EVENIMENT
Temperaturi scăzute și ninsori. Prognoza meteo până la jumătatea lunii februarie

Nu scăpăm de frig nici săptămâna viitoare. Mai ales în jumătatea de nord a țării, temperaturile vor fi mai scăzute decât cele normale pentru data din calendar.
Totuși, în sud, sunt anunțate temperaturi mai ridicate decât cele normale, cu maxime de până la 7-8 grade. Vor mai fi zile cu ninsori în fiecare săptămână, până la jumătatea lunii februarie.
Vă prezentăm estimarea evoluției valorilor termice și a precipitațiilor pentru perioada 24 ianuarie – 21 februarie:
Săptămâna 24.01.2022 – 31.01.2022
Valorile termice vor fi mai coborâte decât cele specifice pentru această săptămână în regiunile intracarpatice și în extremitatea de sud-est a țării, dar cu o abatere termică negativă mai accentuată în zonele montane. În restul teritoriului, temperaturile medii vor fi apropiate de cele normale pentru acest interval.
Regimul pluviometric va fi deficitar în regiunile sudice și sud-estice, dar și local excedentar la munte, iar în rest va fi apropiat de cel normal pentru această perioadă.
Săptămâna 31.01.2022 – 07.02.2022
Temperatura medie a aerului va avea valori ușor mai ridicate decât cele normale pentru acest interval, în regiunile sudice și estice, iar în rest vor fi apropiate de cele normale pentru această perioadă, posibil ușor mai coborâte, local în centru și la munte.
Cantitățile de precipitații vor avea o tendință deficitară în regiunile estice, sudice și vestice, iar în rest vor fi în general apropiate de cele normale pentru această perioadă.
Săptămâna 07.02.2022 – 14.02.2022
Temperaturile medii vor fi ușor mai coborâte decât cele normale pentru acest interval, în regiunile intracarpatice, iar în rest vor fi apropiate de cele specifice pentru această perioadă.
Regimul pluviometric va avea o tendință deficitară în cea mai mare parte a țării.
Săptămâna 14.02.2022 – 21.02.2022
Mediile valorilor termice se vor situa în general în jurul celor specifice pentru această săptămână, în majoritatea regiunilor.
Cantitățile de precipitații estimate pentru acest interval vor fi deficitare în toate regiunile, dar mai ales în jumătatea sudică a țării.
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Bonus de peste 320.000 de EURO pe 2024, pe lângă salariul uriaș, pentru directorul Nuclearelectrica. Nababul bugetarilor de lux

Directorul Nuclearelectrica a primit în 2024 un bonus de 322.600 de euro brut, adică o indemnizație brută variabilă de 1.613.340 lei. Cosmin Ghiță a primit acest bonus „de performanță” pe lângă salariul său anual, care este de aproape 137.000 euro brut. În total, acesta a încasat aproape 2,4 milioane de lei (adică aproximativ 460.000 de euro).
Pe lista celor care au primit bonusuri de performanță substanțiale se află șapte persoane, inclusiv directorii financiari Faranga…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Un bărbat dat în urmărire internațională de polițiștii din Germania a fost găsit în Alba. Pentru ce fapte este căutat

Un bărbat de 33 de ani din Alba care era cautat de autoritățile din Germania a fost descoperit de polițiști pe raza orașului Ocna Mureș. Pe numele său autoritățile din Germania au emis un mandat de arestare. Acesta este căutat pentru furt calificat.
Potrivit IPJ Alba la data de 10 aprilie 2025, polițiștii de investigații criminale din Ocna Mureș au depistat, pe raza orașului Ocna Mureș, un bărbat, de 33 de ani, din Ocna Mureș, posesor al unui mandat european de arestare, emis…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Lucrările la drumul care face legătura între DN1 și A3 la Tureni, la 85%. Când se va putea circula pe DEx4 Cluj

Lucrările pe șantierul drumului expres DEx4, care va asigura conexiunea între DN1 și autostrada A3, în zona Tureni, au atins un stadiu fizic de execuție de 85%, anunță CNAIR.
Asocierea de firme care construiește drumul este foarte bine mobilizată, desfășurând în prezent activități intense de terasamente, consolidări, amenajare de drenuri, rigole și șanțuri.
380 de muncitori și 170 de utilaje mobilizate pe șantierul DEx4 de la Cluj
Pe șantier sunt…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Firmă din Blaj care vinde produse pentru protecția plantelor, luată la control de polițiști. Ce au confiscat oamenii legii

Polițiștii din Blaj au confiscat de la o firmă 24 de litri și 13 kilograme de substanțe de protecția plantelor. Este vorba despre o acțiune pe care oamenii legii au efectuat-o la o firmă din Blaj care se ocupa cu produse de protecția plantelor.
Reperezentații IPJ Alba au transmis în comunicatul de presă din 11 aprilie 2025 rezultatul controlului efecutat la firma din Blaj.
La data de 10 aprilie 2025, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au efectuat…
Citește mai mult pe Alba24.ro