Connect with us

ACTUALITATE

Pui de urs rămas captiv într-un container, eliberat de jandarmi, la Băile Tuşnad

Publicat

urs

Jandarmii au eliberat, miercuri dimineaţa, un pui de urs rămas blocat într-un container din apropierea gării din Băile Tuşnad, a anunţat Biroul de Presă al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean (IJJ) Harghita.

Potrivit sursei citate, prezenţa animalului a fost anunţată de un bărbat, în jurul orei 4,30, la numărul de urgenţă 112, la faţa locului deplasându-se o grupă din cadrul Detaşamentului 1 Jandarmi Mobil, care a asigurat zona.

Jandarmii au constatat că din container se aud zgomote produse de un urs, dar pe container era prezentă şi ursoaica, motiv pentru care au îndepărtat animalul şi apoi au eliberat şi puiul.

„Jandarmii au procedat iniţial la îndepărtarea ursoaicei, aceasta a încercat să revină, fiind alungată din nou, ulterior jandarmii reuşind să elibereze puiul de urs. Acesta a fugit înspre pădure împreună cu ursoaica”, se precizează în comunicatul IJJ Harghita.

Jandarmii au rămas în zonă pentru o perioadă de timp, pentru a se asigura că ursoaica şi puiul ei nu se întorc.

Acţiunea a durat aproximativ o oră şi s-a încheiat fără alte incidente.

În 2018, jandarmii harghiteni au avut mai multe intervenţii similare, când au eliberat pui de urs rămaşi captivi în containere de gunoi, la Băile Tuşnad.

Jandarmii fac apel la oameni ca de fiecare dată când sunt martori ai unor astfel de situaţii să apeleze numărul de urgenţă 112, să nu încerce să intervină, să nu hrănească animalele sălbatice şi să evite, pe cât posibil, contactul direct cu acestea. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Adio rovinietă clasică: Șoferii vor plăti în funcție de distanța parcursă. Data aplicării

Publicat

adio rovinietă clasică: Șoferii vor plăti în funcție de distanța

Publicitate

În curând, plata rovinietei în România nu va mai fi la fel. Ministerul Transporturilor și CNAIR pregătesc un sistem electronic de tarifare rutieră prin care șoferii vor plăti în funcție de distanța parcursă și de tipul vehiculului, nu după o perioadă fixă de timp, ca până acum., scrie alba24.ro.

Taxa de drum, calculată în funcție de distanță și clasa de emisii

Pe 31 iulie 2025, Ministerul Transporturilor a semnat cu CNAIR un contract…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Copiii din cadrul școlii de vară organizate de Școala Gimnazială nr. 1 Blândești s-au întâlnit cu polițiștii

Publicat

copiii din cadrul școlii de vară organizate de Școala gimnazială

Publicitate

Ziua de 16 august 2025 a constituit un bun prilej de întâlnire a copiilor din cadrul şcolii de vară organizate de Scola Gimnazială nr.1 Blândeşti cu poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Botoşani.
Astfel, polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenirea Criminalității s-au întălnit cu aproximativ 100 de copii şi voluntari implicaţi în proiect, adaptând mesajele și activitățile la specificul fiecărei comunități…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Minunea trăită de o femeie grav bolnavă la Biserica „Sfântul Proroc Ilie” din Manolești. În această seară, priveghere în cinstea Maicii Domnului „Pantanassa”

Publicat

minunea trăită de o femeie grav bolnavă la biserica „sfântul

Publicitate

Luni, 18 august 2025, credincioșii din Botoșani sunt chemați la rugăciune și comuniune duhovnicească la Biserica „Sfântul Proroc Ilie” din satul Manolești, unde va avea loc Slujba Privegherii închinată Maicii Domnului „Pantanassa” – Izbăvitoarea de cancer.

Slujba va începe la ora 20:00 și va fi săvârșită în sobor de preoți și diaconi, iar răspunsurile liturgice vor fi oferite de psalți, ale căror cântări vor înălța inimile…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Rată de promovare de 28,4% la a doua sesiune de bacalaureat

Publicat

de luni, 2 iunie, încep înscrierile pentru probele scrise din

Publicitate

Rata de promovare la cea de-a doua sesiune a examenului de bacalaureat este de 28,4%, informează Ministerul Educației și Cercetării.

Mai exact, 7.306 de candidați au promovat examenul, conform datelor publicate de către minister, înaintea contestațiilor.

Ratele de reușită atât pentru promoția 2025 (4.508 candidați promovați), cât și pentru promoțiile anterioare (2.798 de candidați promovați) se situează la același nivel: 28,4%.

Rata de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe