Connect with us

ACTUALITATE

Produsul Intern Brut a crescut cu 0,5% în Uniunea Europeană, în 2023. Date Eurostat

Publicat

bani
fotografie cu caracter ilustrativ

Conform datelor preliminare publicate marți de către Oficiul European pentru Statistică (Eurostat), Produsul Intern Brut a înregistrat o creștere de 0,5% atât în Uniunea Europeană, cât și în zona euro, pe parcursul anului trecut.

De asemenea, în trimestrul patru din 2023, Produsul Intern Brut a rămas stabil, atât în Uniunea Europeană, cât şi în zona euro, după un declin de 0,1% în ambele zone, în perioada iulie-septembrie 2023.

În trimestrul patru din 2023, comparativ cu perioada similară din 2022, s-a înregistrat un avans de 0,2% în UE şi de 0,1% în zona euro, după o creştere anuală zero în perioada iulie-septembrie 2023.

În rândul statelor membre pentru care sunt disponibile datele pentru trimestrul patru din 2023, comparativ cu precedentele trei luni, cele mai mari creşteri s-au înregistrat în Portugalia (0,8%), Spania (0,6%), Belgia şi Letonia (ambele cu 0,4%). Scăderi au fost în Irlanda (minus 0,7%), Germania şi Lituania (ambele cu minus 0,3%).

În trimestrul patru din 2023, comparativ cu perioada similară din 2022, şase state membre UE au avut rate de creştere pozitivă şi cinci negativă. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

România votează duminică! Detalii de la BEC despre alegerile prezidențiale 2025. Aproape 18 milioane de români sunt așteptați la urne

Publicat

românia votează duminică! detalii de la bec despre alegerile prezidențiale

Publicitate

Alegeri prezidențiale 2025: Aproape 18 milioane de alegători sunt așteptați duminică la urne pentru a-și alege președintele pentru următorii cinci ani dintre cei doi candidați ajunși în cursa finală pentru Cotroceni.

Pe teritoriul țării sunt organizate 18.979 de secții de votare, potrivit Autorității Electorale Permanente. În Capitală vor fi deschise 1.289 de secții. Românii cu drept de vot din diaspora vor vota în 965 de secții.

În…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Substanțe periculoase cu destinația Franța oprite la intrarea în țară

Publicat

substanțe periculoase cu destinația franța oprite la intrarea în țară

Publicitate

Echipa comună de control formată din polițiști de frontieră și lucrători vamali a descoperit, în urma unui control efectuat asupra unui autoturism condus de un bărbat cu cetățenie română, o cutie ce conținea o butelie de freon precum și cantitatea totală de 48 de litri de alcool.

În data de 14 mai a.c., în jurul orei 15.00, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți, s-a prezentat la controlul de frontieră un bărbat cu cetățenie…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ei sunt viitorul! Câștigătorii concursului profesional „Trofeul Electricianului”, desfășurat la Botoșani în această săptămână, au fost premiați

Publicat

ei sunt viitorul! câștigătorii concursului profesional „trofeul electricianului”, desfășurat la

Publicitate

Cei mai buni specialiști ai companiei Delgaz Grid și elevi de la licee de profil partenere au fost premiați la Trofeul Electricianului 2025

 

  • 27 de specialiști Delgaz Grid și 3 elevi electricieni au urcat pe podium, în cadrul etapei pe companie;
  • Câștigătorii vor reprezenta compania la etapa națională a competiției Trofeul Electricianului care va fi organizată în iulie la Craiova.

 

După două zile de probe teoretice și practice, cei mai buni 27…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cartea de identitate, obligatorie la cumpărături? Ce aduc noile reguli în magazine

Publicat

cartea de identitate, obligatorie la cumpărături? ce aduc noile reguli

Publicitate

Noi reguli în magazine. Comercianții au dreptul să ceară cartea de identitate a clienților. Legislația a fost modificată prin ordin ANPC, ce a intrat în vigoare din 11 mai.

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor a stabilit că vânzătorii au dreptul de a legitima persoanele care doresc să cumpere țigări sau produse din tutun. Regula a fost impusă prin ordinul ANPC 331/2025.

Vor trebui să afișeze un mesaj prin care se comunică…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate
Publicitate