Connect with us

ACTUALITATE

Rectificare bugetară pe 31 iulie. Până atunci ministrul de Finanţe va face o analiză cu privire la cheltuieli (surse)

Publicat

bani

Rectificarea bugetară va avea loc pe data de 31 iulie, iar până atunci ministrul de Finanţe, Eugen Teodorovici, trebuie să vină cu o analiză referitoare la măsurile pe care le va lua, astfel încât, până la sfârşitul anului, să se încadreze în deficitul bugetar de 3%, au declarat joi surse politice.

Data rectificării bugetare a fost decisă miercuri în şedinţa Comitetului Executiv Naţional al PSD.

„În şedinţa CExN s-a stabilit că până pe 31 iulie ministrul de Finanţe, Eugen Teodorovici, trebuie să vină cu o analiză cum se prezintă bugetul şi ce măsuri va lua pentru ca, până la sfârşitul anului, să se încadreze în deficitul bugetar de 3%. Pe 31 iulie se va face şi rectificarea bugetară”, au precizat sursele citate.

Conform acestora, pentru reducerea cheltuielilor bugetare se ia în considerare un proiect potrivit căruia pensiile speciale vor fi impozitate progresiv. Alte măsuri care sunt avute în vedere sunt eliminarea unor programe sociale ce nu sunt eficiente şi restructurarea unor agenţii de stat.

Ministrul Finanţelor a anunţat, în şedinţa PSD de miercuri, că din buget lipsesc 7 miliarde de lei, pe care Guvernul trebuie să îi găsească pentru a acoperi deficitul.

Tot în şedinţa de miercuri s-a stabilit ca săptămâna viitoare să fie convocat un nou Comitet Executiv Naţional în care se va vorbi despre o remaniere guvernamentală, care să privească nu doar miniştrii, ci şi secretarii de stat, în condiţiile în care premierul urmează să prezinte o evaluare a fiecărui minister în parte.

Pe de altă parte, s-a decis ca noua conducere a Partidului Social Democrat – Viorica Dăncilă, Eugen Teodorovici şi Mihai Fifor – să meargă în fiecare filială judeţeană pentru a analiza rezultatele de la alegerile europarlamentare. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

288 de locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

288 de locuri de muncă disponibile la botoșani. lista comunicată

Publicitate

Nu mai puțin de 288 de locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
SEF BIROU COMERT CU RIDICATA SI CU AMANUNTUL POWERLINE SRL STR. NAŢIONALĂ,

Nr. 99, MUN, LOC….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Razie la Tudora. Trei permise reținute, zeci de persoane verificate

Publicat

razie la tudora. trei permise reținute, zeci de persoane verificate

Publicitate

Duminică, polițiștii din cadrul Biroului Rutier au organizat o acțiune pentru creșterea vizibilității elementului polițienesc, impunerea unui climat de siguranță rutieră și prevenirea și combaterea cauzelor generatoare de accidente rutiere grave, în comuna Tudora.

 

Polițiștii au legitimat aproximativ 70 de persoane, au verificat 42 de autovehicule, au efectuat 24 de testări cu aparatul etilotest și au constatat o infracțiune flagrantă la…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Părintele Ioan Harpa, starețul Mănăstirii Popăuți, le-a vorbit credincioșilor în Catedrala din Dorohoi

Publicat

video: părintele ioan harpa, starețul mănăstirii popăuți, le a vorbit credincioșilor

Publicitate

Duminică, 7 decembrie 2025, în Catedrala orașului Dorohoi a avut loc o seară duhovnicească în cadrul căreia invitat a fost părintele arhimandrit Ioan Harpa, starețul Mănăstirii Popăuți, care a susținut conferința cu tema: „Noii sfinți români, lumini în veșnicie”, scrie slovacrestină.com.
Evenimentul a fost organizat în contextul Anului comemorativ al duhovnicilor și mărturisitorilor ortodocși români din secolul al XX-lea.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

DOLIU: A trecut în veșnicie mama părintelui Radu Zaiț, parohul Bisericii „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” din municipiul Botoșani

Publicat

doliu: a trecut în veșnicie mama părintelui radu zaiț, parohul

Publicitate

Credincioșii din municipiul Botoșani, care l-au cunoscut de-a lungul timpului pe părintele Radu Zaiț, parohul Bisericii „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” din zona industrială, sunt cuprinși de tristețe după trecerea la cele veșnice a mamei sale, Rodica Zaiț, la vârsta de 75 de ani.

Discretă, blândă și cu o credință puternică, Rodica Zaiț a fost vreme de mulți ani un profesionist respectat în cadrul Spitalului Județean „Mavromati”, unde a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe