EVENIMENT
Proiectul Autostrada A7, Lot 1 Dumbrava-Mizil: Perseverența și eficiența, două noțiuni de bază ale constructorului RETTER
Finalizare montaj tabliere
Construit într-un ritm intens, alert și susținut, Lotul 1 al Autostrăzii A7 Dumbrava-Mizil cu o lungime de 21 km se apropie în câteva zile de final.

UPDATE: Azi, 24.11.2024 a fost finalizată ultima placă de suprabetonare din acest proiect la podul 10 km 9+00.
Sâmbătă, 23 noiembrie 2024, s-a atins o etapă extrem de importantă pentru constructorul RETTER: montajul tuturor tablierelor din cadrul proiectului a fost finalizat cu succes, milestone atins printr-o coordonare eficientă a tuturor resurselor și implicarea exemplară a echipei.
Ultima grindă de pe A7 Lot 1!
Progres și detalii tehnice
Lotul include un total de 15 de poduri și pasaje, din care se evidențiază două structuri de o complexitate tehnică ridicată, un pasaj superior în lungime de 550 m peste DJ101F și CF804, respectiv un pod peste A3 cu o lungime de 370 m.

Cele 15 structuri cumulează un număr total de 547 grinzi, dintre care:
- 478 grinzi de beton, prefabricate, precomprimate, cu diverse lungimi, simplu rezemate continuizate cu placa monolit;
- 69 grinzi metalice, parte din structuri mixte oțel-beton, cu lungimi între 42 - 48 metri, pentru care s-a utilizat un total de peste 5000 tone de oțel.

Acest progres marchează o realizare remarcabilă în contextul unui proiect complex, cu un buget de peste 1,5 miliarde lei, care a necesitat o sincronizare atentă a resurselor și a echipelor de lucru.

Eficiența și colaborarea au asigurat un progres constant al proiectului iar, în mare parte, succesul este datorat:
- Suplimentării resurselor pe toate planurile, incluzând echipamente de montaj performante printre care macarale de tonaj ridicat de 650 to sau macarale cu care s-a efectuat montajul in tandem pentru un plus de eficienta, precum și personal calificat.
- Muncii în echipă, care a asigurat un flux de lucru continuu, reducând timpii de așteptare și optimizând procesele, cu o coordonare impecabila de catre sefii de echipa.
- Perseverenței, fiecare provocare tehnică fiind abordată rapid și eficient.
Structurile realizate, precum podurile peste Cricovul Sărat (grinzi metalice) și cel peste DN1D (grinzi metalice) dar, mai ales, structura 3, pun în evidență utilizarea tehnologiilor moderne de construcție.

Structura metalică a celui mai mare pod de pe pe lotul 1, podul care trece atât peste drumul județean 101 F, cât și peste calea ferată, având o lungime impresionantă de 550 de metri și o lățime totală de 42,4 metri, a reprezentat o lucrare amplă și dificilă, fiind o reală provocare din punct de vedere tehnic pentru constructorul RETTER.

Este vorba despre un pasaj cu 14 deschideri compus din 8 grinzi metalice tip VTR® (ger. VerbundTrägerRost – rețea de grinzi compusă), fiecare grinda avand o lungime de 140 de metri liniari, la care se adauga alte 20 de grinzi din beton precomprimat pe deschiderile laterale. Sistemul modular VTR®, al cărui concept a fost dezvoltat la München de partenerii RETTER – SSF Germania si SSF RO, reprezintă o inovatie tehnica fiind aplicată cu succes de RETTER Projectmanagement în cadrul proiectelor de infrastructură mare de pe Autostrazile din Romania (ex. Autostrazile Sebes-Turda Lot 2, A7 Lot 1)

În concluzie, finalizarea montajului tuturor tablierelor demonstrează dedicarea echipei RETTER și dorința de a livra un proiect de înaltă calitate, esențial pentru infrastructura României. Lotul 1 al Autostrăzii A7 reprezintă un model de eficiență și implicare, punând bazele conectivității rapide și sigure între Ploiești și Buzău. Următoarele etape se concentrează pe finisaje și verificări, asigurând respectarea termenelor și standardelor de calitate.
EVENIMENT
ALERTĂ în Sebeș: Incendiu într-un bloc din cartierul Mihail Kogălniceanu. 20 de persoane evacuate
Un incendiu a izbucnit în noaptea de joi spre vineri, în jurul orei 23:15, în municipiul Sebeș. 20 de persoane au fost evacuate dintr-un bloc, după ce o tigaie a fost uitată pe foc. O persoană, intoxicată cu fum, a fost asistată de echipajul medical.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în municipiul Sebes, strada Mihail Kogălniceanu, la parterul unui bloc.
Din informațiile preliminare ar fi vorba despre o degajare de fum...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Profesor UBB, nominalizat din partea României pentru Premiul UNESCO „Carlos J. Finlay” pentru Microbiologie
Prof. univ. dr. Horia Leonard Banciu, cadru didactic al Departamentului de Biologie moleculară și Biotehnologie din cadrul Facultății de Biologie și Geologie a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB), a fost nominalizat din partea României pentru Premiul UNESCO „Carlos J. Finlay” pentru Microbiologie, ediția 2025.
Distincția internațională de referință pentru excelența în cercetare și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Modernizarea unei străzi, în zona trecerii la nivel cu calea ferată din Alba Iulia. Acord de asociere între Primărie și CFR
Modernizarea unei străzi, în zona trecerii la nivel cu calea ferată din Alba Iulia. Un nou pas a fost făcut recent în proiectul ce urmărește decongestionarea traficului din zona trecerii la nivel cu calea ferată din Alba Iulia. Proiectul prevede modernizarea unei străzi de pământ, paralelă cu calea ferată, situată între străzile Mărășești și Costache Negruzzi.
Consilierii locali din Alba Iulia au aprobat în ședința din 17 decembrie un proiect privind încheierea acordului...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Cum răspunde Alin Tișe, întrebat dacă vrea să intre în Uniunea Scriitorilor. Are patru cărți publicate
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, și-a lansat, joi, primul roman ”Iubirea căutată prin păcat – Iova”, astfel că a ajuns la patru cărți apărute, ceea ce îl face eligibil pentru a fi primit în Uniunea Scriitorilor.
Întrebat de Cluj24 dacă intenționează să își depună dosarul, Tișe a răspuns negativ și a spus că el nu dorește să devină scriitor.
”Nu, pentru mine nu...
Citește mai mult pe Cluj24.ro



1 Comentariu