Connect with us

ACTUALITATE

Prostituţia online, o industrie înfloritoare

Publicat

Servicii de mesagerie instantanee, reţele sociale, aplicaţii de dating (întâlniri): prostituţia online a devenit o ”industrie în plină expansiune” care a surclasat-o pe cea de pe stradă, potrivit unui raport privind 35 de ţări dat publicităţii marţi de o organizaţie franceză care luptă împotriva prostituţiei, relatează AFP.

Potrivit acestui studiu realizat de Fundaţia Scelles, intitulat „Sistemul prostituţional: noi provocări, răspunsuri noi”, „prostituţia şi exploatarea sexuală pe Internet se manifestă ca un flagel în plină expansiune”.

În Franţa, aceasta reprezintă până la ”două treimi din prostituţie”, potrivit raportului de peste 500 de pagini.

Internetul „a absorbit prostituţia stradală”, care nu mai este decât marginală, a explicat Yves Charpenel, magistrat şi preşedinte al Fundaţiei Scelles. „Digitalul facilitează disimularea, anonimatul şi discreţia care permit desfăşurarea unor activităţi ilegale”, se subliniază în raport.

„De la acelaşi computer, o reţea criminală îşi poate repera viitoarele ‘produse’ (prostituate, n.r.), poate aduce clienţii, apoi poate spăla banii în urma traficului”, a menţionat Yves Charpenel.

Magistratul denunţă nivelul „industrial şi lipsit de risc” al exploatării sexuale online, care permite proxeneţilor să evite riscurile personale „ţinându-se la distanţă de trafic”.

Raportul, care menţionează o notă de la Ministerul de Interne francez datată mai 2018, subliniază faptul că ”pentru prima dată în 2017, procentajul victimelor identificate pe drumurile publice a fost mai mic decât al celor implicate în prostituţie într-un mediu închis”.

Reţelele criminale se bazează din ce în ce mai mult pe serviciile de mesagerie instantanee, cum ar fi Whatsapp, pentru a-şi „gestiona afacerile”, se arată în studiu.

Fundaţia reaminteşte în special dezmembrarea în Spania în 2017 a unei reţele internaţionale de pornografie infantilă pe WhatsApp şi arestarea unei femei din Rusia, acuzată că a condus o reţea de prostituţie în Liban şi în întreg Orientul Mijlociu prin intermediul aceleiaşi aplicaţii.

Facebook şi Tinder, o celebră aplicaţie pentru dating, sunt de asemenea folosite pentru a recruta prostituate.

„Tinder este acum cel mai folosit instrument pentru căutarea de prostituate în Israel”, indică studiul, în timp ce în Thailanda o reţea care utilizează Facebook a fost dezmembrată în septembrie 2017 prin arestarea a nouă traficanţi, între care opt minori.

În Franţa, ”proxenetismul din oraşe”, care afectează în principal fetele minore, care nu ţin legătura cu familiile lor şi au devenit dependente de droguri, s-a dezvoltat, de asemenea, cu ajutorul unor noi aplicaţii online.

În iulie 2018, 12 bărbaţi au fost condamnaţi pentru prostituarea a aproximativ 20 de fete, identificate mai ales pe Instagram sau Snapchat, în apartamente închiriate pe platforma Airbnb.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Autorul accidentului de ieri seară de la Todireni a fost reținut de polițiști. Avea alcoolemie de 1,22 mg/l

Publicat

foto: accident la todireni! un bărbat a ajuns la spital

Publicitate

Un bărbat de 53 de ani, din județul Botoșani, a fost reținut după ce, aflat băut la volan, a provocat un accident rutier pe DJ 282, în localitatea Todireni, seara trecută.

Evenimentul s-a petrecut pe 16 august 2025, când șoferul a pierdut controlul mașinii și a lovit două autoturisme parcate. În urma impactului, un tânăr pieton, de 25 de ani, aflat între mașini, a fost rănit.

La testarea cu etilotestul, conducătorul auto avea 1,22 mg/l alcool…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Expoziție personală a artistului Pavel Brăila, la Memorialul Ipotești: Vremuri în care știrile sunt mai rapide decât gloanțele

Publicat

expoziție personală a artistului pavel brăila, la memorialul ipotești: vremuri

Publicitate

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu” găzduiește, în Sala de expoziții „Horia Bernea”, începând cu data de 20 august, până pe 15 septembrie 2025, expoziția personală a lui Pavel Brăila, „Vremuri în care știrile sunt mai rapide decât gloanțele”. Vernisajul va avea loc pe 20 august 2025, ora 12:00, în prezența artistului.

Expoziția este alcătuită din picturi suspendate lucrate în tehnica acrilic pe…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Din nou AVARIE la rețeaua de apă: Locuitorii din comuna Hlipiceni rămân fără apă potabilă timp de 12 ore

Publicat

22 martie – ziua mondială a apei (onu)

Publicitate

Locuitorii comunei Hlipiceni, împreună cu satele aparținătoare, nu vor avea apă tim de 12 de ore începând de astăzi, 17 august 2025. Măsura a fost anunțată de S.C. Nova Apaserv S.A. Botoșani și intră în vigoare începând cu ora 13:00.

Compania precizează că oprirea alimentării este necesară pentru remedierea unei avarii apărute pe conducta de distribuție din material PEHD, cu diametrul de 200 mm, aflată în zona satului…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Hidrologii au actualizat prognoza: Risc de inundații pe râurile Prut și Jijia de la ora 12, până mâine, la ora 18

Publicat

hidrologii au actualizat prognoza: risc de inundații pe râurile prut

Publicitate

Hidrologii au actualizat prognoza și au anunțat că există risc de inundații pe râurile Prut, Jijia și afluenții acestora și au instruit Cod galben, valabil de astăzi, de la ora 12:00, până mâine, la ora 18:00.

Fenomenele prognozate sunt „scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri cu posibile depăşiri ale COTELOR DE APĂRARE…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe