Connect with us

EVENIMENT

Restricții în două localități din Ilfov, unde rata de incidență a trecut de 2 la mie

Publicat

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ilfov a decis impunerea de restricții în comunele Snagov și Ciorogârla, unde s-au înregistrat valori ale ratei de incidență cumulată calculată la 14 zile de 2,73/1000 locuitori, respectiv de 2,14/1000 locuitori.

Restricțiile se aplică din 9 septembrie, ora 00:00.

Sunt interzise organizarea şi desfăşurarea de mitinguri, demonstraţii, procesiuni, concerte sau alte tipuri de întruniri în spaţii deschise, precum şi a întrunirilor de natura activităţilor culturale, ştiinţifice, artistice, sportive sau de divertisment în spaţii închise, cu unele excepții.

În spațiile publice, piețe, târguri, bâlciuri, talciocuri, stații pentru transportul în comun, spațiile comerciale, mijloacele de transport în comun și la locul de muncă se instituie obligativitatea purtării măștii de protecție, astfel încât să acopere nasul și gura, în condițiile stabilite prin ordin comun al ministrului sănătății și al ministrului afacerilor interne. Masca este obligatorie și pe o rază de 50 m în jurul unităților de învățământ, pentru persoanele care staționează în acest perimetru, începând cu data de 13septembrie 2021.

Competiţiile sportive se pot desfăşura pe teritoriul localităților Snagov și Ciorogârla cu participarea spectatorilor până la 50% din capacitatea maximă a spaţiului, cu asigurarea unei distanțe de minimun 1 metru între persoane. Participarea este permisă doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, persoanele care prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 72 de ore sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 24 de ore, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2,

Organizarea și desfășurarea în aer liber a spectacolelor, concertelor, festivalurilor publice și private sau a altor evenimente culturale sunt permise cu participarea a cel mult 2.500 de spectatori și cu purtarea măștii de protecție. Participarea este permisă doar pentru persoanele care sunt vaccinate, care prezintă rezultatul negativ al unui test sau care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2.

Se permite organizarea de evenimente private (nunți, botezuri, mese festive etc.) cu un număr de participanți de maximum 150 de persoane în exterior sau maximum 100 de persoane în interior, cu respectarea normelor de protecție sanitară. Se permite organizarea de evenimente private (nunți, botezuri) cu un număr de participanți de maximum 300 de persoane în interior și cu asigurarea unei suprafețe de minimum 2 mp pentru fiecare. Participarea este permisă doar pentru persoanele care sunt vaccinate, cu test negativ sau care au fost bolnave.

Activitatea restaurantelor și cafenelelor din interiorul hotelurilor, pensiunilor sau altor unități de cazare, precum și la terasele acestora este permisă până la capacitatea maximă a spațiului în intervalul orar 05:00-02:00. Activitatea în baruri, cluburi şi discoteci este permisă fără a depăși 70% din capacitatea spaţiului şi în intervalul orar 5,00-2,00, dacă toate persoanele sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 şi pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare.

Sursa: Mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Lupte de gladiatori, la Alba Iulia cu starurile Survivor, Uwe și Darius. ”Sângele nu iartă”: O poveste despre răzbunare

Publicat

video: lupte de gladiatori, la alba iulia cu starurile survivor,

Piața Cetății din Alba Iulia s-a transformat sâmbătă, 16 august, după lăsarea serii, într-o arenă a gladiatorilor. Mai exact reenactorii celor două trupe de gladiatori prezente la la Festivalul Roman Apulum, Ludus Ursus Nigrus și Ludus Apulensis, au acaparat publicul. 

Este vorba despre lupte de gladiatori puse în scenă de reenactori cu experiență. Însă, nu sunt doar simple lupte, ci acestea au la bază un scenariu. 

Anul acesta, trupa de reenactori gladiatori condusă de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cu cei care beau alcool și se droghează ce se întâmplă? Clujenii au alte probleme după interzicerea fumatului în spații publice

Publicat

fumat5.jpg






Clujenii vor să respire un aer cât mai sănătos. Astfel, mulți se arată mulțumiți de faptul că nu se mai poate fuma în stațiile de autobuz, iar în parcuri doar în locuri special amenajate.

Dar tocmai pentru că le pasă ce aer respiră, mulți au ridicat și alte probleme pe care le are orașul, inclusiv poluarea produsă de mașini.

“Se bea alcool în stațiile de autobuz”

Interzicerea fumatului în…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Târg de sclavi la Festivalul Roman Apulum de la Alba Iulia. Licitație pentru gladiatori, nimfe și soldați romani

Publicat

video: târg de sclavi la festivalul roman apulum de la

Unul dintre cele mai interactive momente din cadrul Festival Roman Apulum de la Alba Iulia este ”Târgul de Sclavi”. Sâmbătă de la ora 17.30, ”sclavii reenactori” au fost fost prezentați publicului pentru a fi licitați.

Mai exact, organizatorii scot la licitație reenactori, iar publicul prezent la Alba Iulia licitează pentru aceștia.

La mare căutare sunt gladiatorii, nimfele dansatoare sau meștșugarii care le pot produce suveniruri celor care i-au licitat.

Evenimentul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ministerul Sănătății anunță modificarea legislației pentru protocoalele privind raportarea și controlul infecțiilor nosocomiale

Publicat

ministerul sănătății anunță modificarea legislației pentru protocoalele privind raportarea și

Ministerul Sănătății anunță schimbarea legislației pentru a simplifica, clarifica și face aplicabile protocoalele privind raportarea și controlul infecțiilor nosocomiale.

”Infecțiile asociate asistenței medicale (cunoscut ca infecții nosocomiale) nu trebuie ascunse, ci raportate, înregistrate și controlate.

Doar așa putem proteja pacienții și limita răspândirea lor între oameni aflați deja într-o situație vulnerabilă.

În România, timp de ani de zile, aceste…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe