EVENIMENT
Protest al sindicaliștilor din poliție și penitenciare în fața Guvernului și partidelor PNL și PSD. Nemulțumirile protestatarilor
Sindicaliștii din poliție și penitenciare protestează miercuri în fața Guvernului, apoi se vor deplasa în marș spre sediile partidelor PNL și PSD. Aceștia cer salarii mai mari, dar și acordarea salariilor restante.
Sindicatul Național al Polițiștilor și Personalului Contractual (SNPPC), Sindicatul Democratic al Polițiștilor (SIDEPOL), Federația Sindicatelor din Administrația Națională a Penitenciarelor (FSANP), Federația Polițiștilor de Penitenciare (FPP) protestează miercuri, de la ora 10.00 în fața Guvernului României.
La ora 11:00, sindicaliștii din poliție și din penitenciare se vor deplasa în marș spre sediile principalelor partide politice care formează actuala coaliție de guvernare: PNL și PSD.
Poliția și penitenciarele acuză clasa politică că, deși există bani pentru acordarea cel puțin a unei tranșe salariale din cele două restante, „orgoliul și fuga acerbă după populism deșănțat” îi determină pe factorii de decizie din cele două partide politice să acorde polițiștilor, militarilor și polițiștilor de penitenciare doar „un praf în ochi”, în timp ce salariile altor bugetari sunt, de doi ani, pe grila de salarizare maximă.
„Lipsa de interes a liderilor PSD și PNL pentru eliminarea discriminărilor în ceea ce privește pensiile militare de stat reprezintă, în primul rând, o sfidare la adresa cadrelor militare active și în rezervă și, în al doilea rând, o totală neînțelegere de către politicieni a contextului militar de la granița României.
Suma de bani acordată polițiștilor, militarilor și polițiștilor de penitenciare de către Guvernul României nu acoperă creșterea prețurilor la principalele alimente, inflația și facturile la energie electrică și la gaze naturale.
Salariul unui polițist a devenit neatractiv, fiind egal cu salariul unui muncitor necalificat din construcții, situație care va conduce la deprofesionalizarea poliției, penitenciarelor și a celorlalte structuri de forță ale statului, iar decontarea acestor măsuri dezonorante ale PNL și PSD vor fi suportate tot de cetățeanul victimă a infractorilor”, spun sindicaliștii.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Un bărbat din Blaj care a furat mai multe sticle de băutură, trimis în judecată. Ce s-a întâmplat când a vrut să fure niște beri
Un bărbat din Blaj care a furat mai multe sticle de băutură și un televizor a fost recent trimis în judecată. De asemenea, acesta va mai ajunge în fața magistraților din Blaj și pentru o tentativă de furt, când a vrut să fure un bax cu sticle de bere dar și un bidon de 5 litri de apă. Mai mult de atât intrat și în sediul unei firme și a furat suma de 750 de lei.
Seria de furturi mărunte s-a produs în luna noiembrie a anului 2024, iar dosarul a trecut abia de camera...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Bărbat din Alba, reținut după ce a fost oprit în trafic, în timp ce conducea o mașină. Ce au descoperit polițiștii
Un bărbat din Alba a fost reținut de polițiști după ce a fost prins în timp ce conducea băut și fără permis.
Potrivit IPJ Alba, duminică, 21 decembrie, polițiștii Secției 4 de Poliție Rurală Ocna Mureș au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 37 de ani, din localitatea Bălcaciu, județul Alba.
Duminică seara, în jurul orei 22.00, polițiștii din Ocna Mureș au oprit, pentru control, pe raza localității Noșlac, un autoturism...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Revanșă pe muchie de cuțit pentru U-BT împotriva Split. Mihai Silvășan: „Avem multe semne de întrebare, dar ne vom lupta”
U-Banca Transilvania revine pe parchetul din BTarena pentru un nou duel important în Liga Adriatică, luni, 22 decembrie, de la ora 19:00, în etapa a XI-a a competiției. Clujenii vor înfrunta formația croată KK Split, într-un meci cu miză mare în lupta pentru primele patru poziții ale Grupei A.
Partida se va disputa în BTarena, iar suporterii „alb-negrilor” pot achiziționa bilete online. Cei care nu pot ajunge...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
PROGRAM magazine de Crăciun 2025: supermarketuri Lidl, Kaufland, Penny, Carrefour, Profi, Selgros, Dacia, Transeuro, mall-uri
PROGRAM magazine de Crăciun 2025. Majoritatea supermarketurilor și magazinelor alimentare, dar și centrele comerciale au program special în această perioadă.
De asemenea, sunt oferte speciale cu ocazia sărbătorilor de iarnă. Programul de funcționare al magazinelor și centrelor comerciale din județul Alba și din țară este adaptat pentru a veni în sprijinul celor care doresc să cumpere alimente sau cadouri.
Orarul hipermarketurilor este stabilit, în principal, pentru toate...
Citește mai mult pe Alba24.ro


