Connect with us

ACTUALITATE

ROBOR la 3 luni încheie săptămâna cu un avans de 15 puncte de bază faţă de ziua anterioară

Publicat

bani portmoneu lei alba24 e1654846201712 1000x600.jpg

Indicele ROBOR la trei luni, folosit pentru calcularea dobânzilor variabile la creditele în lei contractate înainte de luna mai 2019, a fost cotat vineri la 7,36%, în urcare cu 15 puncte de bază faţă de joi, când a fost cotat la 7,21%, arată datele publicate de BNR, citate de Ziarul Financiar.

La începutul săptămânii, indicele afișa o valoare de 7,14%, iar la începutul lunii de 6,47%.

Tot vineri, indicele ROBOR la 6 luni, utilizat la calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a atins 7,54% de la 7,38% joi, în timp ce indicele ROBOR la 12 luni, care reprezintă rata dobânzii plătită la creditele în lei atrase de băncile comerciale de la alte bănci comerciale pentru o perioadă de 12 luni, a urcat la 7,68% de la 7,51%.

ROBOR reprezintă rata medie a dobânzii la care băncile româneşti se împrumută între ele, în lei. Evoluţia ROBOR este influenţată de mai mulţi factori dintre care cei mai importanţi se referă la politica monetară a BNR, lichiditatea de pe piaţă, inflaţia şi politica fiscală.

Indicele IRCC, folosit acum de bănci pentru calcularea dobânzilor la creditele noi luate începând din primăvara lui 2019, este cotat la 2,65% pentru T1/2022. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

MAE/ Atenționare de călătorie: Ungaria – restricții de greutate pe un tronson al drumului principal

Publicat

mae/ atenționare de călătorie: ungaria – restricții de greutate pe

Publicitate

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români transportatori de marfă, care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Ungaria, cu privire la introducerea unei restricții de greutate de 7,5 tone pe tronsonul drumului principal nr. 42 între localitatea Berettyoujfalu și frontiera de stat începând cu 1 ianuarie 2026.

Conform legislației ungare, după introducerea restricției, tronsonul vizat al drumului principal…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Amplă acțiune a polițiștilor și jandarmilor, la Dorohoi. Zeci de amenzi, un mandat de aducere executat

Publicat

amplă acțiune a polițiștilor și jandarmilor, la dorohoi. zeci de

Publicitate

Polițiștii din Dorohoi, împreună cu cei din  Mihăileni, Pomârla și cu sprijinul jandarmilor au desfăşurat activităţi pentru menținerea ordinii publice, precum și pentru prevenirea accidentelor rutiere, pe raza localității Dorohoi și a zonelor limitrofe.

 

În cadrul activităților desfășurate, au fost legitimate 60 de persoane și oprite pentru control, 51 de autovehicule, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 20 de sancțiuni…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Elevii de la Școala Gimnazială nr. 13 se pregătesc la Biblioteca Județeană Botoșani pentru „viitorul inedit”

Publicat

„povești la gura sobei”, la filiala nr. 2 grivița a

Publicitate

Luni, 15 decembrie 2025, în intervalul orar 9:00 – 11:00, la Filiala de Limbi Străine a Bibliotecii Județene ‘Mihai Eminescu’ Botoșani se va organiza activitatea de orientare școlară și profesională ‘Cum să creăm un viitor inedit’, dedicată elevilor din clasele a VIII-a A și a VIII-a B de la Școala Gimnazială Nr. 13 Botoșani, care vor fi ghidați de profesorii diriginți Gheorghe Bodaș și Larisa Ionela Scutariu, împreună cu prof….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Modificări în legislația privind combaterea hărțuirii și violenței la locul de muncă

Publicat

modificări în legislația privind combaterea hărțuirii și violenței la locul

Publicitate

Guvernul are pe agenda ședinței de joi mai multe proiecte de lege care modifică legislația actuală privind combaterea hărțuirii și violenței la locul de muncă, a organizării Gărzii de Mediu, precum și aprobarea depășirii limitelor de plăți cu bunurile și serviciile la unele instituții – Senatul României, Ministerul Energiei și Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării.

Astfel, proiectul de modificarea Legii securității și…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe