EVENIMENT
Raed Arafat: Starea de alertă va fi anulată în funcţie de evoluţia pandemiei de COVID-19
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat luni că starea de alertă va fi anulată atunci când situaţia privind pandemia de COVID-19 se va stabiliza, adăugând că această măsură permite luarea unor decizii de către autorităţi, cum ar fi cea privind detaşările de personal medical.
"Analiza care s-a făcut la Centrul Naţional de Conducere şi Coordonare a Intervenţiei recunoaşte că situaţia noastră este spre îmbunătăţire la acest moment, dar încă trebuie să vedem luna asta cum va merge, deci luna care urmează, cum va merge situaţia, dacă rămânem stabili, dacă începe, din nou, să urce numărul cazurilor.
Deci, există mai multe aspecte pe care le observăm. Starea de alertă ne permite să luăm nişte măsuri care, încă, sunt necesare: detaşare de personal, stabilirea unor măsuri care sunt măsuri de urgenţă pentru rezolvarea unor aspecte care încă apar la Centrul de comandă. Bineînţeles, când se stabilizează situaţia şi vedem că nu mai creşte, că totul este ok, că nu se mai justifică, atunci clar că se va opri, într-o lună, două, asta se va vedea după evoluţie", a afirmat Raed Arafat într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria.
Şeful DSU a subliniat că "nimeni nu are niciun interes să menţină România sub stare de alertă o zi în plus".
Acesta a adăugat că termenul de o lună sau două până la o posibilă renunţare la starea de alertă a fost menţionat ca "exemplu ipotetic".
"Depinde cum evoluăm, asta nu înseamnă că am zis clar, după o lună sau două, depinde cum evoluăm, v-am explicat că declararea stării de alertă depinde de a ajunge la o stabilitate şi să vedem că nu mai avem nevoie de ea şi atunci se poate anula.
Altfel, noi continuăm pentru că ne permite să desfăşurăm anumite acţiuni, anumite activităţi care, altfel, va fi mult mai greu să le desfăşurăm. În secunda în care vedem stabilitate, clar că nu va mai fi motiv pentru prelungirea ei.
Acest lucru depinde când va fi. Acum, pentru o lună, o să o avem, la sfârşitul lunii vom vedea situaţia epidemiologică şi o să vedem care este concluzia", a afirmat mai Arafat.
AGERPRES
Grafica iese în evidență în orice joc din categoria sloturilor video, dezvoltatorii punând accent puternic pe design. Prima impresie contează, căci jucătorii pot alege un titlu în funcție de imaginea de copertă și pot continua jocul dacă sunt satisfăcuți inițial de partea vizuală, până la descoperirea efectivă a mecanicilor implicate.
Muzica de fundal rămâne adesea un element secundar, perceput ca o simplă acoperire a liniștii, în condițiile în care grafica are o...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Violența extremă la copii nu apare din senin. Psihiatrul clujean Elena Predescu: Comportamentul agresiv este un semnal de alarmă
Crima din Timiș, unde un adolescent de 15 ani a fost omorât cu bestialitate de prieteni, a readus în prim-plan o întrebare incomodă: cum ajung unii copii sau adolescenți să manifeste comportamente de o violență extremă? Și, mai ales, ar fi putut fi prevenit?
Pentru a înțelege mecanismele din spatele unor astfel de acte, Cluj24 a discutat cu dr. Elena Predescu, profesor universitar la UMF Cluj-Napoca și medic...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vremea în Transilvania și în țară: diferențe mari de temperatură, nou val de ninsori. Prognoza meteo până în 8 februarie
Vremea până în 8 februarie: meteorologii anunță variații mari de temperatură în următoarele două săptămâni. Vor fi și perioade cu ploi, iar începutu lunii februarie aduce și un nou val de ninsori.
Dacă luni vremea a fost mai caldă decât de obicei în majoritatea regiunilor, marți și miercuri temperaturile scad, însă doar în unele zone, cum este Transilvania. Se încălzește iar de joi.
În Banat însă temperaturile sunt în urcare până joi, când sunt anunțate...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Atenționări Cod Galben de inundații în Alba și alte județe până miercuri, 28 ianuarie. Cod Portocaliu în sudul țării
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis luni atenționări Cod Galben de inundații pentru Alba și alte județe. În sudul țării este Cod Portocaliu.
Potrivit INHGA, atenționările sunt emise având în vedere situaţia hidrometeorologică actuală şi prognoza meteorologică pentru următoarele 48 de ore.
Sunt luate...
Citește mai mult pe Alba24.ro
