Connect with us

ACTUALITATE

Programe de educaţie pentru viaţă şi sănătate, inclusiv educaţie sexuală pentru copii – derulate în şcoli

Publicat

ecucatie

Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, vineri, legea care prevede obligativitatea organizării în unităţile şcolare, cel puţin o dată pe semestru, a unor programe de educaţie pentru viaţă şi pentru sănătate, inclusiv educaţie sexuală pentru copii.

Actul normativ modifică şi completează Legea 272/2004 privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului, în sensul stabilirii în sarcina autorităţilor administraţiei publice locale, precum şi a oricăror instituţii publice sau private cu atribuţii în domeniul educaţiei, a obligaţiei de a derula în unităţile şcolare, cel puţin o dată pe semestru, programe de educaţie pentru viaţă şi pentru sănătate.

„Organele de specialitate ale administraţiei publice centrale, autorităţile administraţiei publice locale, precum şi orice alte instituţii publice sau private cu atribuţii în domeniul sănătăţii şi în domeniul educaţiei sunt obligate să adopte, în condiţiile legii, toate măsurile necesare pentru: derularea sistematică în unităţile şcolare, cel puţin o dată pe semestru, de programe de educaţie pentru viaţă, inclusiv educaţie sexuală pentru copii, în vederea prevenirii contactării bolilor cu transmitere sexuală şi a gravidităţii minorelor; derularea sistematică în unităţile şcolare, cel puţin o dată pe semestru, de programe de educaţie pentru sănătate, inclusiv pentru dezvoltarea capacităţilor psiho-emoţionale, a competenţelor sociale şi interpersonale”, se arată în lege.

Aceasta mai prevede şi facilitarea accesului la programe de educaţie pentru sănătate pentru toţi elevii înscrişi în învăţământul preuniversitar. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Tânăr bănuit de fraude informatice, prins și reținut de polițiști în urma unei descinderi în municipiul Botoșani

Publicat

tânăr bănuit de fraude informatice, prins și reținut de polițiști

Publicitate

Marți, pentru administrarea probelor în cadrul unui dosar penal întocmit pentru acces ilegal la un sistem informatic, efectuare de operațiuni financiare în mod fraudulos și fals informatic, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Bistrița-Năsăud au pus în aplicare două mandate de aducere și un mandat de percheziție domiciliară, în municipiul Botoșani.

În urma acțiunii de ieri, un tânăr de 23 de ani, din Botoșani, bănuit de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Patriarhul BOR, mesaj cu prilejul Duminicii migranților: Păstrați cu sfințenie limba, credința și identitatea noastră românească

Publicat

pf daniel: centenarul patriarhiei române – moment de mare bucurie

Publicitate

Într-un mesaj adresat cu ocazia Duminicii migranților români marcată de Patriarhia Română în prima duminică de după sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a transmis românilor de peste hotare îndemnul de a nu uita că „rugăciunea, iubirea față de părinți, de neam și de Dumnezeu nu cunosc hotare”.

Părintele Patriarh Daniel a îndemnat la păstrarea identității românești.

„Vă îndemnăm să…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Ministrul Finanțelor prezintă noile măsuri de reformă fiscală

Publicat

video: ministrul finanțelor prezintă noile măsuri de reformă fiscală

Publicitate

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, prezintă miercuri un nou set de măsuri din „Pachetul 2” de reformă fiscală, cu impact direct asupra companiilor și activității ANAF.

Principalele declarații făcute de ministrul Finanțelor:

 

  • Măsurile sunt foarte importante ca și impact economic, în principal în zona de investiții. Vom schimba paradigma asupra modului în care tratăm companiile multinaționale. Despre companiile multinaționale…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Depistat la volanul unui autoturism neînmatriculat și fără permis de conducere

Publicat

fără permis, la volan prin comuna corni: bărbat de 48

Publicitate

Marți, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Mihăileni au oprit pentru control, pe un drum public din comuna Mihăileni, un autoturism condus de un tânăr de 18 ani, din județul Suceava.

În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii au constatat că tânărul nu poseda permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule. De asemenea, s-a stabilit că autoturismul nu era înmatriculat în circulația rutieră.

În…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe