EVENIMENT
Procuroarea care a ridicat fetiţa de la Baia de Aramă rămâne în funcţie. CSM a respins cererea de suspendare
Secţia pentru procurori din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii a respins, joi, cererea de suspendare din funcţie a procuroarei Maria Piţurcă, magistratul care a ridicat fetiţa din Baia de Aramă în cadrul unei proceduri de adopţie internaţională, potrivit ordinii de zi soluţionate a Secţiei pentru procurori.
Procuroarea Maria Piţurcă este la sediul Secţiei pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie (SIIJ), unde i se aduce la cunoştinţă punerea sub acuzare pentru infracţiuni ce au un conţinut similar cu faptele din sesizarea Inspecţiei Judiciare.
Magistraţii Secţiei pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie au citat-o joi pe Piţurcă pentru a-i aduce la cunoştinţă că este cercetată pentru purtare abuzivă, referitor la modalitatea în care a preluat fetiţa de la asistenta maternală care o avea în grijă.
Pe 21 iunie, procuroarea Maria Piţurcă s-a prezentat însoţită de poliţişti la locuinţa asistentului maternal din Baia de Aramă, pentru a o lua pe fetiţă.
În imaginile înregistrate de soţul femeii, Sorina plânge şi se zbate pentru a rămâne alături de asistenta maternală, căreia îi spune ‘mama’. În imagini apare şi procurorul Maria Piţurcă, ce pare să o bruscheze pe fetiţă.
Ulterior, Maria Piţurcă a declarat, într-o conferinţă de presă, că minora era agitată, iar ea a reuşit să o ia în braţe şi să o predea tatălui adoptiv.
Iniţial, procurorii de la Secţia de investigare a infracţiunilor din Justiţie au deschis în acest caz o anchetă pentru săvârşirea unor infracţiuni de abuz în serviciu, fapte în legătură cu judecarea dosarului având ca obiect cererea de adopţie internaţională a fetiţei, dar şi modul în care Maria Piţurcă a efectuat percheziţia la locuinţa asistentului maternal.
Pe 2 iulie, Inspecţia Judiciară a solicitat Secţiei pentru procurori în materie disciplinară din cadrul CSM suspendarea din funcţie a procuroarei. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO: Pregătirile pentru Parcul de Crăciun de la Alba Iulia au început miercuri seară. Au fost aduse primele materiale
Pregătirile pentru Parcul de Crăciun de la Alba Iulia au început miercuri seară, în Piața Visconti, mai precis pe Latura de Vest a Cetății Alba Carolina. Au fost aduse o serie de materiale. Parcul de Crăciun de la Alba Iulia va funcționa din 21 noiembrie 2025, până în 11 ianuarie 2026, adică 51 de zile.
În cea mai mare parte, lucrurile vor decurge după modelul de anul trecut, spune Cosmin Câmpean, reprezentanul firmei care se ocupă de organizare.
”Va fi identic cu anul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Mai multe vehicule militare de tipul Piranha V au fost filmate în timpul unui exercițiu în apropierea unui magazin Kaufland Dej.
Din filmare se pot distinge mai multe amfibii Piranha V care ar participa la un exercițiu de tragere/simulare unui atac.
Potrivit martorilor, militarii au fost prezenți în zonă timp de mai multe ore, timp în care vehiculele blindate au fost văzute efectuând deplasări și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
APA CTTA Alba va monta 40.000 de contoare inteligente. Citirea consumului se va face automat, fără acces la contor
APA CTTA Alba va monta 40.000 de contoare inteligente. Citirea consumului se va face automat, fără acces la contor.
Compania a anunțat miercuri că a semnat un contract pentru achiziționarea a 40.000 de contoare de apă rece inteligente, de tip ultrasonic, dotate cu module radio care permit transmiterea automată a datelor.
Prin implementarea acestor contoare inteligente, citirea indexului se va face de la distanță, direct în baza de date a operatorului, fără a mai fi necesar accesul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
O fostă poștăriță din Alba, candidată AUR la Senat, trimisă în judecată după ce a sustras banii de pensii și ajutoare sociale
O fostă poștăriță din Alba, dar care a și candidat în 2020 pentru funcția de senator al României, din partea AUR, a fost trimisă în judecată pentru două capete de acuzare: delapidare și fals intelectual.
Faptele au fost comise cât încă femeia făcea parte din partidul condus de George Simion. Deși a comis faptele în urmă cu mai mulți ani, magistrații din Blaj au trimis-o în judecată abia în data de 3 noiembrie 2025.
Simona Mărginean a fost trimisă în judecată…
Citește mai mult pe Alba24.ro

