Connect with us

ACTUALITATE

Rata şomajului în UE s-a menţinut la 5,9% în decembrie. Date Eurostat

Publicat

somaj tehnic ajofm agenti economici.jpg

În luna decembrie 2023, rata şomajului a rămas constantă la 5,9% în Uniunea Europeană și la 6,4% în zona euro, în comparație cu luna anterioară, conform datelor publicate joi de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat).

Cu o rată a şomajului de 5,4% în decembrie, România se situează printre statele membre UE cu un nivel redus al şomajului.

În decembrie 2022, rata şomajului în zona euro era de 6,7%, iar în UE de 6,1%.

Eurostat estimează că 12,936 milioane de persoane din UE, dintre care 10,909 milioane în zona euro, erau în şomaj în decembrie 2023. Comparativ cu decembrie 2022, numărul şomerilor a scăzut cu 299.000 în UE şi cu 369.000 zona euro.

În decembrie, 2,863 de milioane de tineri (sub 25 de ani) din UE erau şomeri, dintre care 2,325 milioane în zona euro.

Rata şomajului în rândul tinerilor era de 14,7% în UE (în creştere de la 14,5% luna precedentă) şi de 14,4% în zona euro (în scădere de la 14,5% luna precedentă).

În rândul femeilor, rata şomajului în decembrie era de 6,2% în UE, stabilă faţă de luna precedentă, în timp ce în rândul bărbaţilor era de 5,7%, de asemenea stabilă comparativ cu luna anterioară.

În rândul statelor membre UE, cele mai mici rate ale şomajului în decembrie se înregistrau în Malta (2,4%), Polonia (2,7%), Cehia (2,8%) şi Germania (3,1%). La polul opus, cea mai ridicată rată a şomajului era în Spania (12%) şi Grecia (9,2%). Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

VIDEO: Două dintre cele trei fete rănite, luni dimineață, în accidentul de pe „Drumul Morții” din Suceava sunt în comă profundă, prognostic rezervat. Mama lor a murit pe loc

Publicat

video: două dintre cele trei fete rănite, luni dimineață, în

Publicitate

Două dintre cele trei fete rănite, luni dimineața, în accidentul rutier de la Pătrăuți sunt în comă profundă, iar medicii au prognostic rezervat, informează newsbucovina.ro.

Reamintim că o coliziune dintre un autotren și un autoturism Volvo a dus la decesul conducătoarei de 50 de ani, iar pasagerele – de 15, 17 și 21 de ani – sunt internate în SCJU Suceava.

Astfel, fata de 15 ani prezintă un traumatism cranio-cerebral sever, comă profundă…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șicanare în trafic transformată în ring de box: Patru bărbați după gratii după un incident petrecut pe strada Împărat Traian din municipiul Botoșani

Publicat

Șicanare în trafic transformată în ring de box: patru bărbați

Publicitate

Patru persoane au fost reținute pentru că s-au agresat reciproc în urma unei șicanări în trafic

La data de 15 septembrie 2025, polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele a patru persoane din județul Botoșani și Suceava, cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.

Din cercetări, a reieșit faptul că…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Expoziția „Dincolo de zări”, în spațiul Galeriei, Colecția de Artă

Publicat

botoșani: expoziția „dincolo de zări”, în spațiul galeriei, colecția de

Publicitate

Muzeul Județean Botoșani vă invită să vizitați, în perioada 16-30 septembrie 2025, în spațiul Galeriei, Colecția de Artă, expoziția, ‘Dincolo de zări’.

Vor fi expuse lucrări de pictură și grafică din patrimoniul instituției, având ca tematică peisajul (urban și rural), semnate de artiștii: Petru Abrudan, Constantin Apostol, Gheorghe Bucătaru, Emil Ciocoiu, Ștefan Constantinescu, Virgiliu Demetrescu Duval, Dumitru Ghiață, Mircea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tânăr de 22 de ani, din Suceava, la plimbare prin Botoșani cu mașină fără plăcuțe de înmatriculare și fără permis

Publicat

tânăr de 22 de ani, din suceava, la plimbare prin

Publicitate

Sâmbătă, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr.1 Botoșani au identificat în trafic un autoturism care nu avea montate plăcuțele de înmatriculare.

 

În urma verificărilor efectuate de către polițiști, a fost stabilită identitatea conducătorului auto în persoana unui tânăr, de 22 ani, din județul Suceava, precum și faptul că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar autoturismul pe care îl…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate
Publicitate