Connect with us

ACTUALITATE

Proiect PILOT la Cluj. ANAF vrea să-i convingă de PROFESORI să plătească IMPOZITE pentru MEDITAȚII

Publicat

profesor meditatii pixabay.jpg

ANAF derulează, în 2022, proiecte pilot în vederea stimulării conformării voluntare. Unul dintre aceste proiecte, care vizează trei categorii de contribuabili care vor trebui să-şi impoziteze câştigurile, se va derula și la Cluj.

Categoriile vizate de programele pilot sunt cadrele didactice şi alte persoane ce pot obţine venituri din meditaţii, persoanele care obţin venituri din cedarea folosinţei bunurilor şi persoanele fizice care realizează venituri din prestarea unor activităţi de înfrumuseţare şi întreţinere corporală.

Proiectul „Venituri realizate de contribuabili – persoane fizice din meditații, activități educaționale și alte forme de învățământ” urmărește identificarea unor instrumente de lucru în zona conformării voluntare în cazul cadrelor didactice și a altor persoane care prestează servicii de meditații, care să aducă eficiență și rezultate satisfăcătoare, în vederea replicării pe o scară mai largă, pe un termen mediu și lung.

Într-o primă etapă proiectul se desfășoară în județele Cluj și Sibiu, potrivit ANAF.

Proiectul pentru persoane fizice din cedarea folosinței bunurilor se va desfășura în județele Brașov și Constanța.

Acesta își propune să prevină și să reducă fenomenul de sub-declarare, de nedeclarare a veniturilor din chirii sau cedarea folosinței bunurilor și de neînregistrare în scop fiscal.

Proiectul privind prestarea unor activități de înfrumusețare/întreținere corporală, se va desfășura în sectoarele 1 și 3 din București și în județul Ilfov.

Sursa: ANAF

 

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Meteorologii avertizează: Luna ianuarie 2026 ar putea aduce valuri de aer polar în România

Publicat

meteorologii avertizează: luna ianuarie 2026 ar putea aduce valuri de

Publicitate

Un episod timpuriu de încălzire stratosferică ar putea influența vremea din prima lună a anului viitor. Luna ianuarie 2026 ar putea fi marcată de episoade de frig accentuat, temperaturi sub normalul perioadei și ninsori consistente, în Europa, America de Nord și inclusiv în România.

Evoluția este legată de perturbarea vortexului polar, în urma unui fenomen rar de încălzire stratosferică, potrivit analizelor meteorologice internaționale.

Ce s-a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

ISU Botoșani: 11 incendii produse în locuințe și gospodării. Aproape o sută de intervenții ale pompierilor de Crăciun

Publicat

isu botoșani: 11 incendii produse în locuințe și gospodării. aproape

Publicitate

În perioada 25–28 decembrie 2025, pompierii botoșăneni au desfășurat 96 de misiuni.

Acestea au vizat:

· acordarea asistenței medicale de către echipajele SMURD, în 62 de situații;

· 22 de alte intervenții, precum: transportul persoanelor supraponderale, deblocarea ușilor, înlăturarea efectelor produse de vântul puternic, patrularea pentru identificarea persoanelor fără adăpost, în vederea prevenirii cazurilor de hipotermie;

· acordarea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 49 de ani, din Frumușica, reținut pentru încălcarea ordinului de protecție provizoriu

Publicat

gethumb.details.jpg

Publicitate

La data de 28 decembrie 2025, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 8 Flămânzi au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele unui bărbat, de 49 de ani, din comuna Frumușica, cercetat pentru comiterea infracțiunii de încălcarea ordinului de protecție.

 

În urma probatoriului administrat, s-a stabilit faptul că, la data de 27 decembrie 2025, bărbatul s-ar fi deplasat la locuința fratelui său, situată în comuna...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Drumurile de pe raza comunelor Tudora și Vorona, luate la ochi de polițiști. Zeci de amenzi pentru vitezomani

Publicat

54 de șoferi, amendați pentru viteză în doar câteva ore

Publicitate

Acțiunea polițiștilor rutieri pentru reducerea accidentelor rutiere grave

Duminică, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Botoșani au organizat o acțiune pentru impunerea unui climat de siguranță rutieră și pentru prevenirea și combaterea cauzelor generatoare de accidente rutiere grave, pe raza comunelor Tudora și Vorona.

 

În cadrul activităților desfășurate, au fost legitimate aproximativ 60 de persoane și oprite pentru control, 42 de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe