Connect with us

EVENIMENT

Rezervările în stațiunile montane și balneare din România înregistrează o creștere de 50% în primele patru luni ale anului 2023

Publicat

fotografie cu caracter ilustrativ

Potrivit datelor furnizate de un turoperator specializat în oferte turistice exclusiv în România, rezervările în stațiunile montane și balneare au înregistrat o creștere de aproape 50% în primele patru luni ale anului față de aceeași perioadă a anului trecut.

Tariful mediu al unui sejur montan contractat în perioada analizată a fost de 535 de lei, în creştere cu 28%, comparativ cu preţul mediu al unui sejur rezervat în primele patru luni ale anului trecut. În ceea ce priveşte durata medie a unui sejur în destinaţiile montante, aceasta a rămas aceeaşi, respectiv de trei zile, iar topul destinaţiilor este condus de Sinaia, Poiana Braşov şi Predeal.

Pe segmentul balneo, preţul mediu al unui sejur rezervat în ianuarie - aprilie 2023 a fost de 1.050 de lei, în creştere cu 16% faţă preţul mediu în ianuarie - aprilie 2022. Durata medie a unui sejur a rămas neschimbată, de patru nopţi, în timp ce Băile Felix, Călimăneşti Căciulata şi Băile Herculane sunt primele trei destinaţii preferate de către români pe acest segment.

"Turismul în staţiuni montane şi balneo din România a crescut puternic în primele patru luni ale lui 2023 faţă de acceaşi perioadă a anului trecut.

Odată cu depăşirea pandemiei, fie că vorbim de practicarea sporturilor de iarnă sau de activităţi de relaxare şi tratament, românii regăsesc în număr din ce în ce mai mare oportunităţile şi ofertele pe care chiar ţara noastră le pune la dispoziţie, ceea ce este desigur îmbucurător", a declarat Adrian Voican, preşedintele Bibi Group4Travel.

Rezervările în stațiunile montane și balneare din România înregistrează o creștere de 50% în primele patru luni ale anului 2023. Hotelierii de la munte şi balneo îi aşteaptă de altfel pe români cu pachete speciale

Hotelierii de la munte şi balneo îi aşteaptă de altfel pe români cu pachete speciale şi în perioada minivacanţei de 1 iunie şi Rusalii.

Astfel, pe Valea Prahovei mai sunt disponibile oferte cuprinse între 600 lei/persoană pentru un sejur de trei nopţi la un hotel de 3 stele, cu mic dejun inclus, respectiv de 1.600 de lei/persoană tot pentru un sejur de trei nopţi la un hotel de 5 stele cu mic dejun şi acces la zona spa.

În Băile Felix, un sejur de trei nopţi, în aceeaşi perioadă, la un hotel de 3 stele costă 550 lei/persoană, cu mic dejun şi acces la piscină, iar la un hotel de 5 stele ajunge la 3.100 lei/persoană, sejur de patru nopţi, cu demipensiune, prânz festiv, programe de divertisment şi acces la zona spa.

Bibi Touroperator este unul dintre cei mai importanţi turoperatori de pe piaţa locală, specializaţi exclusiv pentru România.

Parte a grupului Bibi, un brand românesc creat în urmă cu peste 30 de ani, este numărul 2 în topul naţional al Consiliului Naţional al IMM-urilor din România (CNIPMMR). Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. Imagini revoltătoare la Pediatrie 3 Cluj. Părinți reclamă mizerie și saloane murdare: „Mi se lipeau papucii de podea”

Publicat

collage 4.jpg






Imagini apărute pe rețelele sociale arată condiții necorespunzătoare de curățenie în saloanele Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii, secția Pediatrie 3 din Cluj-Napoca. Postarea aparține unei utilizatoare care a filmat mai multe zone din salon, semnalând mizerie, praf și lipsa igienizării.

În imaginile publicate se observă un dispenser de prosoape de hârtie plin de mizerie. Într-un alt cadru,...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Patinoarul din Aiud își prelungește programul până pe 25 ianuarie. Orarul de funcționare

Publicat

patinoarul din aiud își prelungește programul până pe 25 ianuarie.

Temperaturile scăzute din această perioadă, precum și interesul crescut al copiilor și tinerilor pentru activitățile de iarnă i-au determinat pe reprezentanții Primăriei Aiud să prelungească programul de funcționare al patinoarului până la data de 25 ianuarie.

Potrivit reprezentanților instituției, patinoarul va funcționa după următorul program:

  • Luni - Vineri: 15:00 - 20:00
  • Sâmbătă - Duminică: 12:00 - 20:00

„Vă așteptăm să vă bucurați de iarnă și de mișcare în...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Caz tulburător la Timișoara: Un pensionar a murit de frig după ce oprit căldura în casă ca să facă economii

Publicat

ministrul energiei: suntem pregătiți pentru creșterea consumului de gaze în

Un caz cutremurător s-a petrecut la Timișoara. O familie soț și soție, bărbatul  în vârstă de 65 de ani, iar femeia cu zece ani mai tânără, locuiau într-o locuință socială de pe strada Odobescu din oraș. 

Potrivit ziarului local opiniatimișoarei.ro, cei doi erau bolnavi, femeia fiind chiar imobilizată la pat. Din câte se pare aceștia au oprit căldura în apartament chiar dacă temperaturile au coborât în ultimele zile chiar iși la -15 grade în Timișoara. 

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Sute de camioane fac zilnic coadă să încarce sare de la Salina Ocna Dej. Câte tone pleacă în 24 de ore pentru deszăpezire

Publicat

salina dej1.jpg






Între 200 și 250 de camioane fac coadă zilnic la Salina Ocna Dej pentru a încărca sare, necesară pentru procesul de deszăpezire.

Situația este impusă de condițiile meteo, iar directorul salinei spune că societatea e pregătită să facă față cererii dacă va mai fi nevoie.

Cozi de sute de camioane la Salina Ocna Dej

Marți, 13 ianuarie, peste 200 de camioane așteptau să încarce sare pentru deszăpezire.

Citește mai departe