EVENIMENT
Românca acuzată de furtul de 60 milioane € din casa Tamarei Ecclestone s-a dat de gol la aeroport. Avea la ea cercei în valoare de 300.000 lire
O româncă angajată ca femeie de serviciu în Italia și fiul ei, care locuiește la Londra, au fost puși sub acuzare pentru conspirație în vederea săvârșirii unui furt de bijuterii în valoare totală de 60 de milioane de euro din locuința londoneză a prezentatoarei de televiziune Tamara Ecclestone (foto), fiica lui Bernie Ecclestone, fostul șef al Formula 1.
Locuința Tamarei Ecclestone se află foarte aproape de reședința oficială a prințului William al Marii Britanii, palatul Kensington.
Românca purta, atunci când a fost reținută la aeroport, cercei cu diamante în valoare de 300.000 de lire sterline, potrivit instanței.
Femeia și fiul ei, Emil Bogdan Savastru, 29 de ani, au fost acuzați că au participat la furtul din reședința din Londra, evaluată la 70 de milioane de lire sterline, care aparține Tamarei. Cei doi au avut deja prima înfățișare la instanța de judecată. În momentul în care a fost reținut, Savastru avea la el o geantă Louis Vuitton identică cu una care a dispărut în timpul jafului.
Furtul a avut loc pe data de 13 decembrie 2019, ziua în care Tamara și soțul ei au plecat într-o vacanță de trei săptămâni. Reședința se află într-o zonă foarte selectă, printre vecinii Tamarei numărându-se proprietarul echipei de fotbal Chelsea, Roman Abramovich și sultanul din Brunei.
Meșter a fost arestată pe data de 31 decembrie, iar fiul ei, barman în Londra, a fost reținut cu o zi înainte, înainte de a se îmbarca într-un avion cu destinația Japonia.
Alți doi bărbați, de 21 și 31 de ani, au fost arestați în legătură cu acest furt.
sursa: Digi24, Daily Mail
EVENIMENT
MESAJE de CRĂCIUN 2025: urări frumoase, amuzante și religioase de sărbători pentru cei dragi de acasă sau din diaspora
Mesaje de Crăciun: cele mai frumoase gânduri pe care să le trimiți celor dragi, fie că sunt aproape sau în diaspora. Idei de mesaje care să inspire, să aducă zâmbete și să surprindă prin urări calde sau chiar prin gânduri bune scrise în versuri.
Indiferent că este vorba despre urări de Crăciun religioase, haioase, frumoase sau în versuri, aceste mesaje sunt mereu primite cu bucurie.
Citește și MESAJE de CRĂCIUN 2025: Urări de Sărbători pentru cei dragi. SUTE de mesaje...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Bătălia împotriva corupției, în teorie admirabilă, a devenit adesea o armă în lupta politică pentru tranșarea unor rivalități sau pentru eliminarea adversarilor, din zona politică sau din cea de afaceri. A folosit-o Xi Jinping în China, Erdogan în Turcia (de pildă împotriva primarului Istanbulului, Ekrem Imamoglu, căruia i s-a impus detenția preventivă și i s-a interzis participarea la alegerile prezidențiale),...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Agresorii muncitorilor nepalezi de la Cluj-Napoca, trimiși în judecată. Una dintre victime a stat două luni în spital
Trei bărbați au fost trimiși în judecată pentru fapte extrem de grave, după ce au agresat brutal doi cetățeni nepalezi la Cluj-Napoca.
Una dintre victime a fost în pericol de moarte în urma loviturilor primite, fiind nevoie de aproape două luni de îngrijiri medicale.
Bătut cu bâta, pumnii și picioarele, lângă calea ferată
Atacul asupra muncitorilor stărini a avut loc în seara zilei de 26 august 2025,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Programul Centrelor de Relații cu Utilizatorii DEER în zilele de sărbătoare legală – 25 și 26 Decembrie 2025
Distribuție Energie Electrică Romania – DEER aduce la cunoștința utilizatorilor săi că în datele de 25 și 26 Decembrie 2025, declarate zile de sărbătoare legală cu caracter nelucrător potrivit Legii nr. 52/2023, Centrele de Relații cu Utilizatorii nu vor desfășura activități cu publicul.
Activitatea acestor centre va fi reluată luni, 29 decembrie 2025, conform programului obișnuit de funcționare al...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
