EVENIMENT
Restricţii temporare într-un municipiu din județul Alba

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Alba a propus miercuri instituirea unor restricţii temporare pe o perioadă de 14 zile, începând de joi seara, în municipiul Aiud, care înregistrează o rată de infectare cu virusul SARS-CoV-2 de 5,99 la 1.000 de locuitori.
„Propunem instituirea unor restricţii temporare, în intervalul luni – vineri între orele 18,00 – 22,00, iar sâmbăta şi duminica între orele 5,00 – 22,00, pe o perioadă de 14 zile, la nivelul unităţii administrativ-teritoriale Municipiul Aiud şi localităţilor aparţinătoare Aiudul de Sus, Gâmbaş, Măgina, Păgida, Ciumbrud, Gârbova de Jos, Gârbova de Sus, Gârboviţa, Sâncrai şi Ţifra, judeţul Alba, începând cu data de 25.03.2021 ora 18,00, până în data de 08.04.2021 ora 5,00, sens în care se va solicita Centrului Naţional de Coordonare şi Conducere a Intervenţiei emiterea ordinului comandantului acţiunii”, se arată în hotărârea adoptată miercuri seara, în şedinţă extraordinară, de CJSU Alba.
AICI: RESTRICȚII din 28 martie 2021: Modele de declarații actualizate. Toate măsurile ce vor fi aplicate de duminică
Una dintre măsuri vizează limitarea programului de lucru cu publicul al operatorilor economici din domeniul comercializării de bunuri alimentare şi nealimentare, în intervalul luni – vineri între orele 6,00 şi 20,00, iar sâmbăta şi duminica între orele 6,00 şi 16,00, cu excepţia farmaciilor şi a staţiilor de distribuţie carburant, care pot avea program non-stop.
De asemenea, s-a propus ca în intervalul luni – vineri între orele 18,00 şi 22,00, iar sâmbăta şi duminica între orele 5,00 şi 22,00 să se interzică circulaţia tuturor persoanelor în afara locuinţei/gospodăriei, cu anumite excepţii precizate în hotărâre.
Nu vor mai putea avea loc evenimente private (nunţi, botezuri, mese festive etc.) în spaţii închise şi deschise.
Va fi strict interzisă intrarea / ieşirea din localităţile menţionate prin alte zone şi căi de acces decât cele deschise circulaţiei publice de pe drumurile naţionale, judeţene, comunale şi forestiere iar circulaţia şi staţionarea în spaţii publice a persoanelor sunt interzise, cu excepţia motivelor bine justificate, pe baza declaraţiei pe proprie răspundere, legitimaţiei de serviciu sau a adeverinţei eliberate de angajator.
Se permite oficierea slujbelor religioase doar în exteriorul clădirilor, cu excepţia celor la care participă doar personalul bisericesc. Pentru evenimentele organizate în exterior se va respecta norma de 4 mp/persoană, cu respectarea regulilor de protecţie sanitară. Oficierea slujbelor de înmormântare este permisă cu participarea a maximum opt persoane în interior iar în exterior, cu participarea a maximum 20 de persoane. Se permite oficierea evenimentelor de stare civilă cu prezenţa a maximum 10 persoane în interiorul clădirii iar în exterior, cu participarea a maximum 20 de persoane, cu respectarea regulilor de protecţie sanitară.
Autorităţile au decis instituirea unor măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor epidemiei de COVID-19 „având în vedere situaţia epidemiologică din municipiul Aiud generată de coronavirusul SARS-CoV-2, care a dus la înregistrarea unei rate de infectare cu virusul SARS-CoV-2 de 5,99 la 1.000 de locuitori”.
Controlul măsurilor privind limitarea deplasării persoanelor în/din unitatea administrativ-teritorială şi măsurile de ordine publică vor fi organizate şi coordonate de către Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Alba, cu sprijinul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, a Poliţiei locale, efective din cadrul DSP, DSVSA, ITM, Protecţia Consumatorului, ISCTR sau alţi funcţionari. AGERPRES

Un incendiu a izbucnit vineri, 13 iunie, în jurul orei 17.50 pe raza municipiului Alba Iulia.
Potrivit reprezentanților ISU Alba o anexă ar fi fost cuprinsă de flăcări.
La fața locului intervin pompierii din Alba Iulia cu trei autospeciale de stingere.
Misiunea pompierilor militari este în dinamică. Știre în curs de actualizare.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
ACCIDENT RUTIER pe raza localității Valea Lungă: Trei mașini implicate. Ce spun pompierii militari

Un accident rutier s-a petrecut vineri, 13 iunie, pe raza localității Valea Lungă, pe DN14B, în jurul orei 17.30.
Potrivit reprezentnaților ISU Alba, în accidentul rutier ar fi fost implicate trei autoturisme. Din primele informații nu ar fi rezultat persoane încarcerate între fiarele mașinilor.
La fața locului intervin pompierii din Blaj cu o autospecială de stingere, un echipaj de prim ajutor și o ambulanță SAJ.
Misiunea pompierilor este în dinamică. Știre în curs de…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un accident rutier a avut loc, vineri, pe Calea Victoriei, în Turda. S-au ciocnit o mașină și un motociclu. Conducătorul acestuia a primit îngrijiri medicale, însă a fost declarat decesul.
„La data de 13 iunie a.c., în jurul orei 16:10, pe Calea Victoriei din municipiul Turda a fost înregistrat un accident rutier.
Din primele cercetări efectuate la fața locului a rezultat că un bărbat de 29 de ani, aflat la volanul unui autoturism care se deplasa în direcția…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
România ia în calcul modelul Germaniei. Taxă de 10% pe reclamele online de pe Google, Facebook și TikTok

Guvernul României ar putea lua în calcul introducerea unei taxe de 10% pe veniturile din publicitate opținute de Google, Facebook sau TikTok.
Astfel, Guvernul ia în calcul posibilitatea introducerii unei măsuri fiscale similare cu cea propusă în Germania, pentru a corecta un dezechilibru evident: platformele internaționale câștigă sume considerabile din publicitatea vândută în România, însă contribuțiile lor la bugetul național rămân minime.
Autoritățile federale din…
Citește mai mult pe Alba24.ro