Connect with us

EVENIMENT

Profesor la Universitatea Politehnică Bucureşti, REȚINUT de procurorii DNA pentru luare de MITĂ în formă continuată

Publicat

1672314230 retinut.jpg

Un profesor la Universitatea Politehnică din București a fost reținut vineri pentru luare de mită în formă continuată.

Procurorii DNA au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale şi reţinerea pentru 24 de ore, începând de joi, a lui Dincă Cristian-Florian, profesor universitar în cadrul Universităţii Politehnice Bucureşti şi director al Departamentului de Producere şi Utilizarea Energiei din cadrul aceleiaşi unităţi de învăţământ, pentru comiterea infracţiunii de luare de mită, în formă continuată (31 acte materiale).

În ordonanţa procurorilor se arată că, în perioada august 2020 – februarie 2023, Dincă Cristian-Florian ar fi pretins şi primit de la o persoană, martor în cauză, suma totală de 153.470 lei, în legătură cu îndeplinirea unor acte ce intrau în îndatoririle sale de serviciu, ca responsabil de proiect în cadrul proiectelor finanţate din fonduri nerambursabile “Asociat-474 PED/2020”, „Hybrid Solvent”, „In-No-Plastic”, „Dezvoltarea de solvent”, „Cap soft” derulate în cadrul Universităţii Politehnice din Bucureşti.

Banii respectivi reprezentau aproximativ jumătate din indemnizaţia pe care martorul ar fi primit-o în contextul menţionat mai sus, în calitate de angajat în cadrul proiectelor respective.

Joi, potrivit înţelegerii anterioare, Dincă Cristian Florian ar fi primit de la martor suma de 6.000 de lei reprezentând tranşa aferentă salariului primit de acesta în luna februarie 2023, ocazie cu care s-a procedat la constatarea infracţiunii flagrante.

Vineri, acesta urmează să fie prezentat Tribunalului Bucureşti cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Sursa mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Cod galben de ceață densă în județul Cluj. Vizibilitate redusă sub 50 de metri în unele zone

Publicat

ceata e1668006009365.jpg






Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis în această dimineață o atenționare nowcasting de ceață densă pentru mai multe localități din județul Cluj.

Avertizarea este valabilă în intervalul 9:00 – 11:00 și vizează atât municipiile Cluj-Napoca, Turda, Câmpia Turzii și Gherla, cât și numeroase comune și localități din apropiere.

Conform meteorologilor, ceața determină vizibilitate…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. O nouă fabrică Sonaca la Cluj produce componente pentru avioane Airbus. Investiție de 40 de milioane de euro

Publicat

sonaca 4.jpg






Compania Sonaca, lider mondial în proiectarea, fabricarea, asamblarea şi furnizarea de componente pentru aeronave, a inaugurat, joi, a doua fabrică din România, în comuna clujeană Moldovenești, în urma unei investiții de 40 de milioane de euro.

În noua fabrică vor fi angajate 160 de persoane, astfel că numărul total al angajaților Sonaca România va ajunge la sfârșitul anul viitor la 300.

Yves Delatte, CEO…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

11 ambulanțe vechi, retrase din circulație la Cluj. SAJ își modernizează flota cu vehicule noi prin programul DSU

Publicat

ambulanta cluj.jpg






Serviciul de Ambulanță Județean (SAJ) Cluj trece printr-un proces amplu de modernizare, odată cu sosirea unor ambulanțe noi în cadrul programului național de dotare derulat de Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU).

Managerul general al instituției, Horia Simu, a confirmat că în prezent SAJ Cluj dispune de 89 de ambulanțe, însă o treime dintre acestea se află la limita duratei de exploatare.

„La…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ANAF pornește ofensiva. Peste 500 de mari contribuabili, inclusiv de la Cluj, verificați în perioada următoare

Publicat

1760733339 anaf scaled e1740038534840.jpg






Controale ample pentru verificarea corectitudinii obligațiilor fiscale la Cluj și în intreaga țară. Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) anunță lansarea unei ample campanii de inspecții fiscale ce va viza peste 500 de mari contribuabili din mai multe domenii economice.

Acțiunile vor fi derulate în perioada imediat următoare de către structurile teritoriale de inspecție fiscală, prin delegare de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe