Connect with us

ACTUALITATE

Profesor de la Academia de Poliție, condamnat cu suspendare pentru că a dat studenților subiectele la licență

Publicat

academia de politie

Un profesor de la Academia de Poliţie, care a participat la elaborarea subiectelor de licenţă la disciplina Combaterea Criminalităţii Organizate, a fost cercetat de către Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA) pentru că le-ar fi dat studenţilor subiectele, cu o zi înainte de examen. Și-a recunoscut fapta și a luat cu suspendare. Studenții le-au dat și altor colegil subiectele, astfel că dintr-o grupă de 32, aproape toți, adică 30 au luat nota 9,70.

Acesta şi-a recunoscut fapta şi a fost de acord cu pedeapsa de un an şi şase luni de închisoare cu suspendare. Potrivit DNA, Ştefan Gabriel Dascălu, cadru universitar la Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza”, cercetat pentru infracţiunea de folosirea de informaţii nedestinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii, a semnat un acrod de recunoaştere a vinovăţiei.

AICI REZULTATE ADMITERE 2021 ACADEMIA de Poliție. LISTELE cu notele înainte de contestații

Ştefan Gabriel Dascălu a participat la elaborarea subiectelor la disciplina Combaterea Criminalităţii Organizate pentru sesiunea de licenţă din iulie 2017, la data de 03.07.2017, dar, cu o zi înainte de derularea examenului de licenţă, a dat unor studenţi subiectele pentru examenul din data de 04.07.2017.

Aceștia le-au transmis și colegilor de grupă. Ca urmare, 30 din cei 32 de studenţi au luat 9,70 la examen şi au promovat examenul de licenţă, au transmis reprezentanţii DNA.

Din acest motiv, profesorul a fost condamnat la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare cu amânarea aplicării pedepsei pe un termen de 2 ani.

”Inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţie a Copilului Sector III şi Fundaţiei pentru Promovarea Sancţiunilor Comunitare pe o perioadă de 60 zile lucrătoare”, se precizează într-un DNA.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Sfântul Cuvios Antonie cel Mare

Publicat

calendar ortodox 2026: sfântul cuvios antonie cel mare

Publicitate

Sfântul Antonie era egiptean de neam, din satul Coma, de lângă vestita cetate Heracleopolis, din Egiptul de Sus. S-a născut către anul 250, învăţând de la părinţii şi de la bunicii săi credinţa în Hristos, şi a trăit pe vremea lui Diocleţian (284-305) şi Maximian (286-305), ajungând până în vremea binecredinciosului împărat Constantin (306-337) şi a fiilor lui.

Văzând el viaţa cea pătimaşă a tinerilor care învăţau carte în...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Hramul Sfântului Cuvios Antonie cel Mare, prilej de rugăciune și bucurie pentru credincioșii din Botoșani

Publicat

video: hramul sfântului cuvios antonie cel mare, prilej de rugăciune

Publicitate

Zeci de credincioși au umplut, vineri seară, până la refuz, bisericuța din cartierul Rotunda, adunați în duh de rugăciune și evlavie pentru a-l cinsti pe Sfântul Cuvios Antonie cel Mare, ocrotitorul spiritual al parohiei. Atmosfera de sărbătoare a marcat începutul hramului unuia dintre cei mai mari asceți ai creștinătății.

Slujba Vecerniei cu Litie a fost oficiată de un sobor impresionant de preoți din municipiul Botoșani, în frunte cu...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO&VIDEO: Copiii din clasele primare au celebrat Ziua Culturii Naționale la Biblioteca Județeană „Mihai Eminescu” Botoșani

Publicat

foto&video: copiii din clasele primare au celebrat ziua culturii naționale

Publicitate

Ziua Culturii Naționale a fost marcată la Botoșani printr-o amplă suită de manifestări culturale desfășurate în perioada 12–16 ianuarie 2026, la toate secțiile și filialele Bibliotecii Județene „Mihai Eminescu”. Programul a reunit expoziții de carte, lucrări plastice, exponate documentare, dar și momente artistice emoționante, susținute de elevi din mai multe instituții de învățământ din municipiu și din județ.

Un punct de atracție...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Autostrăzile Iași-Ungheni și Suceava-Siret trebuie să fie finalizate până în 2030, a dat asigurări premierul Ilie Bolojan

Publicat

câţi km de autostradă şi drum expres vom avea în

Publicitate

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri, la Iași, că finanțarea pentru cele două capete de autostradă din Moldova – Iași-Ungheni și Suceava-Siret, a fost aprobată de Comisia Europeană, proiectele fiind considerate esențiale pentru conectivitatea regiunii și pentru componenta de apărare.

‘În primul rând, vom discuta despre cum punem în practică cel mai important proiect de conectivitate în Moldova, cele două capete de autostradă înspre...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe