Connect with us

ACTUALITATE

Raed Arafat: ”Vor urma două luni dificile! Vaccinarea antigripală este extrem de importantă”

Publicat

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat, vineri seara, că vor urma două luni „dificile” în ceea ce priveşte infectările cu noul coronavirus.

Secretarul de stat a atras atenţia cu privire la faptul că vom avea o situaţie „destul de serioasă” când infectările cu noul coronavirus se vor suprapune cu gripa sezonieră şi a făcut apel la populaţie să se vaccineze antigripal şi să nu mai ţină cont de cei care contestă vaccinul.

„Sunt persoane care vor avea poate ambele infecţii simultan, sunt persoane care vor avea numai una sau numai alta şi persoanele vulnerabile, din păcate, sunt vulnerabile pentru amândouă.

Persoanele vârstnice, persoanele cu comorbidităţi sunt vulnerabile şi pentru gripă şi pentru COVID. Vaccinarea este extrem de importantă şi de data asta trebuie ca oamenii să înţeleagă măcar acum să nu mai asculte de atacurile împotrivă şi să se vaccineze. Au o şansă mult mai bună să scape măcar de riscul acesta al gripei sezoniere sau să-l atenueze, pentru că vaccinarea nu garantează că nu vei face deloc, dar poate ajuta ca dacă faci (gripă – n.r.) să fie mai uşor impactul bolii respective asupra organismului”, a afirmat Raed Arafat la Digi 24.

Oficialul a subliniat necesitatea ca populaţia să respecte măsurile privind purtarea măştilor şi păstrarea distanţei, pentru a limita răspândirea SARS-CoV-2. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Expoziția „Dascăli și artiști botoșăneni” în spațiul  Galeriei „Colecția de Artă” Botoșani

Publicat

expoziția „dascăli și artiști botoșăneni” în spațiul  galeriei „colecția de artă”

Publicitate

Muzeul Județean Botoșani organizează, în perioada 4-30 noiembrie 2025, în spațiul  Galeriei „Colecția de Artă” Botoșani, expoziția „Dascăli și artiști botoșăneni”.

Vor fi  expuse 31 de lucrări semnate de 9 artiști profesioniști, cu studii universitare absolvite la diverse  facultăți de artă din țară, a căror activitate artistică s-a împletit în mod fericit cu o carieră didactică de succes, desfășurată în instituții…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

ALERTĂ: Două surori din Botoșani au dispărut în drum spre școală. Polițiștii scotocesc orașul. Dacă aveți informații, sunați la 112

Publicat

alertĂ: două surori din botoșani au dispărut în drum spre

Publicitate

Polițiștii botoșăneni desfășoară activități de căutare pentru găsirea a două surori, Armașaru Daria Mirabela, în vârstă de 17 ani, și Armașaru Maria Gabriela, în vârstă de 13 ani, ambele din localitatea Socrujeni, județul Botoșani.

Potrivit informațiilor oferite de familie, în dimineața zilei de 5 noiembrie 2025, în jurul orei 07:30, cele două minore au plecat împreună din imobilul din municipiul Botoșani unde locuiau, fără forme…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ultima zi în care pelerinii pot trece prin Altarul Catedralei Naționale: Aproape 300.000 de persoane au vizitat lăcașul de cult

Publicat

ultima zi în care pelerinii pot trece prin altarul catedralei

Publicitate

Miercuri este ultima zi în care pelerinii pot trece prin Altarul Catedralei Naționale. Timp de zece zile, peste 290.000 de persoane s-au închinat în lăcașul de cult.

Persoanele care doresc să participe la pelerinajul de la Catedrala Națională pot verifica online timpul de așteptare aproximativ și capătul rândului, accesând linkul pus la dispoziție de Arhiepiscopia Bucureștilor.

În Sfântul Altar au fost așezate spre cinstire moaștele Sfântului…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Spectacolul „Portugalia” la Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani

Publicat

spectacolul „portugalia” la teatrul „mihai eminescu” botoșani

Publicitate

Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani invită iubitorii de artă în acest sfârșit de săptămână, la spectacolul „Portugalia” de Zoltán Egressy.

Duminică, 9 noiembrie de la ora 1900 ,  botoșănenii sunt așteptați la Teatrul „Mihai Eminescu” la spectacolul Portugalia” de Zoltán Egressy.

Regia: Vladimir Anton
Scenografia: Gelu Rîșca
Coregrafia: Victoria Bucun
Asistent regie: Răzvan Amitroaei

Distribuția:
FUNDĂ – Alexandra Vicol

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe