Connect with us

ACTUALITATE

Producătorii şi exportatorii de vinuri româneşti, prezenţi de luni la Târgul de Vinuri din Londra

Publicat

Un număr de unsprezece companii care produc şi exportă vin românesc participă, începând de luni, la Târgul de Vinuri de la Londra (London Wine Fair), informează Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat (MMACA).

Marea Britanie reprezintă principala piaţă de export pentru vinurile produse în România, deţinând locul 1 în 2018, cu o pondere de 25% din totalul exporturilor.

Firmele româneşti expozante la London Wine Fair, reunite sub brandul "Wines of Romania", sunt Agricola Girueta (Domeniul Drăgaşi), Domeniile Dropia, Viti-Pomicola Sâmbureşti, Zarea, Ch. Pietrosaratii, Crama Ceptura, Domeniul Coroanei Segarcea, Jidvei - Filiala Alba, Ostrovit, The Iconic Estate şi Vitis Metamorfosis, notează MMACA.

Participarea românească la evenimentul expoziţional de la Londra a fost organizată de Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat, prin Programul de Promovare a Exportului pe anul 2019, în colaborare cu Asociaţia Producătorilor şi Exportatorilor de Vinuri din România. Participarea beneficiază de o finanţare de 589.382 lei.

London Wine Fair reprezintă un târg de referinţă pentru sectorul de vinuri, cu un înalt grad de internaţionalizare, la care vor fi prezenţi importatori din SUA, ţările scandinave sau Benelux, astfel încât evenimentul este unul de interes pentru firmele româneşti care doresc să-şi majoreze exporturile pe aceste pieţe.

Peste 14.000 de profesionişti sunt aşteptaţi la ediţia din acest an a evenimentului - importatori, distribuitori şi comercianţi specializaţi, sommelieri, patroni de baruri şi restaurante, firme de catering, reţele de comercializare cu ridicata şi en-detail, precum şi jurnalişti, bloggeri, care vor lua parte la degustări şi master class-uri. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Trei familii din Vorona, Vlădeni și Vârfu Câmpului au fost la un pas să rămână fără casă. Pompierii avertizează

Publicat

trei familii din vorona, vlădeni și vârfu câmpului au fost

Publicitate

Curățați coșurile de fum: pericol de incendiu !

 

În ultimele ore, trei case din localitățile Poiana (comuna Vorona), Vârfu Câmpului și Mândrești (comuna Vlădeni) au fost în pericol după ce funinginea depusă pe pereții interiori ai coșurilor de fum s-a aprins.

 

Pompierii militari de Detașamentele Botoşani și Dorohoi, dar și Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență au intervenit prompt și au stins flăcările înainte de a produce...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO&VIDEO: Bucuria Nașterii Domnului a fost și în Biserica „Sfântul Gheorghe” din municipiul Botoșani. Rareș Prisacariu, colind impresionant

Publicat

foto&video: bucuria nașterii domnului a fost și în biserica „sfântul

Publicitate

Credincioșii Parohiei „Sfântul Gheorghe” din municipiul Botoșani s-au unit în duh de rugăciune în prima zi de Crăciun, pentru a cinsti Nașterea Mântuitorului Iisus Hristos. Lăcașul de cult a fost împodobit nu doar prin straie și colinde, ci mai ales prin prezența numeroasă a celor veniți să trăiască bucuria sărbătorii „acasă”, în Biserică.

Sfânta Liturghie a fost oficiată în sobor de preotul paroh Dumitru Mateciuc, alături de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șofer din Stăuceni, prins băut la volan în ziua de Crăciun. Dosar penal deschis de polițiști

Publicat

Șofer din stăuceni, prins băut la volan în ziua de

Publicitate

Un tânăr în vârstă de 33 de ani, din comuna Stăuceni, este cercetat penal după ce a fost depistat de polițiști conducând sub influența alcoolului, în prima zi de Crăciun.

Incidentul a avut loc la data de 25 decembrie 2025, când polițiștii din cadrul Biroului Rutier Botoșani au oprit pentru control un autoturism care se deplasa pe raza comunei Stăuceni.

În urma testării cu aparatul etilotest, rezultatul a indicat o valoare de 0,51 mg/l alcool pur...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Urmările incendiului devastator de la Băiceni: Gospodărie distrusă, mașină făcută scrum și 100 de canari au murit în flăcări

Publicat

urmările incendiului devastator de la băiceni: gospodărie distrusă, mașină făcută

Publicitate

Incendiu devastator din această dimineață de la Curtești a lăsat în urmă pagube însemnate și o adevărată tragedie, în localitatea Băiceni. Flăcările au mistuit acoperișul unei locuințe, bunurile de la mansardă, o sumă de bani, dar și un garaj împreună cu autoturismul aflat în interior.

Potrivit informațiilor preliminare furnizate de ISU Botoșani, incendiul a afectat și parterul casei, unde mai multe bunuri au fost degradate din cauza...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe