Connect with us

EVENIMENT

PROGNOZA METEO: Cum va fi vremea în următoarele patru săptămâni și când sunt așteptate ploi

Published

on

vreme

Meteorologii au emis prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni, în intervalul 18 mai - 15 iunie. Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, săptămâna viitoare se răcește și sunt așteptate ploi, urmând ca începutul lunii iunie să aducă temperaturi de vară.

Săptămâna 18.05.2020 – 25.05.2020

Valorile termice vor fi mai coborâte decât cele specifice pentru această perioadă, în toate regiunile, dar mai ales în cele nordice și nord-estice.

Regimul pluviometric va fi excedentar în jumătatea sud-estică a țării, dar mai ales în regiunile sudice, iar în rest cantitățile de precipitații vor fi apropiate de cele normale pentru acest interval, local deficitare în regiunile nordice și nord-vestice.

Săptămâna 25.05.2020 – 01.06.2020

Temperatura aerului va avea valori apropiate de cele normale pentru această săptămână, la nivelul întregii țări, posibil ușor mai coborâte în regiunile nordice și nord-estice

Cantitățile de precipitații estimate pentru acest interval vor fi în general deficitare în regiunile vestice și sud-vestice, iar în rest vor fi apropiate de cele normale pentru această perioadă.

Săptămâna 01.06.2020 – 08.06.2020

Temperaturile medii ale aerului vor fi ușor mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână în cea mai mare parte a țării, dar mai ales în regiunile vestice.

Regimul pluviometric estimat pentru acest interval va fi deficitar în cea mai mare parte a țării.

Săptămâna 08.06.2020 – 15.06.2020

Mediile valorilor termice se vor situa ușor peste cele specifice acestei perioade, în toate regiunile.

Cantitățile de precipitații vor fi în general apropiate de cele normale pentru acest interval, la nivelul întregii țări.

sursa: meteoromania.ro

Comentează

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Fitch menține ratingul României la „BBB minus”, cu perspectivă negativă. Care sunt principalele vulnerabilități ale economiei

Published

on

fitch menține ratingul româniei la „bbb minus”, cu perspectivă negativă.

Fitch menține ratingul României la „BBB minus”, cu perspectivă negativă. Deficitele și datoria publică rămân principalele vulnerabilități.

Agenția de evaluare financiară Fitch a menținut vineri ratingul suveran al României la „BBB minus”, cu perspectivă negativă, invocând deteriorarea finanțelor publice și creșterea rapidă a datoriei guvernamentale, în pofida măsurilor de consolidare fiscală adoptate recent.

Potrivit agenției, apartenența la Uniunea Europeană...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

VIDEO. Garajele dispar din cartierele Clujului. Sute de somații trimise în 2026. Dan Tarcea: Nu ne oprim

Published

on

garaje demolare.jpg






Primăria Cluj-Napoca accelerează în 2026 procesul de desființare a garajelor amplasate pe domeniul public.

Până în acest moment, la nivelul municipiului Cluj-Napoca au fost trimise 746 de somații de desființare.

Potrivit viceprimarului Dan Tarcea, autoritățile nu se opresc aici, procesul fiind parte dintr-un plan amplu de modernizare urbană și recuperare a spațiului public ocupat ani la rând de construcții...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Luni: Ședință a coaliției de guvernare, în urma tensiunilor generate de recesiunea tehnică

Published

on

luni: Ședință a coaliției de guvernare, în urma tensiunilor generate

Premierul Ilie Bolojan a convocat o ședință a coaliției de guvernare, luni, de la ora 13:00, la Palatul Victoria, în urma tensiunilor generate de recesiunea tehnică în care a intrat România. 

Ședința coaliției are loc luni, la ora 13:00, la Palatul Victoria. Aceasta are loc la trei zile după confirmarea intrării României în recesiune tehnică și cu câteva zile înainte de termenul la care ar trebui să fie adoptat bugetul pentru 2026, scrie Mediafax.

De asemenea, ședința...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Pachetul trei de măsuri fiscale va fi aprobat în ședința de guvern din această săptămână

Published

on

pachetul trei de măsuri fiscale va fi aprobat în ședința

Pachetul trei de măsuri fiscale urmează să fie aprobat în ședința de guvern din această săptămână. Potrivit informațiilor care vin dinspre executiv, va fi adoptat prin ordonanță de urgență nu printr-o nouă angajare a răspunderii. 

Este vorba despre două decizii majore din pachetul de reforme: proiectul de reformă în administrația publică și pachetul de relansare a economiei.

Executivul intenționează să le promoveze prin ordonanță de urgență, nu prin angajarea...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading