Connect with us

EVENIMENT

REZULTATE finale Evaluare Națională 2019: NOTELE și mediile, după contestații, publicate de Ministerul Educației

Publicat

examen

Ministerul Educației a publicat sâmbătă rezultatele finale, după contestații, la examenul de Evaluare Națională 2019.

VEZI AICI REZULTATE FINALE EVALUARE NAȚIONALĂ 2019

Situația înainte de contestații

Potrivit ministerului, dintre cei 146.105 candidaţi prezenți, 106.838 (73,12%) de candidați au obţinut medii mai mari sau egale cu 5 (cinci). Dintre aceștia, 429 de candidați au încheiat examenul cu media generală 10 (zece).

Comparativ, anul trecut, 73,5% dintre elevi au avut medii mai mari sau egale cu 5.

Vezi și Rezultate Evaluare Națională 2019, înainte de contestații. 73,12% dintre elevi au luat note peste 5. Peste 400 medii de 10

În acest an, rata de participare a fost de 94,2%: 146.105 candidaţi prezenţi dintr-un total de 155.020 de elevi înscrişi.

La proba de Limba și literatura română au obținut note peste sau egale cu 5 (cinci) 118.074 de candidați (80,6%), iar 1.956 de candidați au fost notați cu 10 (zece). La proba de Matematică, 91.606 candidați (62,7%) au note peste sau egale cu 5 (cinci), iar 2.535 de candidați au obținut nota 10 (zece). La limba și literatura maternă, 8.130 de candidați (din 8.559 prezenți) au obținut note mai mari sau egale cu 5.

Citește și Modele de Subiecte la Evaluare Națională 2021. TOATE TESTELE de antrenament pentru examenul de clasa a VIII-a

Opt elevi au fost eliminați din cauza unor tentative de fraudă, lucrările acestora fiind notate cu 1.

Media generală de admitere, care se calculează considerând 80% media de la evaluarea națională și respectiv 20% media anilor de gimnaziu, urmează să fie afișată după finalizarea contestațiilor.

Evaluarea Naţională se desfăşoară, anual, într-o singură sesiune. Media generală obținută în cadrul EN VIII are o pondere de 80% în calculul mediei pe baza căreia se realizează admiterea în clasa a IX-a.

Citește și Evaluare Națională 2022: Toate TESTELE de ANTRENAMENT publicate de Ministerul Educației. Alte MODELE de SUBIECTE pentru examen

Nu există notă minimă de admitere la liceu sau în școala profesională, intrarea într-o clasă sau alta fiind limitată de numărul de locuri și de concurență.

Calculul mediei de admitere se face astfel: MA = 0,2 x ABS + 0,8 x EN

unde:

MA = media de admitere;

ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;

EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a

Înscrierile la liceu încep din 3 iulie.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

ACCIDENT RUTIER la Tibru: Un autoturism s-a răsturnat

Publicat

incendiu pe raza municipiului aiud: o tigaie uitată pe foc

Un accident rutier a avut loc vineri, 26 decembrie, pe raza localității Tibru, în comuna Cricău. Accidentul rutier s-a produs în jurul orei 18.00. 

Potrivit reprezentanților ISU Alba, din informațiile preliminare este vorba despre un autoturism răsturnat. În urma accidentului a rezultat o victima, conștientă și neîncarcerată, a mai precizat purtătorul de cuvânt al ISU Alba, Alex Crișan.

La fața locului intervin pompierii din Alba Iulia cu o autospecială de stingere cu apă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

BNR lansează la Cluj-Napoca o monedă de aur cu valoarea de 10 lei dedicată plăcuțelor votive de la Germisara

Publicat

istoria aurului revers1.avif .avif .avif






Banca Națională a României va introduce în circuitul numismatic, începând de luni, 29 decembrie, o monedă din aur dedicată temei „Istoria aurului – Plăcuțele votive de la Germisara”. Noua emisiune va putea fi achiziționată inclusiv prin sucursala regională Cluj a BNR, alături de cele din București, Constanța, Dolj, Iași și Timiș.

moneda de aur bnr 10 leimoneda de aur bnr 10 lei

Moneda este realizată din aur, are un diametru de 13,92 mm, o...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Un tânăr și un minor din Alba, prinși de polițiști în ziua de Crăciun în timp ce conduceau mașini fără a avea permis de conducere

Publicat

Șoferi din alba, prinși beți la volan. unul era atât

Un tânăr în vârstă de 28 de ani și un minor în vârstă de 16 ani au fost identificați de polițiști, în timp ce conduceau autoturisme fără a avea permis de conducere. 

Tânărul a fost identificat pe timp de noapte, pe raza localității Cergău Mare, iar minorul pe strada Turnătoriei din Bărăbanț, Alba Iulia. 

Cazurile au fost comunicate de reprezentanții IPJ Alba, în buletinul de presă din 26 decembrie.

La data de 25 decembrie 2025, în jurul orei 23.50, polițiștii...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Noile criterii pentru încadrarea în grad de handicap. Impact devastator pentru persoanele cu boli rare

Publicat

noile criterii pentru încadrarea în grad de handicap. impact devastator

Noile criterii de încadrare în grad de  handicap aplicate din noiembrie: de ce bolile rare nu „încap” în grile. Pentru mulți români, „handicap” înseamnă o problemă vizibilă: cineva în scaun rulant, cineva care nu poate vedea sau auzi. În realitate, la bolile rare, dizabilitatea poate fi complexă, fluctuantă și invizibilă.

Iar aici apare tensiunea: noile criterii de încadrare în grad de handicap, intrate în vigoare din noiembrie, sunt percepute de pacienți și...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe