Connect with us

EVENIMENT

Prognoza meteo specială pentru București: Vreme rece şi temperaturi negative pe timpul nopţilor

Publicat

bucuresti sursa foto pixabay surdu mihail

Prognoza de specialitate publicată marți de către Administrația Națională de Meteorologie (ANM) indică că vremea în București va rămâne geroasă în următoarele trei zile, cu temperaturi negative în timpul nopților.

Astfel, marţi, temperatura maximă va oscila, în Capitală, între -3 şi -2 grade, iar în noaptea de marţi spre miercuri, minima va fi cuprinsă între -7 şi -6 grade.

Vor fi înnorări mai ales în prima parte a zilei de marţi, când trecător va ninge slab, apoi cerul va deveni variabil. Vântul va sufla în general moderat (temporar cu rafale de 40 - 45 km/h), amplificând senzaţia de frig.

Totodată, de miercuri dimineaţa şi până joi, la ora 11:00, în Capitală, vremea va fi rece dimineaţa şi noaptea. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab până la moderat.

Temperatura maximă va fi de 2 - 3 grade, iar cea minimă între -8 şi -5 grade.

Avertizare meteo cod galben de vânt

ANM a emis, marţi, o atenţionare Cod galben de intensificări ale vântului, valabilă pe parcursul acestei zile în opt judeţe din sudul Moldovei, Dobrogea şi jumătatea de est a Munteniei, precum şi o informare de ger, ce vizează întreaga ţară, până joi dimineaţa.

Conform prognozei de specialitate, pe parcursul zilei de marţi, între orele 10:00 - 23:00, în judeţele Vrancea, Galaţi, Buzău, Brăila, Ialomiţa, Călăraşi, Constanţa şi Tulcea vântul va avea intensificări cu rafale în general de 55 - 70 km/h şi vor fi perioade în care acesta va fi asociat cu ninsori slabe.

Pe Litoral, vântul va continua să prezinte unele intensificări şi în noaptea de marţi spre miercuri.

De asemenea, în intervalul 9 ianuarie, ora 10:00 - 11 ianuarie, ora 10:00, va fi n vigoare o informare de vremea rece în toată ţara, geroasă în noaptea de marţi spre miercuri îndeosebi în nord, centru şi est.

Minimele termice vor oscila între -21 şi -20 de grade, în estul Transilvaniei, iar în noaptea de miercuri spre joi, mai ales în est şi centru, pe timpul nopţilor temperaturile vor ajunge la -16 grade. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Aproape 40 de magistrați clujeni, de partea reformei justiției. Judecător Tribunalul Cluj: „Magistrații trebuie să fie liberi”

Publicat

protest judecatori6.jpg






Mai mulți magistrați din județul Cluj și-au exprimat public solidaritatea cu judecătorii și procurorii care au semnalat existența unor disfuncționalități și presiuni în sistemul de justiție, în contextul dezbaterilor declanșate de documentarul „Justiție capturată”, realizat de Recorder.

În timp ce semnatarii vorbesc despre nevoia de curaj, integritate și reformă reală, instanțele clujene precizează...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cristi Danileț: România a pierdut la CEDO pentru că a fost în război cu magistrații curajoși, critici cu privire la anti-reforme

Publicat

cristi danilet.jpg






Fostul judecător clujean Cristi Danileț explică, într-o postare amplă pe blogul personal, motivele care au dus la condamnarea României de către Marea Cameră a Curții Europene a Drepturilor Omului, în data de 15 decembrie 2025.

Hotărârea definitivă luată de CEDO în favoarea fostului judecător clujean stabilește că magistrații pot comenta public, inclusiv pe rețelele sociale, subiecte de interes general...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CSM, pus la zid după verdictul CEDO în cazul Cristi Danileț. Forumul Judecătorilor cere demisia Liei Savonea

Publicat

lia savonea.jpg






Asociația Forumul Judecătorilor din România solicită public Consiliului Superior al Magistraturii să își asume răspunderea pentru abuzul constatat de Marea Cameră a Curții Europene a Drepturilor Omului în cauza Danileț împotriva României.

Reprezentanții magistraților vorbesc despre un regres major al justiției, sancțiuni disciplinare aplicate discreționar și o criză profundă de credibilitate a sistemului...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Pacienții ar putea obține a doua opinie medicală, gratuit. Medicii, obligați să îi programeze la următoarea investigație. PROIECT

Publicat

vaccinare gratuită anti hpv pentru fete și băieți, extinsă până la

Pacienții asigurați vor avea dreptul la o a doua opinie medicală, decontată de Casa Naţională de Asigurări de Sănătate, măsură care va contribui la creșterea calității actului medical, potrivit unui proiect de lege adoptat de Senat.

Noile modificări vin în completarea Legii nr. 46/2003 privind drepturile pacientului. Astfel, la articolul 11, după alineatul (1) se introduce un nou alineat, alin.(2), cu următorul cuprins:

"Toate persoanele asigurate au dreptul la a doua...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe