Connect with us

EVENIMENT

Reîncepe carantina în Shanghai din cauza COVID-19

Publicat

test antigen covid pixabay.jpg

Unele părți ale orașului Shanghai au început să impună joi noi restricții de izolare. Locuitorii din districtul Minhang, care se întinde pe o suprafață mare, au primit ordin să rămână acasă timp de două zile, în încercarea de a controla riscurile de transmitere a COVID-19, potrivit Reuters.

Minhang, în care locuiesc peste 2 milioane de persoane, va efectua teste pentru diagnosticarea COVID-19 pentru toți rezidenții pe 11 iunie, iar restricțiile vor fi ridicate odată ce testele vor fi finalizate, a precizat guvernul pe contul său WeChat.

Shanghai a raportat miercuri patru noi cazuri simptomatice confirmate de COVID-19, toate în zone aflate deja în carantină. Niciunul dintre noile cazuri nu a fost în districtul Minhang.

 

Reîncepe carantina în Shanghai din cauza COVID-19: a ieșit săptămâna trecută dintr-o izolare de două luni

 

Săptămâna trecută, Shanghai a ieșit săptămâna trecută dintr-o izolare de două luni la nivelul întregului oraș, dar unele complexuri rezidențiale au fost din nou sigilate, în timp ce autoritățile continuă să aplice o politică „dinamică zero-COVID”, care vizează închiderea lanțurilor de transmitere cât mai curând posibil.

Acest lucru înseamnă că autoritățile aplică rapid restricții de circulație și cerințe de testare în zonele în care locuiesc sau au vizitat nu numai cazurile pozitive, ci și contactele lor apropiate.

Reîncepe carantina în Shanghai din cauza COVID-19: cinci runde de teste obligatorii

Mai multe autorități guvernamentale la nivel de stradă au emis notificări care spun că rezidenții vor fi supuși la două zile de izolare și alte 12 zile de testare riguroasă începând de joi.

Potrivit anunțurilor din cel puțin trei cartiere din Shanghai, locuitorii vor fi supuși la cinci runde de teste obligatorii care se vor încheia pe 23 iunie și vor fi ținuți în casă până sâmbătă. Mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Criză de apă rezolvată în Izvoru Crișului. Consiliul Județean Cluj alocă peste 80.000 de lei pentru o nouă stație de pompare

Publicat

apa izvoru crisului.jpg






Consiliul Județean Cluj intervine pentru remedierea crizei de apă potabilă cu care se confruntă locuitorii din Izvoru Crișului.

Astfel, CJ va aloca 84.000 de lei pentru achiziționarea unei noi stații de pompare complet automatizate.

Stație nouă de pompare de apă la Izvoru Crișului

Această măsură vine în urma dificultățile majore în alimentarea cu apă, accentuate de lipsa prelungită a precipitațiilor…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO Agricultura din Alba: Care sunt zonele afectate de secetă. Producție record la grâu în acest an, într-o parte a județului

Publicat

video agricultura din alba: care sunt zonele afectate de secetă.

În județul Alba au fost înregistrate pagube agricole însemnate, dar pe suprafețe restrânse, a declarat Doina Vasiu, director executiv al Direcției pentru Agricultură Alba.

Aceasta a precizat, în conferința de presă susținută luni, 28 iulie 2025, că secetă s-a înregistrat doar în jurul municipiului Alba Iulia. 

De asemenea, a mai declarat că în restul județului s-au înregistrat producții foarte bune la grâu.

Doina Vasiu a spus că au primit înștiințări cu privire…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Primăria Alba Iulia amenajează un nou spațiu verde, în centrul orașului. Când vor fi terminate lucrările

Publicat

video: primăria alba iulia amenajează un nou spațiu verde, în

Primăria Alba Iulia amenajează un nou spațiu verde ce va putea fi folosit ca loc de joacă pentru copii și de relaxare pentru părinți și nu numai. Anunțul a fost făcut de primarul Gabriel Pleșa.

Spațiul este amenajat în centrul municipiului, la intersecția străzilor Olteniei și Ion Arion. În aceeași zonă, a fost dechisă recent și o parcare, cu 70 de locuri, în apropierea unor instituții publice.

”Acum, pentru locuitorii din zonă, amenajăm un părculeț, un loc de…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vitezomani amendați pe drumurile Clujului. Unii au depășit viteza legală cu peste 70 de km/h

Publicat

politie 3 e1742304258934.jpg






Polițiștii clujeni au desfășurat, în perioada 21 – 27 iulie, acțiuni punctuale pentru combaterea vitezei excesive, în cadrul unei campanii naționale organizate de Poliția Română. Scopul principal al demersului a fost prevenirea accidentelor rutiere generate de viteza neadaptată la condițiile de drum.

”În urma controalelor efectuate, au fost aplicate 377 de sancțiuni contravenționale pentru depășirea…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe