Connect with us

EVENIMENT

Prognoza meteo pentru 4 săptămâni: Temperaturi normale, posibil mai cald în primul interval

Publicat

Până pe 24 mai, temperaturile vor fi mai ridicate decât cele normale, apoi devin obișnuite pentru această perioadă a anului, potrivit prognozei pentru următoarele patru săptămâni, publicată marți de Administrația Națională de Meteorologie.

Săptămâna 10.05.2021 – 17.05.2021

Valorile termice se vor situa în jurul celor specifice pentru această perioadă, la nivelul întregii țări, dar cu o posibilă ușoară abatere termică pozitivă în regiunile intracarpatice. Regimul pluviometric va fi în general apropiat de cel normal pentru
acest interval, dar cu posibilitatea unui ușor excedent, local, în regiunile vestice și sud-vestice, dar și a unui ușor deficit în centru și nord-est.

Săptămâna 17.05.2021 – 24.05.2021

Temperaturile medii ale aerului vor fi ușor mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă, în jumătatea estică a țării, iar în rest vor fi apropiate de cele normale pentru acest interval.Cantitățile de precipitații vor fi excedentare în cea mai mare parte a țării, excedent ce va fi mai pronunțat în regiunile sud-vestice.

Săptămâna 24.05.2021 – 31.05.2021

Temperatura medie a aerului va avea valori apropiate de cele normale pentru această săptămână, în toate regiunile, posibil ușor mai coborâte în regiunile vestice. Regimul pluviometric va fi excedentar în toate regiunile, dar mai ales în cele vestice și la munte.

Săptămâna 31.05.2021 – 07.06.2021

Valorile termice vor fi apropiate de cele specifice acestui interval, pe întreg teritoriul României. Cantitățile de precipitații estimate pentru această perioadă se vor situa în jurul celor normale pentru această săptămână, în toate regiunile. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Au început ”ZILELE COLINDULUI din ROMÂNIA”: Versurile celor mai frumoase colinde: Leru-i Ler, Trei păstori, Sus la Poarta Raiului

Publicat

au început ”zilele colindului din romÂnia”: versurile celor mai frumoase

Începând din 6 decembrie 2025, se deschide oficial perioada ”Zilele colindului din România, care se va derula până la 31 decembrie. Această inițiativă legislativă a fost adoptată prin Legea nr. 171/2021, promulgată la 23 iunie 2021, care stabilește perioada 6–31 decembrie oficial ca „Zilele colindului din România”. 

Prin lege: autoritățile, instituțiile de cultură, școli, centre comunitare sau persoane fizice/juridice pot organiza evenimente – concerte de colinde,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Tânăr prins cu droguri în noaptea de Moş Nicolae

Publicat

jandarmi 1.jpeg






Un tânăr din Dej a fost prins de jandarmii clujeni, în noaptea de Moş Nicolae, cu pliculeţe cu droguri asupra sa.

 

Moş Nicolae i-a adus o nuia tânărului

 

„Bărbat prins de jandarmi în noaptea de Moș Nicolae cu altfel de „daruri”. În noaptea de Moș Nicolae, jandarmii aflați în serviciu pe raza municipiului Dej au observat un tânăr care, la vederea echipajului, a încercat să se ascundă.

Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

BNR lansează o nouă monedă de colecție, cu tiraj de 5000 de piese. Care este prețul de cumpărare

Publicat

bnr lansează o nouă monedă de colecție, cu tiraj de

Banca Națională a României lansează în circuitul numismatic, din 8 decembrie, o monedă din tombac cuprat. Tema acesteia este Centenar Marin Constantin, fondatorul Corului Madrigal.

Tirajul maxim pentru moneda din tombac cuprat este de 5.000 piese.

Aversul monedei îl prezintă pe Marin Constantin dirijând Corul Madrigal, inscripția „ROMANIA” în arc de cerc, stema României, anul de emisiune „2025” și valoarea nominală „1 LEU”.

Reversul monedei redă portretul lui…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cărți de la Biblioteca Județeană Alba vor fi disponibile la Vințu de Jos. Raftul bibliotecii, deschis din 8 decembrie

Publicat

cărți de la biblioteca județeană alba vor fi disponibile la

În luna decembrie, Raftul Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba va ajunge la Vințu de Jos. Vor fi disponibile cărți din fondul bibliotecii, la Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” din localitate.

Luni, 8 decembrie 2025, va fi inaugurat raftul Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba. Activitatea va începe la ora 12.00, la Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” din Vințu de Jos.

Vor susține discursuri Simona Cazan, primarul comunei Vințu de Jos, Alina Ioana Crișan,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe