EVENIMENT
Pui de urs găsit mort pe marginea DN 17, la Suceava
Poliţia şi Direcţia Sanitar-Veterinară Suceava efectuează cercetări în cazul unui pui de urs găsit mort pe DN 17, pe raza localităţii Iacobeni.
Cadavrul ursului, cu o greutate apropiată de cea a unui om, a fost găsit vineri dimineaţă în proximitatea intersecţiei DN 17 cu DN 18, spre Maramureş.
Reprezentanţii Ocolului Silvic Iacobeni, sesizaţi în privinţa incidentului, au identificat ursul ca fiind un exemplar tânăr, în vârstă de un an şi 10 luni, aparţinând unei ursoaice cu doi pui, ce a fost văzută de mai multe ori în zona respectivă, în apropierea intersecţiei spre Ciocăneşti.
Potrivit silvicultorilor, cel mai probabil, ursul a fost lovit de o maşină, în timp ce traversa drumul, ştiut fiind că în zonă este un culoar de traversare al animalelor dintr-o pădure în alta.
La faţa locului au fost chemaţi şi reprezentanţi ai Poliţiei Rutiere, în condiţiile în care ar putea fi vorba despre un accident rutier.
Totodată, reprezentanţi ai Direcţiei Sanitar-Veterinare au venit să ridice corpul animalului pentru a i se face necropsia şi a stabili cauza morţii. AGERPRES
Accident rutier pe autostrada A10, în zona Sebeș: Detașamentul de pompieri Sebeș a intervenit miercuri seară pentru asigurarea măsurilor specifice în urma unui accident rutier produs pe autostrada A10, la kilometrul 3.
În eveniment a fost implicat un singur autoturism. Din fericire, nu au fost raportate persoane încarcerate, potrivit reprezentanților ISU Alba.
La fața locului a fost alocată o autospecială de stingere cu apă și spumă, pentru prevenirea și gestionarea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un incendiu a izbucnit miercuri seară la acoperișul unei locuințe din Lunca Mureșului.
La fața locului inervine secția de pompieri Aiud.
”Din informațiile preliminare, incendiul se manifestă la acoperisul unei locuințe.
La fața locului au fost alocate două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor” au transmis reprezentanții ISU Alba
...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Clujeanul care şi-a omorât mama în Franţa, prins într-un centru comercial. Căutat în toată Europa
Un tânăr de 23 de ani care este suspectat că şi-a omorât mama în Franţa, o doctoriţă de 56 de ani, a fost prins de poliţiştii clujeni într-un centru comercial din oraş.
Prins într-un centru comercial
În data de 14 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Cluj – Serviciul de Investigații Criminale și Poliția Municipiului Cluj-Napoca au desfășurat o amplă acțiune operativă, în urma...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Nu mai poți recupera permisul auto dacă ai amenzi și taxe locale NEPLĂTITE. Modificări prin reforma administrației
Nu mai poți recupera permisul auto dacă ai restanțe la plata amenzilor și a taxelor locale. Este una dintre modificările importante aduse de reforma administrației, pusă recent în dezbatere publică.
Permisul auto nu se mai poate recupera, dacă ai amenzi sau taxe locale neplătite și nici nu poți obține unul nou. Este prevederea din noul OUG al Guvernului, publicat marți seară în trasnparență.
Ce prevede legea:
Conducătorul auto care dorește recuperarea permisului de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
