EVENIMENT
Radu Mazăre, achitat de judecători într-un dosar în care fusese condamnat pentru abuz în serviciu
Judecătorii Curţii de Apel Constanţa l-au achitat, luni, printr-o sentinţă definitivă, pe fostul primar al municipiului Constanţa Radu Mazăre, într-un dosar în care fusese condamnat la 6 ani şi 6 luni de detenţie, în primă instanţă, pentru abuz în serviciu.
Achitată, în acelaşi dosar, a fost şi reprezentanta mai multor societăţi comerciale, Sorina Gina Hortolomei Moscu, ce fusese condamnată în primă instanţă la 2 ani şi 11 luni de închisoare cu suspendare, pentru spălarea banilor.
"În baza (...), respinge apelurile formulate de DNA, Serviciul Teritorial Constanţa şi partea civilă Unitatea Administrativ Teritorială Municipiul Constanţa ca nefondate. În baza (...), admite apelurile formulate de inculpaţi, desfiinţează hotărârea atacată şi, rejudecând: (...), achită pe inculpaţii: - Mazăre Radu Stefan, pentru infracţiunile de 'abuz în serviciu' (...); - Hortolomei Moscu Sorina Gina şi SC Mehmetoglu SRL, pentru infracţiunile de 'spălare a banilor' (...); - SC Bulevard SA, pentru infracţiunile de 'spălare a banilor' (...); - SC Millenium Global Developement SA, pentru infracţiunea de 'spălare a banilor' (...). Ia act că măsura preventivă a suspendării procedurii de lichidare s-a revocat prin încheierea din 19.11.2019 faţă de inculpata SC Bulevard SA. Respinge acţiunea civilă formulată de partea civilă Unitatea Administrativ Teritorială Municipiul Constanţa ca nefondată. În baza (...), ridică măsura sechestrului asigurător aplicat (...) asupra bunurilor inculpaţilor. Înlătură dispoziţiile referitoare la condamnarea inculpaţilor, cele privind pedepsele complementare şi accesorii, obligarea la plata cheltuielilor judiciare către stat. (...) Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 18.01.2021", este decizia Curtea de Apel Constanţa.
Potrivit rechizitoriului întocmit de procurorii Direcţie Naţionale Anticorupţie, la data de 12 octombrie 2004, inculpatul Mazăre Radu Ştefan, în calitate de primar al municipiului Constanţa, şi-a îndeplinit în mod defectuos atribuţiile de serviciu legate de corecta gestionare şi administrare a patrimoniului oraşului, cu ocazia vânzării, la un preţ derizoriu de 23,56 euro/mp, a unui teren în suprafaţă de 15.465,91 mp, situat în staţiunea Mamaia, faptă prin care a fost provocată unităţii administrativ teritoriale o pagubă de 1.104.884,16 euro şi totodată au fost obţinute foloase necuvenite cumpărătorului bunului.
Pe 28 februarie 2007, inculpatul Mazăre Radu Ştefan, în aceeaşi calitate, şi-a îndeplinit în mod defectuos atribuţiile de serviciu legate de corecta gestionare şi administrare a patrimoniului oraşului, cu ocazia vânzării, la un preţ modest, a două terenuri în suprafaţă de 11.890 mp şi 502,81 mp, aparţinând Primăriei Constanţa, faptă prin care a fost provocată municipiului Constanţa o pagubă de 2.971.420 euro şi totodată au fost obţinute foloase necuvenite cumpărătorului bunului.
Radu Mazăre este în prezent în penitenciar, fiind condamnat la 9 ani de detenţie într-un dosar privind retrocedările din staţiunea Mamaia. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO: 36 de ani de la Revoluție, marcați la Alba Iulia. Alocuțiune și depuneri de coroane, de Ziua Victoriei Revoluției Române
Anul acesta se împlinesc 36 de ani de la Revoluția din decembrie 1989, eveniment care a schimbat definitiv istoria națională a României. Activități dedicate Zilei Victimelor Comunismului în Romania și Zilei Victoriei Revoluției Române și a Libertății au loc duminică, 21 decembrie, de la ora 12:00, în locații relevante pentru momentul Revoluției din 1989.
Evenimentele au început la ora 12:00, la Troița din Piața I.I.C. Brătianu. Programul a cuprins intonarea Imnului...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Program Taxe și impozite Sebeș: când se fac încasări până la finalul anului 2025 și începutul anului 2026
Primăria Sebeș a anunțat programul de încasări taxe și impozite până la finalul anului 2025 și începutul anului 2026. Locuitorii sunt informați despre posibilitățile de plată.
PROGRAM Taxe și Impozite Sebeș
Ultima zi de încasare impozite și taxe locale în numerar, la ghișeu (Piața Primăriei nr. 1): 31 decembrie 2025, ora 9.00
Anul 2026:
- Prima zi încasare fără debit (amenzi, taxe): 8 ianuarie 2026, ora 8.30
- Prima zi încasări fără debit (amenzi, taxe) prin POS,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. FOTO. Eroii martiri ai Revoluției din 1989, comemorați la Cluj-Napoca. Cei rămași cer aplicarea Legii Recunoștinței
Eroii Revoluției din Decembrie 1989 au fost comemorați, duminică, la Cluj-Napoca. 36 de ani au trecut de la revolta care a dus la căderea regimului comunist.
La Cluj-Napoca, 26 de oameni au murit pentru libertate. Ei nu trebuie uitați niciodată.
Asociația revoluționarilor din Cluj cere aplicarea Legii Recunoștinței.
Comemorarea a avut loc, ca în fiecare an, la 21 Decembrie, la monumentul „Stâlpii...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Au furat 5.000 de lei de la o femeie de 89 de ani din Ivăniș și au înșelat un vârstnic din Poiana Galdei. Patru bărbați, REȚINUȚI
Patru bărbați cu vârste cuprinse între 23 și 37 de ani, din comuna Mihalț și județul Mureș, au fost reținuți de polițiști după ce au furat 5.000 de lei de la o femeie de 89 de ani din Ivăniș și au înșelat un vârstnic din Poiana Galdei cu suma de 3.600 de lei.
Potrivit IPJ Alba, la data de 20 decembrie 2025, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de patru bărbați, cercetați pentru săvârșirea...
Citește mai mult pe Alba24.ro


