Connect with us

EVENIMENT

Punctul de pensie va crește la 1 ianuarie 2022. Anunțul făcut de Ludovic Orban

Publicat

Președintele Camerei Deputaților, Ludovic Orban, a spus că punctul de pensie va crește doar în 2022, la 1 ianuarie, fiind de părere că sistemul de creștere a punctului de pensie în vară – toamnă a adus deservicii.

„Punctul de pensie va crește de la 1 ianuarie 2022”, a spus Ludovic Orban, într-o conferință de presă la Parlament.

Vezi și Pensionarii cu venituri mici vor primi diferențiat ”ajutorul de 1200 de lei”. Ministrul Muncii: nu se pune problema să nu se dea

Acesta este de părere că sistemul de majorare a punctului de pensie în vară – toamna nu a fost bun pentru pensionar.

„Sistemul acesta de a crește punctul de pensie în iulie – septembrie a provocat foarte multe anomalii, a provocat foarte multe discrepanțe în ceea ce privește cuantumul pensiei la categorii de pensionari cu o contributivitate similară. Am discutat și de procedura de recalculare a punctului de pensie, astfel încât să facă dreptate pentru pensionari, o procedură care începe și care se va derula într-un ritm cât de alert este posibil”, a spus Orban.

Vezi și Cum poți verifica online vechimea în muncă și dacă angajatorul ți-a plătit contribuția pentru pensie

Președintele PNL a spus, în privința procedurii de recalculare că urmărește un lucru foarte simplu și anume dacă un pensionar are o contribuție similară, trebuie să aibă aceeași pensie, indiferent de anul în care s-a pensionat.

În privința pensiei speciale, președintele PNL a spus că în planul Guvernului există obiectiv realizarea unui proiect de lege al pensiilor care va cuprinde și reglementări privitoare la pensiile speciale, pensiile de serviciu, pensiile ocupaționale

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. Cluj Arena arhiplin la Post Malone: ”Thank you so much Romania” și ”noroc”. Plecăciune în fața publicului

Publicat

whatsapp image 2025 08 08 at 22.47.25 e1754682578166.jpeg






Artistul american Post Malone, unul dintre headlinerii festivalului Untold, și-a făcut intrarea vineri seara într-un Cluj Arena arhiplin. 

Fanii l-au întâmpinat cu urale și aplauze, iar acesta și-a început show-ul în forță.

”Thank you so much Romania”, a spus Post Malone.

Acesta a zis și ”noroc” în limba română, semn că plimbarea de vineri prin centrul Clujului i-a fost de folos, și a…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO Accesul pe Cluj Arena, interzis la UNTOLD, înainte de Post Malone. Capacitatea maximă, atinsă. Se repetă Imagine Dragons?

Publicat

whatsapp image 2025 08 08 at 21.25.47 1 e1754678045623.jpeg






Responsabilii care gestionează situația publicului pe Cluj Arena au decis, vineri seara, să interzică accesul spectatorilor pe stadion deoarece a fost atinsă capacitatea maximă admisă. Mii de oameni stau ca sardelele pe scări în fața intrărilor.

Reprezentanții Grupării de Jandarmi Mobilă Cluj-Napoca au declarat pentru Cluj24 că s-a restricționat temporar accesul publicului, iar în funcție de defluire se va…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Guvernul extinde vaccinarea gratuită anti-HPV până la 26 de ani. Norme noi pentru controlul infecțiilor, aprobate de Executiv

Publicat

guvernul extinde vaccinarea gratuită anti hpv până la 26 de ani.

Guvernul a aprobat măsuri propuse de Ministerul Sănătății pentru sprijinirea pacienților și a personalului medical, inclusiv extinderea vaccinării gratuite anti-HPV până la 26 de ani.

Potrivit reprezentanților Ministerului Sănătății, una dintre cele mai semnificative măsuri este realizarea cadrului normativ pentru extinderea accesului gratuit la vaccinarea anti-HPV pentru tineri, inclusiv băieți, cu vârste între 11 și 26 de ani.

Vaccinul va fi decontat prin Casa Națională…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Încasările la Direcția Regională a Finanțelor Publice Cluj, mai mari decât anul trecut. Câți bani s-au adus în plus la buget

Publicat

finante 1 e1754665047221.jpg






Gradul de încasare la Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Cluj în acest an a fost cu 15% mai mare decât în perioada similară a anului trecut, fiind adusă la buget o sumă de peste 500 de milioane de lei.

Prefectul județului Cluj, Maria Forna, a avut, vineri, o întrevedere cu directorul general al Direcției Generale Regionale a Finanțelor Publice Cluj, Ioan Pop, în care s-a analizat situația…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe