EVENIMENT
Românce aflate în străinătate, înșelate prin ”METODA ACCIDENTUL”. Escrocii s-au prezentat ca fiind medici sau polițiști

Două românce care locuiesc în Serbia, respectiv în Spania, au fost înşelate prin „metoda accidentul” de persoane care au pretins că sunt cadre medicale sau poliţişti, care le-au spus că rude apropiate ale lor care locuiesc în judeţ au fost victime ale unor accidente rutiere, potrivit unui comunicat transmis, miercuri, AGERPRES, de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Alba.
Potrivit sursei citate, poliţiştii din Alba fac cercetări pentru identificarea unor persoane care ar fi escrocat, prin „metoda accidentul”, cetăţeni români aflaţi în străinătate, invocând faptul că rudele lor din ţară ar fi suferit accidente rutiere şi cerându-le să le transfere bani.
„Două femei, care locuiesc în Serbia, respectiv Spania, au sesizat poliţia cu privire la faptul că au fost victimele unor infracţiuni de înşelăciune. Acestea au relatat faptul că au fost sunate de persoane necunoscute care au pretins a fi cadre medicale, respectiv poliţişti şi care le-au spus că rude apropiate, care locuiesc în judeţul Alba, au fost victime ale unor accidente rutiere, au fost transportate la spital, pentru îngrijiri medicale, iar asigurarea medicală nu acoperă contravaloarea tratamentelor chirurgicale la care urmau să fie supuse. Escrocii au cerut transmiterea, prin servicii de transfer rapid, a sumei de 675 de euro, respectiv 1.000 de euro, solicitări cărora persoanele apelate le-au dat curs”, se arată comunicat.
Ulterior, după ce au luat legătură cu rudele din ţară, victimele infracţiunii şi-au dat seama că au fost înşelate şi au depus plângeri la poliţie.
Poliţiştii fac cercetări pentru identificarea autorilor infracţiunii de înşelăciune, în vederea tragerii lor la răspundere penală şi recuperarea prejudiciului.
IPJ Alba atrage atenţia cu privire la acest mod de operare şi recomandă prudenţă din partea cetăţenilor atunci când le sunt solicitate sume de bani sau date personale.
„Nu daţi curs instrucţiunilor primite telefonic de la persoane necunoscute, care pretind că ar avea calităţi oficiale. Verificaţi dacă situaţia relatată este reală. Nu efectuaţi niciun transfer bancar şi nu daţi bani unor persoane necunoscute care sunt trimise la uşa dumneavoastră”, recomandă reprezentanţii IPJ Alba. AGERPRES
EVENIMENT
FOTO. Tânăr din Dej a căzut cu mașina de pe un pod în Valea Salcă. A rupt parapetul de protecție

O mașină a căzut, joi seară, în Valea Salcă din Dej, după ce a derapat pe pod și a rupt parapetul de protecție.
Primele informații arată că șoferul, un tânăr, circula cu viteză pe podul peste Valea Salcă și a pierdut controlul volanului.
Mașina în care se afla a derapat, a rupt parapetul și a căzut în vale cu roțile în sus.
Șoferul a reușit să iasă singur din mașină.
Vom reveni cu detalii.
Citește mai mult pe Cluj24.ro

16 mai: Ziua Internațională a Trăitului Împreună în Pace, marcată anual pe 16 mai, reprezintă un important moment de reflecție asupra valorilor fundamentale care susțin armonia socială la nivel global.
Această zi, instituită oficial de Organizația Națiunilor Unite în 2017, prin Rezoluția 72/130, invită toate națiunile, organizațiile și indivizii să promoveze reconcilierea și solidaritatea pentru construirea unei lumi pașnice.
Inițiativa creării acestei zile…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Zeci de arhitecți cer Primăriei Cluj-Napoca achiziționarea Palatului Telefoanelor și includerea pe lista monumentelor istorice

Aproape 50 de arhitecți și activiști cer Primăriei Cluj-Napoca, printr-o scrisoare deschisă, achiziționarea Palatului Telefoanelor, includerea sa pe lista monumentelor istorice și deschiderea pentru publicul larg.
Aproape 50 de arhitecți și reprezentanți ai mediului asociativ solicită Primăriei și Consiliului Local Cluj-Napoca achiziționarea Palatului Telefoanelor, clasarea clădirii pe lista monumentelor istorice și deschiderea ei pentru publicul larg pentru…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Adriano „L’Imperatore” Ribeiro va juca alături de Ronaldinho, la Cluj, în cadrul Sports Festival

Adriano Leite Ribeiro, fost atacant al naționalei Braziliei și una dintre figurile marcante ale fotbalului anilor 2000, se alătură echipei internaționale care va juca la meciul demonstrativ „Ronaldinho & Friends”, pe 14 iunie 2025, la BTarena din Cluj-Napoca, în cadrul Sports Festival.
Componența celor două echipe este acum aproape completă. Pentru fani, este o ocazie rară să-l vadă pe Adriano, care nu a mai părăsit favela natală de la retragere și care revine…
Citește mai mult pe Cluj24.ro