Connect with us

EVENIMENT

Protest anunțat în Piața Victoriei de Ziua Armatei Române. Sindicaliștii din Poliţie şi Penitenciare se alătură militarilor rezervişti

Publicat

protest

Marți, 25 octombrie, de Ziua Armatei Române, a fost anunțat un protest în Piața Victoriei, Protestul este organizat de Federaţia Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor (FSANP) Și Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate (SCMD).

La protest se vor alătura și reprezentanţii sindicatelor din poliţie şi din penitenciare.

„Ne aflăm în faţa celei mai mari crize economice şi sociale de după cel de-al doilea război mondial şi reprezintă un real pericol pentru un trai decent al românilor, iar Guvernul României, condus de un fost militar, fuge de răspundere.

Protestul, organizat de Ziua Armatei Române, are rolul de a atrage atenţia guvernanţilor că, în lipsa unor măsuri ferme care să stopeze creşterea preţurilor la bunurile de consum, care să reducă inflaţia galopantă care ajunsă la 15.9%, milioane de români vor supravieţui în această iarnă, in frig şi-n întuneric”, susţin sindicaliştii, conform unui comunicat al FSANP.

Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate (SCMD), Federaţia Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor (FSANP), Sindicatul Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractual (SNPPC) şi Sindicatul SIDEPOL solicită Guvernului României să ia măsuri de dezvoltare economică şi de protecţie socială, de natură să asigure cetăţenilor un nivel de trai decent prin: stoparea creşterii preţurilor la alimentele de consum; reducerea şi plafonarea preţurilor la energie electrică şi la gaze naturale; reducerea inflaţiei; aplicarea în integralitate a legii salarizării unitare (Legea nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice); actualizarea pensiilor militare conform prevederilor Legii nr. 223/2015 privind pensiile militare de stat, aşa cum a fost adoptată în forma ei iniţială; îmbunătăţirea condiţiilor de muncă şi eficientizarea activităţilor profesionale necesare în vederea asigurării apărării ordinii de drept, a liniştii publice şi siguranţei cetăţeanului, precum şi a drepturilor şi libertăţilor românilor.

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Mii de amenzi aplicate de Poliția Locală din Alba Iulia, care totalizează o sumă uriașă. Precizările instituției

Publicat

mii de amenzi aplicate de poliția locală din alba iulia,

Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat mii de amenzi, de la începutul anului, potrivit unui răspuns al instituției, la o solicitare a Alba24. 

Concret, polițiștii locali au aplicat de la începutul anului și până în prezent aproape 3.500 de amenzi, dintre care peste 1.700 cu avertisment scris.

În total, suma sancțiunilor ajunge la aproape 1,26 milioane de lei.

Cele mai mari amenzi, în număr de 111 (din care 4 avertismente), au însumat peste 400.000 de lei și au fost date pe…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Actorul Ruslan Bârlea, la „Clujăreală”: Stră-străbunicii mei sunt de aici, din Ardeal. M-am întors înapoi la ORIGINI

Publicat

ruslan 3.jpg






Profitând de podul de flori și de neatenția armatei lui Lebed și a Ludmilei, actorul Teatrului Național Cluj, Ruslan Bârlea a venit la „Clujăreală”, podcastul lui Marius Aciu, cu una dintre cele mai sincere și vii povești despre identitate, teatru și destin.

Născut în Cahul, în Republica Moldova, crescut într-o lume frământată de schimbări, Ruslan vorbește despre viața lui cu o sinceritate rară și…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ministrul Sănătății anunță extinderea listei de medicamente compensate. În ce domenii s-au introdus tratamente noi

Publicat

un medicament revoluţionar reduce tumorile pulmonare. 77% dintre pacienţi au

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat joi că lista medicamentelor compensate se extinde cu 41 de medicamente noi și cu indicații lărgite pentru alte 10. Potrivit acestuia, scopul este de a acoperi mai multe boli care necesită tratament.

Alexandru Rogobete a susținut joi după-amiază o conferință de presă în care a prezentat modificări importante la lista medicamentelor compensate în România, scrie Mediafax.

Ministrul Sănătății a anunțat atât introducerea…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vremea de weekend în Alba, 21-23 noiembrie: o zi mai caldă, apoi frig, ploi și ninsori. Prognoza meteo pe zile și localități

Publicat

când vor fi primele ninsori în zonele de deal și

Vremea de weekend în Alba, 21-23 noiembrie: Va fi o zi mai caldă apoi temperaturile scad treptat. Sunt anunțate câteva ploi, iar la munte ninsori.

Vineri maximele vor urca până la 13 grade Celsius. Sâmbătă, acestea scad la 8-9 grade, iar duminică va fi frig. Minimele vor fi negative, iar ziua vor fi 4-5 grade Celsius.

La munte, va fi foarte frig în noaptea de sâmbătă spre duminică: până la -8 grade Celsius.

Vremea de weekend în Alba, 21-23 noiembrie

Vremea de weekend în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe