vedem cum se vor dezvolta radiourile comunitare, cât de necesare sunt, dacă sunt utile şi ce costuri implică. Dacă se va dovedi a fi un proiect util, împreună cu CNA vom lucra pentru simplificarea procedurilor pentru radiourile comunitare", a mai spus reprezentanta ActiveWatch.

Potrivit Lianei Ganea, un proiect similar se dezvoltă şi în Irlanda şi Portugalia, iar la deschiderea postului de radio din satul Sfântu Gheorghe au participat şi reprezentanţi ai CNA.

CNA a acordat în urmă cu un an primele frecvenţe pentru radiourile comunitare, acestea fiind pentru judeţele Dolj şi Tulcea. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Botoșani: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o mașină pe trecerea de pietoni

Publicat

botoșani: bărbat decedat după ce a fost lovit de o

Publicitate

Un bărbat a murit, sâmbătă dimineață, după ce a fost lovit de un autoturism pe o trecere de pietoni de pe DN 28B, la limita dintre municipiul Botoșani și localitatea Cătămărăști Deal.

Bărbatul se angajase regulamentar în traversarea drumului, pe trecerea de pietoni, fiind lovit de o mașină care se deplasa dinspre Cătămărăști Deal spre municipiu.

La fața locului a ajuns și un echipaj de ambulanță SMURD – TIM, însă personalul medical nu...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Este lege: Polițiștii locali pot să utilizeze camere foto-video-audio portabile în exercitarea atribuțiilor

Publicat

este lege: polițiștii locali pot să utilizeze camere foto video audio portabile

Publicitate

Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care permite polițiștilor locali să utilizeze camere foto-video-audio portabile în exercitarea atribuțiilor de serviciu.

”Noua reglementare stabilește clar situațiile în care aceste sisteme pot fi folosite în spațiul public, fără consimțământul persoanelor vizate, precum legitimarea, constatarea contravențiilor, utilizarea mijloacelor de imobilizare sau intervențiile pentru protejarea vieții și a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bolojan: Cel mai important capitol de investiții e să absorbim cele zece miliarde de euro din PNRR

Publicat

bolojan: cel mai important capitol de investiții e să absorbim

Publicitate

Guvernul își propune să absoarbă în acest an cele zece miliarde de euro din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), a declarat, sâmbătă, la Botoșani, premierul Ilie Bolojan.

El a spus, la finalul unei întâlniri cu primarii din județul Botoșani, că absorbția fondurilor din PNRR reprezintă ”cel mai important capitol de investiții”.

”Pentru România, cel mai important capitol de investiții anul acesta este să absorbim cele zece...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Premierul Ilie Bolojan – întâlnire cu primarul din Botoșani și cu prefectul județului

Publicat

premierul ilie bolojan – întâlnire cu primarul din botoșani și

Publicitate

Premierul Ilie Bolojan a avut, sâmbătă dimineață, o întrevedere cu primarul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei, și cu prefectul Raluca Curelariu, în prezența președintelui Consiliului Județean, Valeriu Iftime, scrie AGERPRES.

Foto: (c) CRISTIAN LUPAŞCU / AGERPRES


Discuțiile au durat aproximativ 50 de minute, la finalul cărora șeful Executivului a părăsit clădirea Primăriei Botoșani pe o ușă secundară, pentru a evita o nouă confruntare...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe