Connect with us

ACTUALITATE

Purtați mască și VACCINAȚI-VĂ. Șeful DSP Cluj: Varianta OMICRON pare că dă forme mai ușoare, dar nu știm ce SECHELE lasă

Publicat

ungaria a treia doza de vaccin devine obligatorie pentru cadrele medicale 170440 1626437728 e1630053168287.jpg

Numărul de cazuri de Covid-19 crește la Cluj, la fel ca în întreaga țară. Chiar dacă în urma secvențierilor făcute la București cazurile cu tulpina Omicron a virusului SARS-CoV-2 erau la ultima raportare sub 100, această variantă va deveni dominantă.

Miercuri, potrivit raportării Direcției de Sănătate Publică Cluj, incidența cazurilor era la Cluj-Napoca de 1,66 de cazuri de Covid-19 la mia de locuitori, în creștere. În județ, incidența a ajuns la 1,21 de cazuri la mie.

Potrivit directorului DSP Cluj, dr. Mihai Moisescu, în perioada de raportare, repsectiv 19 decembrie 2021 – 1 ianuarie 2022, au fost 916 cazuri noi de Covid-19 în județ, față de 848 la raportarea precedentă.

Omicron, varianta cu cea mai mare forță de transmitere

Dr. Mihai Moisescu a declarat pentru Cluj24.ro că varianta Omicron va ajunge să fie dominantă și în România. Acesta a explicat mecanismul făcând o comparație cu o competiție sportivă.

„E clar tulpina Omicron, ca în orice competiție sportivă, are o forță a mai mare de transmitere și e clar că va duce la alerta de concurs pe pista – va depăși Delta și va deveni majoritară în trasmiterea comunitară.

Din cercetările de până acum, pare că formele de boală nu sunt atât de severe, dar este timpul mult prea scurt ca să putem spune acest lucru cu certitudine. Trebuie văzut la țările din vestul Europei (unde această variantă a devenit deja dominantă – n. red.) care este afectarea pe asistența medicală spitalicească”, a declarat dr. Mihai Moisescu pentru Cluj24.ro.

Vaccinarea, cea mai bună soluție

Directorul DSP Cluj spune că ideea e simplă. Trebuie ca fiecare să respecte măsurile de protecție, cum ar fi purtarea corectă a…

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Programul Rabla ar putea fi ANULAT. Nu mai sunt BANI pentru continuarea în 2026

Publicat

programul rabla ar putea fi anulat. nu mai sunt bani

Publicitate

Programul Rabla ar putea să nu mai fie derulat anul viitor, din lipsă de fonduri. Anunțul a fost făcut marți, 25 noiembrie, de ministrul Mediului, Diana Buzoianu, care a precizat că măsurile de austeritate impuse la nivel național lasă programul fără buget pentru 2026. Potrivit acesteia, fără o suplimentare financiară, Rabla riscă să fie suspendat sau chiar anulat, relatează alba24.ro.

Mai exact, Diana Buzoianu a declarat că momentan nu sunt…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Marius Budăi: Premierul Bolojan nu va mai trece prin Parlament niciun pachet de măsuri fără programul PSD de stimulare economică

Publicat

marius budăi: premierul bolojan nu va mai trece prin parlament

Publicitate

Deputatul PSD de Botoșani, fostul ministru al Muncii, Marius Budăi, lansează un avertisment ferm către premierul Ilie Bolojan, în contextul noilor politici economice promovate de Guvern.

Social-democratul spune că PSD nu va mai susține niciun pachet de măsuri care nu include programul partidului pentru stimularea economiei, subliniind că există tot mai mulți parlamentari în partid care împărtășesc aceeași poziție.

„Eu personal nu voi mai…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un fost premier acuză Guvernul de coșmar al lui Bolojan de o „tranzacție bizară”: Datoria ieftină a fost înlocuită cu o datorie mai scumpă

Publicat

un fost premier acuză guvernul de coșmar al lui bolojan

Publicitate

Florin Cîțu afirmă că Guvernul transmite zilnic mesaje de alarmă privind situația financiară a țării – de la avertismente privind „aproape incapacitate de plată” până la îndemnuri la „strâns cureaua”. În acest context, fostul premier susține că Ministerul Finanțelor ar fi realizat o operațiune complet contrară acestor avertismente, relatează mediafax.ro

Potrivit acestuia, în octombrie 2025 statul român s-a împrumutat de pe…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Profesorii navetiști, călătorii infinitului. Imagini superbe surprind diminețile celor care duc școala mai departe

Publicat

video: profesorii navetiști, călătorii infinitului. imagini superbe surprind diminețile celor

Publicitate

În România sunt mii de profesori care, înainte ca orașele să se trezească, își pornesc drumul spre școlile în care predau. Pe întuneric, pe ceață, în frig sau în lumina unui răsărit care taie respirația, navetiștii — oamenii care duc educația înainte kilometru cu kilometru — devin adevărații călători ai infinitului. Ei sunt cei care, zi de zi, își pun speranțele în rucsac și pleacă spre clasele în care îi așteaptă zeci de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe