Connect with us

EVENIMENT

Restricţii de circulaţie în trei comune din Tulcea, din cauza incidenţei cazurilor de COVID-19

Publicat

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) a decis, vineri, impunerea unor noi restricţii într-o localitate din Delta Dunării în care incidenţa cazurilor de COVID-19 a depăşit 4 cazuri la mia de locuitori, aşa încât în momentul de faţă în trei comune din judeţ se aplică restricţii de circulaţie.

Potrivit hotărârii publicate pe site-ul Prefecturii judeţului Tulcea, agenţii economici din comuna Crişan trebuie să-şi desfăşoare activitatea în zilele de week-end între orele 5.00 şi 18.00, în celelalte ore putând oferi servicii de livrare la domiciliu.

Alte comune tulcene în care se aplică aceste restricţii sunt Mahmudia, unde incidenţa este de 6,3 cazuri de COVID-19 la mia de locuitori, şi Izvoarele, unde incidenţa este de 3,5 cazuri la mia de locuitori, după ce la începutul săptămânii aceasta depăşise incidenţa de 4 cazuri la mia de locuitori.

În zece unităţi administrativ-teritoriale, printre care şi municipiul Tulcea, doar terasele sunt deschise, iar activitatea agenţilor licenţiaţi în jocuri de noroc este interzisă, cu excepţia activităţii de vânzare a biletelor de tip Loto, pariuri şi lozuri.

În judeţ, incidenţa cumulată la 14 zile a cazurilor active de COVID-19 este de 2,38 la mia de locuitori, iar în municipiul Tulcea incidenţa este de 3,86.

De la începutul pandemiei au fost confirmate 7.461 de cazuri, iar în 6.661 dintre ele s-a constatat vindecarea. De asemenea, au fost înregistrate 232 de decese din cauze asociate cu COVID-19.

Până în prezent, 23.972 de persoane s-au vaccinat, iar dintre acestea 7.645 au făcut şi rapelul.

AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

CFR Cluj – Rapid, duel decisiv pentru sferturile Cupei României. Meciul din Gruia poate decide soarta calificării în Grupa A

Publicat

cfr cluj 1.jpg






Partida dintre CFR Cluj și Rapid București, programată marți, de la ora 20:00, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, reprezintă capul de afiș al primei zile din ultima etapă a fazei grupelor Cupei României.

Duelul din Gruia este decisiv pentru stabilirea echipelor calificate în sferturile de finală din Grupa A, într-un context în care calculele calificării rămân deschise până în ultima clipă.

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Zeci de actori clujeni au protestat în fața Teatrului Național. Artiștii contestă noile reguli de evidență a muncii

Publicat

reprez e1770730958509.jpeg






Zeci de actori și artiști din instituțiile publice de spectacole și concerte din Cluj-Napoca au participat marți, 10 februarie, ora 14:30, la un protest simbolic organizat în fața Operei Naționale Române și a Teatrului Național, nemulțumiți de noile instrucțiuni ale Ministerului Culturii privind organizarea și evidența timpului de muncă.

Acțiunea, descrisă de participanți drept un „protest de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Fostul șef al Jandarmeriei Cluj, Aurel Litan, rămâne în arest la domiciliu. Tribunalul i-a respins contestația

Publicat

litan 2 e1769887782680.jpg






Tribunalul Cluj a respins, marți, contestația depusă de fostul șef al Jandarmeriei Cluj, general de brigadă (r) Aurel Litan, la măsura arestului la domiciliu pentru agresiune sexuală asupra unei fete de 17 ani. 

Litan a fost plasat în arest la domiciliu în 31 ianuarie, pentru 30 de zile, cu obligativitatea purtării unei brățări electronice de supraveghere, de magistrații Judecătoriei Cluj-Napoca, iar...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Dominic Fritz pierde procesul în care ANI îl acuză de conflict de interese. Primarul anunță că face apel: „Nu plec”

Publicat

dominic fritz.jpg






Primarul Dominic Fritz a reacționat dur după ce Curtea de Apel Timișoara a respins cererea sa de anulare a raportului Agenției Naționale de Integritate (ANI), care îl declarase incompatibil și în conflict de interese administrativ.

Edilul anunță că va continua lupta în instanță și va contesta decizia la Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ).

„Sunt cu capul sus. Nu am nimic ce să-mi reproșez”,...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe