EVENIMENT
Prognoză hidrologică: Depăşiri ale COTELOR DE APĂRARE pe sectorul românesc al Dunării, în cinci județe. Zone vizate
Hidrologii au emis, joi, o avertizare Cod galben de creşteri de niveluri şi debite, cu depăşirea cotelor de apărare, ce vizează sectorul românesc al Dunării.
Astfel, conform Institutului Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA), în intervalul 12 februarie, ora 6:00 - 19 februarie, ora 12:00, se vor înregistra creşteri importante de debite şi de niveluri pe Dunăre, sector aval de S.H.E.N. Porţile de Fier - amonte S.H. Giurgiu (judeţele: Mehedinţi, Dolj, Olt, Teleorman şi Giurgiu).
Hidrologii menţionează că sectorul Dunării, aval Gruia, este apărat împotriva inundaţiilor prin lucrări de îndiguire.
"Pe baza informaţiilor actuale, nu se prognozează posibilitatea apariţiei unor probleme deosebite ca urmare a propagării viiturilor pe sectorul românesc al Dunării, dar este necesară o monitorizare atentă a evoluţiei situaţiei hidrometeorologice şi, respectiv, a comportării lucrărilor hidrotehnice cu rol de apărare împotriva inundaţiilor", precizează INHGA. Agerpres
EVENIMENT
Ministrul Culturii retrage proiectul care norma munca artiștilor la program de 8 ore pe zi
Ministrul Culturii, Demeter Andras, retrage proiectul care norma munca artiștilor la program. El a decis revizuirea proiectului-pilot privind evidența timpului de muncă în instituțiile de spectacole și concerte, urmând a se face demersuri pentru prorogarea termenului de aplicare.
Tot marți, actorii Teatrului Național București au protestat, față de decizia Ministerului Culturii de a implementa acest proiect-pilot, în cadrul căruia actorii să completeze rapoarte zilnice, pentru a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Judecătorul clujean Dacian Dragoș rămâne la CCR. Curtea de Apel București respinge suspendarea decretului de numire
Curtea de Apel București (CAB) a respins cererea de suspendare a decretului prezidențial prin care clujeanul Dacian Cosmin Dragoș a fost numit judecător la Curtea Constituțională a României (CCR).
Decizia instanței înseamnă că acesta își păstrează funcția cel puțin până la judecarea pe fond a cererii de anulare a decretului.
În același timp, CAB a admis solicitarea de sesizare a Curții Constituționale...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Spitalul din Abrud își extinde echipa medicală cu doi noi medici specialiști: Delia Bobar și Tudor Dimitriu
Spitalul Orășenesc Dr. ”Alexandru Borza” din Abrud anunță extinderea echipei medicale prin cooptarea a doi noi specialiști, un demers care contribuie la îmbunătățirea accesului pacienților la servicii medicale de specialitate.
Potrivit unui anunț publicat de unitatea medicală pe Facebook, dr. Delia Bobar, medic specialist endocrinolog.

Dr. Delia Bobar
De asemenea, echipei medicale i s-a adăugat și dr. Tudor Dimitriu, medic specialist otorinolaringologie (ORL), și-au...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Indemnizația de hrană pentru personalul din învățământ, în 2026. A fost redus pragul salariilor nete până la care se acordă
Indemnizația de hrană pentru personalul din învățământ, în 2026. Începând din luna februarie, doar profesorii și angajații din educație cu salarii nete de până la 6.000 de lei inclusiv vor beneficia de indemnizație de hrană, prevede un ordin publicat marți în Monitorul Oficial.
Până în prezent, pragul de acordare pentru indemnizația de hrană lunară era salariul de 8.000 de lei net, potrivit Ordinului ministrului Educației nr. 4.441/2024.
Indemnizația de hrană...
Citește mai mult pe Alba24.ro
