Connect with us

EVENIMENT

Republica Moldova caută soluţii pentru securizarea spaţiului său aerian

Publicat

anatolie nosatîi ministru apararii republica moldova sursa foto fb
sursa foto: Facebook / Anatolie Nosatîi - Ministru al Apărării al Republicii Moldova

Ministrul apărării al Republicii Moldova, Anatolie Nosatîi, a declarat că ţara sa caută soluţii pentru a garanta securitatea spaţiului său aerian. De asemenea, se negociază în acest sens cu producători de sisteme de apărare antiaeriană, relatează vineri agenţia EFE.

"Înainte, apărarea antiaeriană nu era considerată o prioritate. Dar am văzut de mai multe ori rachete ruseşti zburând pe deasupra Moldovei în direcţia vestului Ucrainei. Necesitatea protejării spaţiului nostru aerian a devenit acum una urgentă", a spus Nosatîi la postul de televiziune JurnalTV.

Prin urmare, Ministerul Apărării de la Chişinău negociază în prezent cu producători de sisteme de apărare antiaeriană, în căutarea "celei mai bune oferte în termeni de preţ şi utilitate", a precizat Anatolie Nosatîi, recunoscând totodată că achiziţia unor astfel de echipamente militare necesită mult timp şi mulţi bani.

"Inclusiv achiziţia unor sisteme cu rază medie de acţiune implică un preţ excesiv pentru noi.

Vorbim de sute de milioane de euro sau chiar de un miliard dacă dorim (sisteme) Patriot sau S-400", a exemplificat ministrul moldovean. Chiar dacă Republica Moldova ar avea bani pentru asemenea sisteme, livrarea lor nu s-ar putea face rapid, întrucât între plasarea comenzii şi primirea echipamentelor ar fi nevoie de o perioadă de timp cuprinsă între un an şi jumătate şi doi ani, a precizat el.

"Partenerii noştri studiază opţiuni de consolidare a sistemelor de apărare existente pentru garantarea securităţii la scară continentală", a mai menţionat ministrul Anatolie Nosatîi, semnalând de asemenea că Republica Moldova primeşte echipamente şi asistenţă de asemenea prin Facilitatea Europeană pentru Pace, din care anul trecut Chişinăul a primit 47 de milioane de euro. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Val de dizolvări de firme la Cluj. Aproape 3.000 de companii au fost închise în primele 11 luni din anul 2025

Publicat

constructii scaled e1605530251802.jpg






Județul Cluj se află în topul național al dizolvărilor de firme, potrivit datelor centralizate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC).

În primele 11 luni din 2025, aproape 3.000 de companii clujene și-au încetat activitatea, într-un context economic dificil, marcat de creșteri semnificative ale închiderilor de afaceri la nivel național.

Județul Cluj, pe primul loc la numărul de firme...
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

O echipă condusă de savantul din Aiud, Sergiu Pașca, a reușit să producă la scară largă ”mini-creiere”. Importanța realizării

Publicat

o echipă condusă de savantul din aiud, sergiu pașca, a

O echipă de la Universitatea Stanford, condusă de cercetătorul din Aiud, Sergiu Paşca, a identificat o modalitate de a produce mii de organoizi cerebrali identici cu ajutorul unui aditiv alimentar.

Tehnologia e simplă, dar rezultatele sunt semnificative: producţia la scară mare a mini-creierelor promite progrese în cercetarea bolilor neurologice, scrie 360medical.ro.

Echipa Stanford a descoperit o soluţie ingenioasă pentru una dintre cele mai mari provocări din domeniul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Decizie crucială la CCR. Judecătorii decid soarta pensiilor speciale ale magistraților

Publicat

1765364125 ccr scaled e1739974914664.jpg






Curtea Constituțională a României (CCR) urmează să se pronunțe duminică, 28 decembrie, asupra legii care modifică regimul pensiilor speciale ale magistraților.

Decizia este una așteptată cu mare interes, după ce Înalta Curte de Casație și Justiție a contestat actul normativ, susținând că acesta afectează independența justiției.

Sesizarea Înaltei Curți: „Se elimină de facto pensia de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Prognoza meteo pentru noaptea de Revelion: Vreme deosebit de rece, pe fondul datelor care indică o iarnă severă

Publicat

alertă de furtună de iarnă în europa. schimbare majoră a

Prognoza meteo pentru noaptea de Revelion: România se pregătește pentru un Revelion cu vreme deosebit de rece, pe fondul unei situații atmosferice specifice iernii severe, care va afecta o mare parte a Europei și implicit teritoriul țării noastre.

Meteorologii indică pătrunderi succesive de aer polar-arctic, ce vor aduce ger, vânt puternic și ninsori viscolite, inclusiv în noaptea dintre ani, potrivit Mediafax.

La nivel european, situația meteorologică este dominată de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe