EVENIMENT
Raed Arafat, despre imaginile virale în care se pare că poartă armă: Nici nu am permis

Imagini cu șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, dr. Raed Arafat, în care se spune că poartă armă, au devenit virale. Medicul spune că este „dezinformare”, iar el nici măcar nu are permis de port armă.
Imaginile cu dr. Raed Arafat care ar purta armă la brâu au devenit virale, însă medicul a transmis, duminică, faptul că ceea ce pare a fi pistol este, de fapt, stația radio.
„Pistolul care îl port la brâu.. conform afirmațiilor unor dezinformatori pe care, din păcate, le cred mulți, dându-le share aberațiilor lor, sunt, de fapt, telefonul și stația radio pe care m-am obișnuit de ani de zile să le port la brâu! Știam de această poză care circulă de ceva timp, însă ieri (sâmbătă – n.r.) mi-a spus un prieten că din nou această știre falsă a devenit virală, după ce a fost postată pe un site din Târgu Mureș”, spune dr. Raed Arafat, duminică, pe Facebook.
Arafat precizează că nici nu are permis de port armă, astfel că nu ar putea să poarte un pistol.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Nicușor Dan, după câștigarea alegerilor prezidențiale: „România începe o nouă etapă”. Apel la implicare profesională și civică

Nicușor Dan a susținut duminică noaptea un discurs emoționant în Parcul Cișmigiu, după victoria categorică în alegerile prezidențiale. Președintele ales al României le-a mulțumit susținătorilor săi și tuturor celor care au luptat pentru schimbare, subliniind victoria aparține celor care au crezut că România se poate schimba în direcția corectă.
Nicușor Dan a făcut apel la implicare civică și profesională, spunând că România are nevoie de oameni noi în politică…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Administrația Națională de Meteorologie a emis luni dimineața o avertizare Cod galben de vânt puternic pentru județul Cluj.
Potrivit meteorologilor, este vizată zona de munte din județul Cluj, unde se vor semnala intensificări ale vântului cu viteze la rafală de 90-120 km/h.
Avertizarea este în vigoare luni până la ora 10.00.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Kelemen Hunor, după exit-poll-uri: Să așteptăm numărătoarea voturilor. Sper ca avantajul lui Nicușor Dan se va păstra

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, duminică, după exit-poll-urilr turului 2 al alegerilor prezidențiale că trebuie să așteptăm rezultatele numărării voturilor și speră ca avantajul lui Nicușor Dan de la exit-poll-uri să se păstreze.
Kelemen Hunor a declarat duminică seara, la sediul Prezidiului Executiv al UDMR din Cluj-Napoca, după prezentarea rezultatelor exit-poll-urilor, că a aflat că ”avem doi președinți în acest moment, amândoi au…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Horoscop Săptămâna 19 – 25 mai 2025: Perioadă bună pentru comunicare, negocieri și reluarea planurilor amânate

Horoscop Săptămâna 19 – 25 mai 2025: Această perioadă vine cu o încărcătură astrală semnificativă, marcată de o Lună Plină ce aduce iluminare și încheieri, dar și de tranzitul lui Mercur care își reia mersul direct, favorizând comunicarea, negocierile și reluarea planurilor amânate.
Emoțiile pot fluctua în prima parte a săptămânii, dar finalul aduce stabilitate și o energie benefică pentru decizii importante, fie ele personale sau profesionale.
Fii sincer cu tine…
Citește mai mult pe Alba24.ro